اخبار دولت

گلایه مندی آقای رئیس جمهور از کندی اجرای طرح ساماندهی بنگاه‌های مشاورین املاک

سقف افزایش اجاره‌ مسکن اعلام شد؛ تهران ۲۵درصد، سایر شهرها ۲۰درصد

گلایه مندی آقای رئیس جمهور از کندی اجرای طرح ساماندهی بنگاه‌های مشاورین املاک

گلایه مندی آقای رئیس جمهور از کندی اجرای طرح ساماندهی بنگاه‌های مشاورین املاکسقف افزایش اجاره‌ مسکن اعلام شد؛ تهران ۲۵ درصد، سایر شهرها ۲۰ درصد

به گزارش دادرسی نت؛ در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی که پیش از ظهر روز یکشنبه مورخه 4 اردیبهشت برگزار شد، گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی بازار اجاره بها، ساماندهی و نظارت بر مشاورین املاک، آخرین وضعیت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و همچنین عملکرد بانک ها در ارائه تسهیلات ساخت مسکن ارائه شد.

رئیس جمهور در این جلسه ضمن گلایه مندی از کندی اجرای طرح ساماندهی بنگاه های مشاورین املاک بر ضرورت تسریع در اجرای این طرح و برخورد با بنگاه های متخلف یا فاقد مجوز و همچنین اصلاح قانون ارائه مجوز به بنگاه های مشاورین املاک تأکید کرد.

سید ابراهیم رئیسی همچنین با تاکید بر پیگیری اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی براساس آیین نامه ابلاغ شده به دستگاه های اجرایی گفت:

برای تسریع در اجرای این قانون، تبادل اطلاعات بین دستگاه های مختلف مؤثر خواهد بود و از سوی دیگر در روند اجرا، هر بخشی از این قانون دارای نقص یا اشکال بود بلافاصله باید به قانونگذار اطلاع داده شود.

رئیس جمهور با انتقاد از تبعیض در تسهیلات دهی برخی بانک ها خاطر نشان کرد:

سازمان ها و نهادها موظف اند بدون هرگونه اعمال تبعیض میان مردم، امکانات خود را در جهت نفع عمومی به‌کار بگیرند.

رئیسی با تأکید بر برگزاری جلسات منظم شورای مسکن در استان‌ها (حداقل 2 بار در ماه) استانداران را به حسابکشی از دستگاه‌های مختلف در انجام وظایف محوله در زمینه ساخت مسکن مکلف کرد.

رئیس جمهور با انتقاد از تأخیر در واگذاری زمین در برخی از استان‌ها بر ضرورت رفع موانع اداری آن تأکید کرد و از وزارت راه و شهرسازی خواست در جلسه بعدی شورای عالی مسکن گزارشی از میزان واگذاری زمین به متقاضیان در استان‌های مختلف تهیه و ارائه شود.

وی با اشاره به اهمیت نقش تعاونی ها در اجرای طرح ملی نهضت مسکن، گفت: تعاونی‌های کارگری، کارمندی و نیروهای مسلح با استفاده از ظرفیت خود می‌توانند بخش قابل توجهی از متقاضیان مسکن را ساماندهی کنند.

در این جلسه ، که به صورت کنفرانس ویدیویی با حضور 31 استاندار کشور برگزار شد، گزارشی از عملکرد 10 استان پیشرو در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ارائه شد و رئیس جمهور ضمن تقدیر از مسئولین این استان ها، تصریح کرد:

عملکرد استان هایی که به هر نحوی در اجرای این طرح با کندی مواجه بودند نیز حتماً باید به استانداران مربوطه اطلاع داده شود تا نواقص و کاستی های اجرای آن را برطرف کنند.

بررسی راهکارهای استفاده بهینه از زمین های وقفی و متعلق به مناطق آزاد در ساخت مسکن، راهکارهای کاهش هزینه ساخت مسکن با استفاده از فناوری های نو و همچنین بررسی میزان پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در استان ها، از دیگر تأکیدات رئیس جمهور در این جلسه بود.

وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرد: در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور، سقف مجاز 25 درصدی افزایش قیمت اجاره بها در شهر تهران و 20 درصدی برای سایر شهرها تعیین شد.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا