اخبار قوه قضاییه

اجرای طرح احراز هویت دو مرحله‌ای در دفاتر اسناد رسمی 27 استان کشور

به گزارش دادرسی نت :

اجرای طرح احراز هویت دو مرحله‌ای در دفاتر اسناد رسمی ۲۷ استان کشور

 سازمان ثبت اسناد و املاکبه نقل از قوه قضاییه؛ معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ضروری بودن دارا بودن حساب کاربری ثنا جهت انجام هر گونه خدمات در دفاتر اسناد رسمی خبر داد.

صفدر کشاورز معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این خصوص اظهار داشت: با دو مرحله ای شدن احراز هویت در دفاتر اسناد رسمی، علاوه بر احراز هویت افراد از طریق شناسنامه و کارت ملی، تصدیق الکترونیکی نیز با ارسال پیامک صورت می گیرد که امنیت احراز هویت را افزایش و امکان جعل و کلاهبرداری را کاهش می دهد.

کشاورز در ادامه گفت: با اشاره به اجرایی شدن این طرح در 27 استان کشور، در استان تهران نیز این طرح از امروز در 650 دفتر اسناد رسمی آغاز و باقیمانده دفاتر این استان و استان های گیلان، مرکزی، لرستان و البرز هم تا 22 بهمن ماه تحت پوشش قرار می گیرند.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: پیش از دو مرحله ای شدن احراز هویت در دفاتر اسناد رسمی، این کار با تطبیق کارت ملی و شناسنامه انجام می شد اما با  دو مرحله ای شدن احراز هویت، رمز یکبار مصرفی برای تلفن همراه مراجعه کننده ارسال می شود.

وی افزود: با این کار، مشخص می شود این شخص همان فردی است که سامانه ثنا به نام او ثبت شده و بدین ترتیب، امنیت احراز هویت افزایش پیدا خواهد کرد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به ماده 32 آئین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی که بر این اساس مقرر داشته ارائه هر گونه خدمات در دفاتر اسناد رسمی منوط به داشتن حساب کاربری ثنا و از طریق تصدیق الکترونیکی صورت پذیرد، اظهار کرد:

در زمان اخذ اثر انگشت از اصحاب سند، پیامکی حاوی یک کـد تائید از طریق سامانه ثبت الکترونیک اسناد به شماره تلفن همراه شخص ارسال شده و شخص باید کد دریافتی را به مسئول اخذ اثر انگشت در دفترخانه اعلام نماید، در صورت تطابق کد اظهار شده توسط شخص با کد ارسالی در پیامک توسط سامانه، اجازه اخذ اثر انگشت شخص در سامانه داده می شود و اگر احراز هویت دو مرحله ای حتی برای یکی از اصحاب سند انجام نشود، ثبت و تأیید نهایی آن ممکن نخواهد بود.

وی همچنین درباره برخی مشکلاتی که در دوره آزمایشی این طرح وجود داشت گفت: با هماهنگی های انجام گرفته، این مشکلات برطرف و پیامک مربوطه زیر 120 ثانیه ارسال می شود.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا