اخبار

قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول از فردا اجرایی می شود

قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول از فردا اجرایی می شود.

قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول از فردا اجرایی می‌شودعلی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول از فردا سوم تیرماه 1403 عملیاتی و اجرایی می شود.

به گزارش دادرسی به نقل از ایسنا: رئیس کانون وکلای سردفتران و دفتریاران درباره قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول گفت: این قانون از فردا 3 تیرماه عملیاتی و اجرایی می‌شود. قبل از تصویب قانون، هم سازمان ثبت و هم کانون سردفتران، اقداماتی را در راستای اجرای این قانون انجام دادند.

خندانی در ادامه عنوان کرد: این قانون 2 ظرفیت دارد. یکی از بعد حقوقی است که باید آیین نامه های مختلفی نوشته شود و در بسیاری از مواد قانون هم به آیین نامه ها اشاره شده است. یک بعد دیگر بحث اجرای سامانه هاست که باید سامانه ها ایجاد شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: ما به عنوان کانون سردفتران آمادگی کامل را از حیث زیر ساخت ها و در کمک به سازمان ثبت برای اجرایی شدن قانون مذکور داریم و به اتفاق مشاورین املاک که چندین سال است در کنار هم کار کرده ایم، این قانون را به سرانجام خواهیم رساند.

وی تصریح کرد: ما اکنون 180 هزار مشاور املاک دارای پروانه در کشور داریم و باید این مشاورین به سامانه متصل شوند و اقدامات خوبی در این راستا انجام شده و مجموعه سازمان ثبت و کانون سردفتران آمادگی کامل را برای این امر دارد. ما از همه ظرفیت های لازم برای اجرا و عملیاتی شدن قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول استفاده می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: معاون اول قوه قضاییه از روزی که قانون مذکور ابلاغ شده چندین جلسه را با متولیان امر برگزار کرده و تبادل نظرات انجام شده است.

قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، 14 آیین نامه اجرایی دارد.

خندانی با بیان اینکه قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، ۱۴ آیین نامه اجرایی دارد، گفت: ممکن است حتی در اجرای قانون و روند کار آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های بیشتری نوشته شود که الحمدالله این کار شروع و توسط سازمان ثبت و کانون سردفتران آیین نامه ها در حال تدوین است.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران همچنین در توصیه به پذیرفته شدگان جدید آزمون سردفتری و اینکه با مطالعه وارد این حوزه شوند، گفت: اینکه بعضا گفته می‌شود وضعیت مالی سردفتران بسیار خوب است و به اصطلاح همه چیز گل و بلبل است، واقعا اینطور نیست. همکاران بنده با مشقت و سختی فراوان هزینه‌های جاری دفتر خود را تامین می‌کنند.

وی با بیان اینکه ما از ابتدا به قانون و نحوه جذب ایراد داشتیم، گفت: پذیرفته شدگان برداشت نادرست داشتند که ما نسبت به آنها موضع داریم ولی این طور نیست. این افراد هم در راستای اجرای قانون در آزمون شرکت کرده‌اند و پذیرفته شده‌اند و باید بدانند اگر می‌خواهند وارد حوزه سردفتری شوند باید مطالعه داشته باشند  زیرا اگر دفتر را افتتاح و سامانه‌ها را راه اندازی کردند و بعد پشیمان شدند، خروج از مجموعه تشریفاتی دارد و مشکلاتی را برای سازمان ثبت ایجاد خواهد کرد.

خندانی گفت: تمام حرف ما این است که دوستان با مطالعه و بررسی دقیق اوضاع و شرایط از همه جهات وارد حوزه سردفتری شوند.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا