اخبار قوه قضاییه

به زودی اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین را خواهیم داشت.

به زودی اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین را خواهیم داشت.

به زودی اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین را خواهیم داشت.رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، گفت: به زودی اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین را در کشور خواهیم داشت.

وکالت تخصصی حوزه ای نوین در امر وکالت

به گزارش دادرسی به نقل از قوه قضاییه، مسعود یوسفی رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز، وکالت تخصصی را حوزه ای نوین در امر وکالت دانست و گفت:

بحث مربوط به وکالت تخصصی یک حوزه ابتکاری و ابداعی است که سر منشأ آن از پیشنهاد مرکز وکلا به ریاست محترم قضاییه مبنی بر اینکه ما بتوانیم وکالت را به سمت تخصصی شدن ببریم، شکل گرفت. دلایل این امر هم مشخص است. با توجه به اینکه تعداد و گستره قوانین خیلی زیاد است و از سوی دیگر خصلت های شخصی هر وکیل بنابر تحصیلات، علایق شخصی، تربیت خانوادگی، محل زندگی و… متفاوت است قاعدتاً نمی توان انتظار داشت همه افراد شبیه هم وکالت کنند.

وکیل عمومی بسیار و وکیل تخصصی کم داریم.

یوسفی با بیان اینکه در بسیاری از اوقات در بین وکلا می بینیم که بیان می دارند به لحاظ معیشتی و کسب درآمد با مشکلاتی مواجهند و علتش این است که ما وکیل عمومی بسیار و وکیل تخصصی کم داریم، گفت:

وقتی ما به حوزه هایی همچون گمرک، تعهدات ارزی و قراردادهای نفتی می رسیم، می بینیم دارندگان پرونده وکالت بسیار زیادند اما کسانی که بتوانند در این زمینه ها کارکنند و مهارت حقوقی تخصصی داشته باشند بسیار کم هستند. به همین علت است که با این تعداد صدور مجوز وکالت و با این تعداد پذیرش و جذب وکیل، باز هم صاحبان مشاغل ناراضی و منتقدند که دسترسی به وکیل مناسب ندارند.

به همین سبب ما اداره وکالت تخصصی را برای اولین بار در کشور تشکیل دادیم، شیوه نامه وکالت تخصصی را نوشتیم و در این مسیر به دنبال وکیل متخصص نبودیم؛ بلکه به دنبال وکالت تخصصی بودیم. یعنی به دنبال این نبودیم که افراد و وکلای متخصص را شناسایی کنیم و به آنها مدرک بدهیم، بلکه هدف ما این است که در کشور وکالت را تخصصی کنیم.

برگزاری اولین آزمون اختبار تخصصی وکالت ایران

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز درمورد مهمترین دستاورد در حوزه وکالت تخصصی گفت:

مهمترین هدف و دستاورد کار ما این است که یک وکیل پایه یک دادگستری که اجازه ورود به هر پرونده و دادگاهی را دارد به سمتی می آید که به ۸۰ درصد پرونده‌های حقوقی نه بگوید و تنها ۲۰ درصد آنها را بپذیرد. این یک تغییر رفتاری و فرهنگی در حوزه وکالت است. یعنی فارغ از هر نتیجه‌ای، اینکه ما در ابتدای مسیر چنین رویکردی را داشته باشیم نشان دهنده اصلاح مسیر وکالت در کشور است.

اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین

وی در ادامه افزود:

ما از زمان بازگشایی سامانه وکالت تخصصی، حدود 2 هزار نفر ثبت نام در ۳۷ رشته تخصصی داشتیم. از این ۳۷ رشته، در ۱۱ رشته آن آموزش‌ها شروع شده و ۴ رشته نیز دوره آموزش آن تمام شده و در کل این ۳۷ رشته ما صدور مجوز داشته‌ایم. همچنین در تاریخ وکالت ایران اولین آزمون اختبار تخصصی را برگزار کردیم.

اختبار آزمونی است که هروکیلی برای گرفتن مجوز پایه یک وکالت باید آن را بگذراند. این آزمون را با حضور عالی ترین وکلا و قضات تخصصی کشور برگزار کردیم.

ضمن اینکه اولین رشته وکالت تخصصی که ما درآن اختبار کسب کردیم، در نوین ترین رشته تخصصی ما یعنی در رشته دعاوی رمز ارز، بلاکچین و جرایم سایبری بود که غالباً وکلا به این حوزه فنی ورود نمی کنند.

ما دوره های نوین خود را در این حوزه برگزار کردیم و اختبار آن نیز انجام شده و به زودی اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین را در کشور خواهیم داشت.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا