اخبار مجلس

نوروزی: آزمون گرفتن کانون وکلا در طول دوره‌های کارآموزی خلاف قانون است.

ادعای جدید نوروزی: آزمون گرفتن کانون وکلا در طول دوره های کارآموزی خلاف قانون است.

 ادعای جدید نوروزی: آزمون گرفتن کانون وکلا در طول دوره‌های کارآموزی خلاف قانون استحسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس اقدامات فعلی کانون های وکلا در زمینه برگزاری دوره های کارآموزی را خلاف قانون برشمرد و وعده داد با این موضوع برخورد خواهد شد.

به استناد آیین نامه لایحه استقلال مصوب ۱۴۰۰ قوه قضائیه کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور مکلف به برگزاری مراحل سه گانه کارآموزی برای پذیرفته شدگان آزمون وکالت هستند با این حال عده ای نمایندگان مجلس بر این باورند با تصویت قانون تسهیل صدور مجوز های کسب و کار آیین نامه مذکور قابلیت اجرا ندارد و کانون ها وکلا می بایست بر مبنای قانون تسهیل صدور مجوز های کسب و کار عمل نمایند.

اقدامات فعلی کانون وکلا در زمینه برگزاری دوره های کارآموزی خلاف قانون است

حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این خصوص با اشاره به اعتراضات پذیرفته شدگان آزمون وکالت به اقدامات کانون وکلا برای کاهش ظرفیت پذیرفته شدگان در دوره کارآموزی، عنوان کرد:

اقدامات فعلی کانون وکلا در زمینه برگزاری دوره های کارآموزی و برخی اقدامات انجام شده برای کاهش ظرفیت پذیرفته شدگان خلاف قانون است و ما با این موضوع برخورد خواهیم کرد.

آنچه قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اعلام کرده آن است که اساس آزمون وکالت باید آزمونی باشد که توسط سازمان سنجش برگزار می شود، نه هر آزمون دیگری.

آزمونی مجدد به بهانه یک آیین نامه

این نماینده مجلس در خصوص آزمون مجدد گفت:

اینکه کانون وکلا برای اعطای پروانه کارآموزان وکالت دوباره بهانه بیاورد و براساس یک آیین نامه، آزمونی مجدد برای کارآموزی برگزار کند و هدفش ریزش کارآموزان جذب شده باشد، شیوه ظالمانه ای است.

این اقدام کانون وکلا مخالفت با نص صریح قانون مجلس است. کمیسیون اصل 90، کمیسیون حقوقی و قضایی و کمیسیون ویژه تسهیل در برابر این اقدام کانون وکلا می ایستند.

 آیین نامه لایحه استقلال خلاف و ظلم در حق کارآموزان است

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی گفت:

علی رغم اعلام رئیس کانون وکلا مبنی بر آنکه این آیین نامه مورد عمل قرار نمی گیرد و آزمون مجددی در کار نیست، ما شاهد هستیم که این اقدامات رخ می دهد، نمی دانیم از برای چه هدفی است. این آیین نامه خلاف و ظلم در حق کارآموزان است و ما حق را به کارآموزان می دهیم.

نوروزی درباره اظهارات مسئولان کانون وکلا و اسکودا، اظهار داشت:

مجلس اقدامات خود مانند طرح تحقیق و تفحص را پیش خواهد برد و این دست اقدامات آنها کار به جایی نخواهد برد و خللی در عزم مجلس ایجاد نخواهد کرد. قطعاً باید نهادها و سازمان ها و دستگاه های اجرایی تابع قانون باشند.

مبنای عملکرد کانون وکلا باید قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار باشد

نوروزی نماینده مجلس یازدهم گفت: کانون وکلا که خودش را طرفدار حقوق مردم می‌داند و مدعی قانون مداری است، باید به قانونی که در مجلس تصویب و شورای نگهبان هم آن را تأیید کرده است احترام بگذارد و آن را اجرا کند. مبنای عملکرد کانون وکلا باید قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار باشد. لجبازی کانون وکلا در برابر اجرای این قانون اصلاً معنی ندارد.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا