آزمون مرکز وکلای قوه قضاییهآزمون وکالتآیین نامه هااخبار سازمان سنجشاخبار قوه قضاییهاخبار وکلای دادگستریطرح و لایحهکانون وکلای دادگستری

نامه قوه قضاییه درباره نحوه برگزاری آزمون وکالت بر اساس آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری

به گزارش دادرسی ؛

قوه قضاییه برای نظارت بر اجرای آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال 1400 از جمله رعایت حد نصاب 24سال تمام و پایان خدمت یا معافیت هنگام ثبت نام در آزمون و اضافه شدن درس های حقوق اساسی و متون فقه، به سازمان سنجش نماینده معرفی کرد.

نامه قوه قضاییه درباره نحوه برگزاری آزمون وکالت بر اساس آیین نامه لایحه وکالت

بر اساس تصویر نامه ای که در فضای مجازی منتشر شده است، قوه قضاییه معاون حقوقی و امور مجلس این قوه را به عنوان نماینده خود به منظور «هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۴۰۰ و اجرای ماده ۱۶۳ آیین نامه» به سازمان سنجش معرفی کرده است.

قوه قضاییه ضمنا لزوم رعایت برخی مفاد آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال 1400 در برگزاری آزمون وکالت را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام و بر آن ها تاکید کرده است.

قوه قضاییه تاکید کرده است که کلیه مراحل و فرایندهای آزمون های وکالت از جمله انعقاد قرارداد با سازمان سنجش، تعیین زمان برگزاری آزمون، اعلام نتایج و تعویق زمان برگزاری آزمون باید با حضور نماینده این قوه انجام شوند.

همچنین اعلام شده است که انتشار آگهی ثبت نام آزمون های وکالت و فراخوان جذب کارآموزان وکالت پس از تایید معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه انجام می شود و امنیت طراحی سوالات و صحت برگزاری آزمون نیز توسط نماینده قوه قضاییه برقرار می شود.

 

در انتها تاکید شده است که در صورت تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و هرگونه تغییر در شرایط پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت، رعایت شرایط مصوب الزامی است.

 

*نامه قوه قضاییه درباره نحوه برگزاری آزمون وکالت بر اساس آیین نامه لایحه وکالت به شرح ذیل می باشد:

 

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر خدایی رئیس محترم سازمان سنجش آموزش کشور

سلام علیکم

با احترام؛ پیرو نامه شماره ۹۰۰۰/۶۰۰۹/۵۰۰ مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۳ و جلسه برگزار شده یوم جاری با همکاران آن سازمان در خصوص شرایط آزمون ورودی کانون های وکلای دادگستری و در راستای هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۴۰۰ و اجرای ماده ۱۶۳ آیین نامه مزبور، لزوم رعایت موارد ذیل در برگزاری آزمون وکالت اعلام می گردد:

 1. حضور نماینده قوه قضاییه (معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه) در کلیه مراحل و فرایندهای برگزاری آزمون های وکالت از جمله انعقاد قرارداد، تعیین زمان برگزاری آزمون ، اعلام نتایج و تعویق زمان برگزاری آزمون؛ 
 2. انتشار آگهی ثبت نام آزمون و فراخوان جذب کارآموزان وکالت پس از تایید معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه؛ 
 3. برقراری امنیت طراحی سوالات و صحت برگزاری آزمون؛  در صورت تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و هرگونه تغییر در شرایط پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت، رعایت شرایط مصوب الزامی است.
 4. رعایت شرایط مذکور در آیین نامه جهت ثبت نام و پذیرش متقاضیان اخذ پروانه کارآموزی وکالت از جمله: 
  • متقاضیان در زمان ثبت نام دارای سن ۲۴ سال تمام شمسی باشند ( تبصره ماده ۳۸ )
  • اضافه شدن دروس حقوق اساسی و متون فقه در حد تحریرالوسیله امام خمینی(ره) به عنوان منابع جدید آزمون ( ماده ۴۰ )
  • تعیین حد نصاب نمره قبولی در آزمون به میزان ۶۰ درصد از نمره کل آزمون ( ماده ۳۱ )
  • اخذ تصویر مصدق مدرک تحصیلی و کارت پایان خدمت یا معافیت دائم، پس از قبولی در آزمون به عنوان ضمائم تقاضانامه مقرر ( مواد 43و 44) مشروط بر اینکه تاریخ پایان خدمت و یا معافیت و فراغت از تحصیل قبل از تاریخ ثبت نام آزمون باشد

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا