آزمون وکالتاخبار وکلای دادگستریکانون وکلای دادگستری

جعفر کوشا: ما مکلف به تربیت وکیل متخصص هستیم

به گزارش دادرسی؛

دکتر جعفر کوشا روز چهارشنبه (24 آذر 1400)در نشست تخصصی شدن وکالت که با حضور مسئولان اسکودا، مسئولان کانون وکلای مرکز و اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه جامع علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، گفت:

بحث اینکه آیا موکل در دفاع حق دارد که از وکیل متخصص استفاده کند و اگر وکیل تخصص نداشت، موکل در صورت شکست می تواند از وکیل شکایت کند، از نکات مهمی است که ضرورت تخصصی شدن وکالت را دوچندان می کند.

وکیل با گرفتن پروانه می‌تواند وکالت کند، اما اگر تخصص نداشت باید آن را به موکل اعتراف کند و در صورت شکست در پرونده، موکل می‌تواند شکایت کند.

کوشا با بیان اینکه در کانون وکلا تکلیف داریم که وکیل متخصص تربیت کنیم و مردم را از سردرگمی نجات دهیم، اظهار کرد:

امروز دنیا دنیای تخصص است و بنابراین ناگزیریم به سمت تخصص برویم.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) تاکید کرد:

مهم این است که آموزش دهنده هم متخصص باشد و باید از باب کاربردی تخصص بدهیم نه آکادمیک، پس نیاز به کلاس های تئوری نیست.

کوشا با بیان اینکه امیدواریم گام‌هایی برداشته شود تا رابطه بین وکیل متخصص و موکل شفاف شود، تصریح کرد: با این کار ذهنیت و رضایتمندی مردم نسبت به وکالت بیشتر می شود و امیدوارم این دوره ها در همه استان‌ها اجرایی شود و دچار سطحی و مقطعی بودن نشود.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در این نشست اظهار داشت:

در سال‌های ۸۶ – ۸۷ به عنوان عضو جوان وارد هیئت مدیره کانون شدم و در کنار سایر دغدغه‌های صنفی دو موضوع را در دستور کار خود قرار دادم، ارتقای حوزه پژوهش و موضوع دوم ارتقای حوزه آموزش و تخصصی شدن وکالت در کشور.

در نهایت در راستای تحقق موضوع دوم به این جای مرکزی رسیدیم که به کاراموزان و وکلای محترم آموزش تخصصی بدهد و وکالت را تخصصی کند.

این موضوع تحت عنوان مدرسه وکالت یا دانشکده وکالت و در نهایت با توجه به وضعیت بومی کشور با مشورتی که گرفتیم به مرکز علمی و کاربردی رسیدیم. این مرکز را از وزیر علوم وقت مجوز گرفتیم. البته به این سادگی‌ها نبود و مدام سعی می‌کردند جلوی تاسیس این مرکز گرفته شود و در نهایت تلاش ما به نتیجه رسید و این مرکز را تاسیس کردیم.

جلیل مالکی افزود:

هدف از تاسیس مرکز، تاسیس یک دانشکده مرسوم نبود. هدف مرکزی بود که موجبات ارتقای علمی و عملی وکلا و کارآموزان را فراهم کند، اما مقررات دانشگاه جامع اجازه نمی‌داد و می‌گفتند باید چند دوره کاردانی و کارشناسی برگزار کنید تا به روال تخصصی شدن برسید.

هدف اصلی ما این بود که این دانشکده بستری برای تخصصی شدن وکالت شود و نه تعلیم و آموزش دانشجو مثل سایر دانشکده‌های مرسوم. گر چه این هدف بدلیل تغییر مدیریت‌های متوالی در کانون به تاخیر افتاد، اما خوشحالم که امروز شاهد آغاز دوره‌های تخصصی در این مرکز هستیم.

این وکیل دادگستری ادامه داد: هدف دوم من تاسیس پژوهشکده با مرکز تحقیقات کانون وکلای دادگستری مرکز بود که تا مرحله تاسیس هم پیش رفتیم اما مدیریت وقت کانون گفتند ما مرکز تحقیقات می‌خواهیم چکار و متاسفانه جلوی این کار گرفته شد.

اما امروز متوجه شدیم اگر یک مرکز پژوهشی داشتیم امروز در بسیاری از حوزه ها به ما کمک می کرد از جمله در حوزه های طرح ها و لوایح مرتبط با وکالت.

مالکی خاطرنشان کرد: در حوزه تخصصی شدن شعار اصلی ما این بود که باید تا ۱۰۰ دوره تخصصی را در این مرکز برگزار کنیم، اما این کار به تاخیر افتاد و علت آن هم تغییر روسای کانون‌های وکلای دادگستری بوده است و متاسفانه اهداف اولیه ما به انحراف رفت. گرایش کارشناسی وکالت هم که یکی از اهداف ما بود به محاق رفت و به فراموشی سپرده شد.

محدودیتی برای رشته‌های تخصصی وکالت وجود ندارد

هوشنگ پوربابایی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز هم در این نشست، یادآور شد:

بنای تشکیل این دانشگاه بر این بوده که دوره‌های تخصصی وکالت را راه‌اندازی کنیم و همیشه دغدغه روسای کانون‌های وکلای دادگستری برگزاری دوره‌های تخصصی بوده است زیرا همه می‌دانیم دوره‌های تخصصی وکالت الزامی است.

وی با بیان این‌که دو راهکار برای تخصصی شدن وکالت وجود داشت اظهار کرد:

یک راهکار این بود که کانون وکلا خودش دوره برگزار کند و راه دوم هم این بود که با مجوز وزارت علوم دوره‌های تخصصی برگزار شود و ما نیز راه دوم را برگزیدیم.

رییس دانشگاه کانون وکلای دادگستری خاطرنشان کرد: از دانشگاه جامع درخواست کردیم که مالکیت معنوی دوره‌ها در اختیار کانون قرار گیرد و فعلا تا ۳ سال قرار است این مالکیت معنوی در اختیار کانون باشد.
پوربابایی تصریح کرد: در این دانشگاه محدودیتی برای رشته‌های تخصصی و تعداد همکار وجود ندارد و وظیفه ما این است که تنها سرفصل‌ها را بنویسیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا