اخبار وکلای دادگستریطرح و لایحهکانون وکلای دادگستریمصاحبه ها

واکنش رئیس اسکودا به ادعای معافیت سربازی برای فارغ‌التحصیلان حقوق

کانون‌های وکلا نسبت به معافیت سربازی فارغ التحصیلان حقوق موضع خاصی ندارد


رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، گفت:

سیاست‌گذاری در رابطه با معافیت‌های خدمت سربازی بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح است و کانون‌های وکلا موضع خاصی نسبت به این موضوع ندارند.

به نقل از ایسنا مرتضی شهبازی نیا در گفت‌و گو با خبرگزاری ایسنا در رابطه با مطرح شدن «معافیت فارغ التحصیلان رشته حقوق از خدمت سربازی بر اساس طرح جامع پذیرش و آموزش کارآموز وکالت»، اظهار کرد: معمولا سیاست‌گذاری نظام وظیفه برعهده ستاد کل نیروهای مسلح است و بعید می‌دانم بدون نظر ستاد کل نیروهای مسلح چنین چیزی امکان پذیر باشد. از نظر نهاد وکالت و کانون‌های وکلا اگر این موضوع در مجلس تصویب شود و ستاد کل نیروهای مسلح موافق باشند ما با این موضوع مشکلی نداریم.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا)، عنوان کرد: طرح این موضوع پیشنهاد اسکودا نبوده است. اما این موضوع تا قبل از سال ۹۰ به این شکل بود که افراد با معافیت تحصیلی می‌توانستند در آزمون وکالت شرکت کنند کانون‌ها هم با نگاه مساعدت کمک می‌کردند این افراد هم شرکت کنند اما در سال ۹۰ قانون نظام وظیفه اصلاح شد و در ماده ۱۰ این قانون گفته شد که با انواع معافیت‌ها و وضعیت‌های خاص نظام وظیفه هر کسی چه کاری می‌تواند انجام دهد و این موضوع را آیین نامه‌ای مشخص خواهد کرد که به تصویب نیروهای مسلح رسیده باشد.

وی خاطرنشان کرد: این آیین نامه در سال ۹۲ تصویب شد و در آن مشخص شد که برای دریافت پروانه وکالت حتما فرد باید کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم داشته باشد و بنابراین افراد با انواع معافیت‌های موقت و در صورت عدم اتمام دوران خدمت سربازی خود نمی‌توانند پروانه وکالت دریافت کنند. بنابراین سیاست‌گذاری این موضوع با ستاد کل نیروهای مسلح است و کانون‌های وکلا موضع خاصی نسبت به این موضوع ندارند.

اگر ستاد کل نیروهای مسلح بپذیرد، ما مشکلی نداریم.

مرتضی شهبازی نیا

گرد آورنده
فرهاد صمدی پور
منبع
خبرگزاری ایسنا
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا