اخبار

الزامی شدن حضور وکیل و بیمه وکالت 2 نیاز نظام قضایی کشور از دیدگاه وزیر دادگستری

الزامی شدن حضور وکیل و بیمه وکالت دو نیاز نظام قضایی کشور از دیدگاه وزیر دادگستری

 الزامی شدن حضور وکیل و بیمه وکالت دو نیاز نظام قضایی کشور از دیدگاه وزیر دادگستریامین حسین رحیمی، وزیر دادگستری، بیمه وکالت و الزام به حضور وکیل را دو الزام امروز نظام قضایی کشور برشمرد و راهکارهایی در خصوص معضل بیکاری وکلا ارائه داد.

به گزارش دادرسی نت؛ وزیر دادگستری با اشاره به موضوع عدم اشتغال بسیاری از وکلا و راهکارهای صحیح برای رفع این معضل اظهار داشت:

معتقدم باید شرایط را فراهم کنیم که وکالت در کشور در بسیاری از دعاوی و موضوعات اجباری شود.

امیرحسین رحیمی افزود:

یعنی دعاوی که افراد در حال حاضر خودشان می توانند بدون حضور وکیل در محاکم طرح و پیگیری کنند، باید الزاماً با حضور وکیل باشد، در اینصورت نیاز جامعه به وکیل افزایش پیدا می کند و به تبع می شود با یک فرآیند منطقی تعداد وکلا را افزایش داد.

نیاز به سازوکار بیمه وکالت داریم تا هزینه ها کنترل شود.

رحیمی وزیر دادگستری تصریح کرد:

اجباری شدن حضور وکیل در محاکم نیاز به مقدمه ای دارد؛ زیرا اگر حضور وکیل در محاکم اجباری شود، بسیاری از افراد استطاعت مالی پرداخت هزینه های آن را ندارند، بنابراین نیاز به سازوکار بیمه وکالت داریم تا هزینه ها کنترل شود.

وی با اشاره به این موضوع که آن دسته از دعاوی که هم اکنون توسط افراد غیر وکیل طرح می شود از موجبات اطاله دادرسی است، افزود: یکی از راه های رفع اطاله دادرسی طرح صحیح دعاوی است که نیاز به وکلای با سواد دارد.

استفاده از خدمات وکلا منحصر در دعاوی نیست

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه استفاده از خدمات وکلا منحصراً مختص به دعاوی نیست، تصریح کرد: معتقدم در تنظیم قراردادها و معاملات بیشتر باید از وکلای باسواد بهره برد، اگر کارکردی که وکلا و حقوق دانان در کشورهای دیگر دارند در ایران وجود داشته باشد، تعداد وکلا کشور ما بسیار کم است.

قاضی رحیمی خاطرنشان کرد: ما تعداد فارغ التحصیلان زیادی داریم که مطابق قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار امکان ورودشان به حرفه وکالت فراهم است، که باید شرایطی را ایجاد کنیم تا نیاز حقوقی جامعه افزایش پیدا کند.

وی افزود:

یکی از ایرادات طرح تسهیل این است که باعث کاهش سطح علمی وکلا می شود، زیرا کسانی که یک درصد اول محسوب می شود شاید میانگین نمراتشان پایین باشد و در نتیجه تعداد وکلای پذیرفته شده بدون اینکه سطح علمی مناسبی داشته باشند افزایش پیدا می کند.

رحیمی بیان داشت: لازم است در دوره کارآموزی تدابیر ویژه ای اندیشیده شود تا کاهش سطح علمی وکلا جبران شود که ما پیشنهادات خود را در این باب به مرکز وکلای قوه قضاییه ارائه کرده ایم و قرار است به کانون وکلا هم پیشنهادات خود را ارائه کنیم.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا