اخبار سازمان سنجش

اطلاعیه سازمان سنجش درباره نحوه اعمال سهمیه ایثارگری با توجه به آیین نامه جدید 1401 هیات وزیران

به گزارش دادرسی نت،

اطلاعیه سازمان سنجش درباره نحوه اعمال سهمیه ایثارگری با توجه به آیین نامه جدید 1401 هیات وزیرانسازمان سنجش آموزش کشور در پی انتشار اطلاعیه‌ای نحوه اجرای مصوبه جدید هیئت وزیران در خصوص آیین نامه اجرایی ماده (۷۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در‌ آزمون‌ سراسری سال 1401 را اعلام نمود.

این آیین‌نامه که در تاریخ مورخه 15 مرداد 1401 توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ و نحوه اجرای ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران درخصوص سهمیه های ایثارگران برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را تعیین می‌کند.

ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران:

وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کلیه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی و دستگاه‌ های اجرائی مشمول ماده (۲) این قانون موظفند در اعطای سهمیه های ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، بورس های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصت های مطالعاتی و دوره‌ های دکترای تخصصی بیست درصد (20 %) از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای بیست و پنج درصد (25 %) اختصاص دهند.

تبصره‌ـ کسب حداقل هفتاد درصد (70%) حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌ شدگان برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی الزامی می‌باشد. این میزان در خصوص رشته‌های پزشکی هشتاد درصد (80 %) حدنصاب شرایط علمی می‌باشد.

سهمیه ورود با پنج‌ درصد (5%) سهمیه اختصاصی برای جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و همسران و فرزندان رزمندگان، با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه به سی‌درصد (۳۰%) افزایش یابد. (الحاقی )

تبصره الحاقی ـ در صورتی‌که سهمیه بیست و پنج درصد (۲۵%) ایثارگران (مشمولین ماده (۷۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن) تکمیل نگردد و پنج‌درصد (۵%) سهمیه اختصاصی جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد الشرایط نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی بیست و پنج درصد (۲۵%) ایثارگران را مازاد بر پنج درصد (۵%) مذکور به جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد.

متن اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور به شرح زیر است:

به ‌اطلاع‌ داوطلبان آزمون‌ سراسری‌ سال 1401 می رساند، با توجه به مصوبه جلسه مورخ ۱۴۰۱/۰۵/۱۲ هیئت محترم وزیران، آیین نامه اجرایی ماده (۷۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به شرح ذیل ابلاغ گردید:

۱-ماده (۳) آیین نامه اجرایی: «مشمولین استفاده از سهمیه صرفاً یک بار در هر مقطع آزمون سراسری و تحصیلات تکمیلی می توانند در دوره روزانه دانشگاه های دولتی از سهمیه استفاده نمایند.

چنانچه پس از قبولی و ثبت نام در رشته محل مذکور از ادامه تحصیل انصراف دهند و یا ثبت نام ننمایند، مجدداً حق استفاده از سهمیه در آن مقطع تحصیلی را ندارند.»

۲-ماده ۴ آیین نامه اجرایی: «استفاده مجدد مشمولین پذیرفته شده در هر مقطع در آزمون های سراسری و تحصیلات تکمیلی در دوره های شبانه (نوبت دوم) پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس بین الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دوره های شهریه پرداز از سهمیه مشمولین این آیین نامه در صورت انصراف از تحصیل علاوه بر ماده (3) این آیین نامه حداکثر تا یکبار دیگر بلامانع است.» با توجه به موارد فوق داوطلبان آزمون سراسری سال 1401 که دارای قبولی در آزمون های سال 1400 و یا قبل از آن در دوره روزانه که شامل رشته های فرهنگیان و مناطق محروم نیز می باشد، یا حداقل دو بار در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده­اند، امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران را ندارند و فقط داوطلبان آزمون سراسری سال 1401 که دارای یک بار قبولی با استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون های سال 1400 و یا قبل از آن در دوره های غیر روزانه (شبانه «نوبت دوم»، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس بین الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دوره های شهریه پرداز) هستند مشمول ماده ۴ آیین نامه مذکور می باشند.

لذا آن دسته از داوطلبانی که رشته قبولی سهمیه ایثارگران آنان در سال های گذشته در دوره­ های غیر روزانه بوده لازم است برای بررسی اعمال مجدد سهمیه ایثارگران وضعیت خود را با اعلام یکی از حالات ذیل در زمان انتخاب رشته مشخص نمایند. بدیهی است با افرادی که اطلاعات غلط ارائه نمایند طبق مقررات و ضوابط رفتار خواهد شد.

۱-دارای یکبار قبولی با سهمیه ایثارگران در رشته دوره های غیر روزانه (شبانه «نوبت دوم»، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس بین الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دوره های شهریه پرداز) سال ۱۴۰۰ و قبل از آن بوده و در رشته قبولی ثبت نام نکرده ام، یا انصراف داده ام و یا شاغل به تحصیل هستم و بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ انصراف خواهم داد و متقاضی استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران هستم.

۲-دارای یک بار قبولی با سهمیه ایثارگران در رشته دوره های غیر روزانه (شبانه «نوبت دوم»، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس بین الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دوره های شهریه پرداز) هستم و در رشته قبولی با سهمیه ایثارگران فارغ التحصیل شده ام و یا در حین تحصیل هستم و یا تمایلی به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران ندارم. لازم به توضیح است داوطلبانی که بند 1 را انتخاب نمایند سهمیه ایثارگران برای آنها در گزینش نهایی اعمال خواهد شد و قبولین می ­بایست گواهی عدم ثبت نام و یا انصراف خود را در زمان ثبت نام در رشته قبولی سال 1401 به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مربوط ارائه نمایند.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا