اخبار وکلای دادگستری

رئیس اسکودا خواستار تصحیح رویه بازرسی بدنی وکلا در محاکم قضایی شد.

نامه جعفر کوشا به رئیس قوه قضائیه درخصوص:

رئیس اسکودا خواستار تصحیح رویه بازرسی بدنی وکلا در محاکم قضایی شد.لزوم تصحیح رویه بازرسی بدنی وکلا در محاکم قضایی

به نقل از روابط عمومی اسکودا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ضمن انتقاد از بازرسی بدنی وکلا و الزام به تحویل گوشی های تلفن همراه توسط ایشان در برخی محاکم قضایی، این روند را منافی شأن و احترام منصب وکالت عنوان کرد و از رئیس دستگاه قضا خواست نسبت به تصحیح رویه بازرسی بدنی وکلا در محاکم قضایی، دستور اقدام مقتضی را صادر کند.

متن نامه دکتر کوشا در خصوص لزوم تصحیح رویه بازرسی بدنی وکلا در محاکم قضایی به شرح زیر است:

«جناب حجت الاسلام‌ و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای

رئیس محترم قوۀ قضاییۀ جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

ضمن تقدیم احترام و عرض تسلیت به مناسبت ایام ارتحال رهبر عظیم‌الشأن انقلاب و گرامیداشت سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد، که از نقاط عطف مبارزات منتهی به انقلاب شکوهمند اسلامی به شمار می آید، به استحضار می رساند:

در ماه های اخیر از کانون های وکلای سراسر کشور، گزارش هایی مبنی بر بازرسی بدنی وکلا، الزام به تحویل گوشی همراه و به طور کلی عدم رعایت شأن و احترام وکلای دادگستری در برخی از محاکم قضایی واصل شده است.

حضرتعالی بهتر از هرکس دیگری استحضار دارید که دادرسی منصفانه و عادلانه، که یکی از آرمان های اصلی انقلاب و از مهم ترین حقوق مصرح مردم در قانون اساسی است، جز با نقش آفرینی مسئولانه و هم زمان دو نهاد قضاوت و وکالت ممکن نیست، چنان که در تعابیر نمادین، از این دو نهاد به‌عنوان دو بال فرشتۀ عدالت یاد شده است.

بدیهی است که یکی از ملزومات مهم تحقق حقوق دفاعی متهم و ایفای نقش وکلا، رعایت شان و تشریفات مرتبط با این شغل در محاکم قضایی است.

همکاران بنده گذشته از اینکه به موجب قانون مصوب سال ۱۳۷۰، در موضع دفاع از «احترام و تأمینات شاغلین شغل قضا» برخوردارند، در احقاق حق و تحقق دادرسی عادلانه خود را در کنار دستگاه قضا و قضات شریف می دانند و به همین منظور، محاکم قضایی اعم‌از دادسراها و مجتمع های قضایی را به نوعی خانۀ خود می پندارند.

بر همین اساس، در سال های گذشته بر اساس تفاهمات مکتوب و شفاهی، عرفاً در محاکم قضایی درب های اختصاصی برای تردد وکلا در نظر گرفته می شد و وکلا با رعایت تشریفات و احترام، بدون تفتیش بدنی و تحویل گوشی همراه می توانستند، در شعب دادسراها و دادگاه حضور پیدا کنند.

متاسفانه رعایت این رویه، در ماه های گذشته به‌تدریج کمتر و کمتر شده و امروز از استان های مختلف کشور، خبر می رسد که وکلایی که برای پیگیری پرونده ها گاه روزانه چندین بار مجبور به مراجعه به مجتمع ها و شعب هستند، در هر بار مراجعه با بازرسی بدنی مواجه می شوند و اجازۀ همراه بردن گوشی همراه خود را نیز ندارند.

اطمینان دارم که جنابعالی تصدیق خواهید فرمود که این روند، منافی شان و احترام منصب وکالت است؛ لذا خواهشمند است، نسبت به تصحیح این رویۀ ناصواب در محاکم قضایی، دستور اقدام مقتضی را صادر فرمایید.»


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا