آزمون وکالتاخبار وکلای دادگستری

اطلاعیه ی اسکودا درباره ی دلیل تاخیر در انتشار آگهی آزمون کارآموزی وکالت

به گزارش دادرسی

روز گذشته سازمان اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) در پی انتشار اطلاعیه ای علت تاخیر انتشار آگهی آزمون وکالت این سازمان را بیان کرد.

روابط عمومی این سازمان ضمن نوید به اینکه در تلاش برای رفع مشکلات بر سر آزمون وکالت هستند، بیان داشت:

داوطلبان گرامی آزمون کارآموزی وکالت اطلاع دارند که برگزاری این آزمون در سال جاری به دلیل ابلاغ «آیین‌نامۀ‌ اجرایی لایحۀ قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» دچار موانعی بوده است. پیش از این رسماً اعلام شده که آیین‌نامۀ مورد نظر به دلیل اینکه در موارد متعددی، بر خلاف نص «لایحۀ قانونی استقلال کانون‌ وکلای دادگستری» است، از نظر نهاد وکالت قابل اجرا نیست.

بااین‌حال، ازآنجاکه تلاش‌ها، خواست و سرنوشت داوطلبان آزمون وکالت همواره برای مدیران نهاد وکالت حایز اهمیت بوده و از آن مهم‌تر، برگزاری آزمون وکالت جزء اختیارات و تکلیف قانونی نهاد وکالت است، در اجلاسیۀ اخیر هیأت عمومی اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری، با هدف رفع موانع برگزاری آزمون، تصمیماتی مصوب و در این باره اطلاع‌رسانی گردید.

ولی باوجود این مصوبه هم، متأسفانه برخی مداخلات غیرقانونی استمرار یافت و مانع‌تراشی در مسیر برگزاری آزمون خاتمه پیدا نکرد.

در تمام هفته‌های گذشته نهاد وکالت مستمراً در تلاش بوده تا ازطریق رایزنی‌ و گفتگو موانع موجود را برطرف کرده و مقدمات برگزاری آزمون را فراهم کند.

این تلاش‌ها نهایتاً در روز چهارشنبه، 23 دی‌ ماه، منجر به تفاهم سه‌جانبه‌ای با حضور نمایندگان نهاد وکالت، معاونت حقوقی و امور مجلس قوۀ قضاییه و سازمان سنجش گردید و بر اساس مصوبه این جلسه، انتشار قریب‌الوقوع آگهی از سوی روابط‌ عمومی اسکودا اطلاع‌رسانی شد.

متأسفانه متعاقب این جلسه و علی‌رغم تفاهم مورد نظر، باز هم در اقدامی سوال‌برانگیز، از انتشار آگهی آزمون، که قرار بود حداکثر تا روز دوشنبۀ هفتۀ جاری توسط سازمان سنجش منتشر شود، ممانعت شده است.

نهاد وکالت باوجود اینکه هیچ نقشی در این مانع‌تراشی‌ها ندارد، ضمن عرض پوزش به محضر داوطلبان گرامی، به استحضار این عزیزان می‌رساند که به تلاش‌ها برای برگزاری آزمون در تاریخ ۲۰ اسفند ماه و هم‌زمان حفظ استقلال کانون وکلای دادگستری ادامه خواهد داد.

برگزاری آزمون کارآموزی وکالت به‌موجب قانون، تکلیف نهاد وکالت است و در این مسیر ضمن به‌ رسمیت‌ شناختن نظارت مراجع قانونی در چهارچوب قوانین، به هیچ عنوان زیر بار دخالت‌ های فراقانونی و غیرقانونی نخواهد رفت.

نهاد وکالت بی‌تردید از اضطراب، نگرانی و رنج تحمیل‌ شده به داوطلبان گرامی و خانواده‌ های آنان به دلیل تأخیر مکرر در انتشار آگهی آزمون آگاه است و به سهم خود از ایجاد چنین شرایطی که کاملاً ریشه بیرونی دارد، ابراز تأسف می‌کند.

داوطلبان گرامی آزمون وکالت، حتماً تأیید می‌نمایند که برگزاری این آزمون درصورتی‌که با خدشه به استقلال نهاد وکالت و آیندۀ این عزیزان همراه باشد، نه‌تنها اقدامی غیرقانونی است بلکه گامی برخلاف حقوق مصرح ملّت در قانون اساسی به شمار می‌رود که سرزنش مردم ازجمله فرزندان عزیز ما، خانوادۀ شریف وکالت و نسل‌های آینده را به دنبال خواهد داشت.

مشاهده بیشتر

1 دیدگاه

  1. تاریخ در خصوص این روزها و استقامت کانون وکلای دادگستری قضاوت خواهد کرد. ? انشالله پیروز باشید.
    #کانون_وکلای_مستقل
    #وکیل_مستقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا