اخباراخبار دولت

امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک فراهم شد.

به گزارش دادرسی نت:

امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک

امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک فراهم شد.بانک مرکزی با هدف جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند نا معتبر، مفقودی و یا سرقتی بودن چک ، خوش حساب نبودن صاحب چک و همچنین جلوگیری از سوء استفاده و کلاهبرداری در معاملات تجاری اقدام به ارائه برنامه ای به منظور متمرکز سازی درخواست های چک افراد با نام سامانه صیاد نموده که از دو روش استعلام چک صیادی از طریق پیامک با استفاده از گوشی موبایل و استعلام الکترونیکی چک صیادی صورت می گیرد.

به نقل از بانک مرکزی؛

ذی نفعان چک در زمان انجام معاملات خود می‌توانند با ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، وضعیت اعتباری چک صیادی را استعلام گرفته و سپس نسبت به پذیرش آن اقدام کنند. ذی‌نفعان چک برای اطمینان از وضعیت چک و صادرکننده آن می‌توانند کد دستوری (*۱*۱* شناسه صیادی) را به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ ارسال کرده و از وضعیت کلی چک‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی صادرکننده چک مطلع شوند.

بنابراین جهت دریافت استعلام چک صیاد از طریق پیامک تلفن همراه و اس ام اس گوشی موبایل در سامانه صیاد تنها کافیست تا شماره 16 رقمی موجود بر روی چک صیاد را به سرشماره 4040701701 ارسال و استعلام چک مورد نظر را دریافت کنید .

این گزارش شامل مواردی اعم از عدم مفقودی یا سرقتی بودن، معتبر بودن، عدم برگشت خوردن چک، خوش حساب بودن دارنده چک و مواردی از این دست می باشد .

  این کد ، کد استعلام چک قدیمی نیست و کد استعلام چک قدیمی ، از سوی بانک مرکزی تعریف و ارائه نشده است .

تفسیر رنگ‌های ارائه شده در خروجی استعلام چک صیادی :

  • وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی است یا در صورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوءاثر شده است.
  • وضعیت زرد: صادرکننده چک، یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 100 میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.
  • وضعیت نارنجی: صادرکننده چک دارای 2 الی 4 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 400 میلیون ریال تعهد برگشتی می باشد.
  • وضعیت قهوه‌ای: صادرکننده چک، 5 تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 1 میلیارد ریال تعهد برگشتی دارد.
  • وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از 10 فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ یک میلیارد ریال تعهد برگشتی می باشد.

لازم به ذکر است اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهند داشت.

همچنین در خصوص برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.

 در صورتی که اشخاص کد دستوری را به خاطر نداشته باشند می‌توانند با ارسال یک پیامک (متن آن اهمیتی ندارند) به سرشماره 4040701701، راهنمای این سامانه پیامکی از جمله استعلام چک صیادی را دریافت نمایند.

همچنین استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی در وب سایت بانک مرکزی به نشانی https://cbi.ir و با مراجعه به صفحه «نظام های پرداخت و زیرساخت» > «استعلام چک» > «استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی» در دسترس عموم قرار دارد.

در این بخش امکان «استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی چک» و «استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی» نیز قابل دسترس است.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا