بخشنامه ها

بخشنامه افزایش مستمری و کمک های جانبی و تعیین حداقل مستمری سال 1403 تامین اجتماعی

بخشنامه افزایش مستمری و کمک های جانبی و تعیین حداقل مستمری سال 1403 تامین اجتماعی

بخشنامه شماره 1344/1403/1000 مورخ 19/02/1403 سازمان تأمین اجتماعی

بخشنامه افزایش مستمری و کمک های جانبی و تعیین حداقل مستمری سال 1403 تامین اجتماعی افزایش مستمری و کمک های جنبی و تعیین حداقل مستمری سال 1403 تامین اجتماعی

 • معاون محترم…
 • مدیر کل محترم ستادی…
 • مدیر کل محترم تأمین اجتماعی استان….

در اجرای مواد (۹۶) و (۱۱۱) قانون تأمین اجتماعی و با عنایت به تصمیمات متخذه در جلسه مورخ ۲۸/۱۲/۱۴۰۲ شورای عالی کار و تصویب‌نامه شماره ۳۴۲۴۸/ت۶۲۵۶۸هـ مورخ ۱۶/۰۲/۱۴۰۲ هیأت محترم وزیران، میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی (به همراه مبالغ متناسب سازی) قابل پرداخت از ابتدای سال ۱۴۰۳ به شرح ذیل تعیین گردیده است:

میزان افزایش مستمری (موضوع ماده (۹۶) قانون تأمین اجتماعی)

از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۴۰۳ کلیه مستمری های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تأمین اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۲ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت کنندگان حداقل مستمری و کمتر از آن، به میزان کمتر از آن، به میزان ۳۵% (سی و پنج درصد) و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان ۲۲% (بیست و دو درصد) به علاوه مبلغ ثابت ۶.۹۰۰.۷۸۰ (شش میلیون و نهصد هزار و هفتصد و هشتاد) ریال مستمری آنان در پایان اسفندماه سال 1402 افزایش می یابد.

مبلغ حداقل مستمری در سال 1403

 1. حداقل میزان مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (۱۱۱) قانون تأمین اجتماعی از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۴۰۳، ماهیانه مبلغ ۷۱.۶۶۱.۸۴۰ ریال تعیین می شود.
 2. با توجه به مقررات و ضوابط قانونی، گروه های ذیل از شمول بند (۱) خارج و افزایش مستمری آنان صرفاً به میزان ۲۵% (سی و پنج درصد) می باشد:
  • مشمولین بندهای (ل) و (و) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶، بند (۴۷) قانون بودجه سال ۱۳۸۸، بند (۱۷) قانون بودجه سال ۱۳۸۹، بند (۹۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۰ و بند (۶۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور
  • مشمولین قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند.
  • مشمولین بند (ج) ماده (۳۹) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
  • مشمولین جزء (۱) ماده واحده قانون اصلاح تبصره (۳) بند (۳) ماده (۸۰) قانون تأمین اجتماعی
  • مشمولین قانون بیمه بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو (مصوب ۱۳۷۶)
  • مستمری بگیران از کارافتاده جزئی

میزان کمک های جنبی

به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک‌های جنبی در سال ۱۴۰۳ به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

1.حق سنوات

حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه (اصلی و ارفاقی) آن دسته از مستمری بگیران که وفق ضوابط مندرج در بند (۵) با موضوع مزایای جنبی مستمری بگیران بخشنامه تنقیح و تلخیص شماره ۱۱۵۸۰/۹۹/۱۰۰۰ مورخ ۰۶/۱۲/۱۳۹۹ در حال برداخت می باشد، در سال ۱۴۰۳ به میزان 5.000 (پنج هزار) ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر 20 سال افزایش می‌یابد.

2.کمک هزینه عائله‌مندی، کمک هزینه اولد و کمک هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک ها در سال ۱۴۰۲ به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می گردد:

کمک هزینه عائله‌مندی مستمری بگیران دارای حداکثر 2 فرزند ۱۴.۰۰۴.۱۰۰ ریال
کمک هزینه عائله‌مندی مستمری بگیران دارای 3 فرزند و بیشتر ۱۸.۲۰۵.۳۳۰ ریال
کمک هزینه اولاد تا 2 فرزند ۸.۵۹۵.۶۲۰ ریال
کمک هزینه اولاد برای فرزند سوم و بیشتر ۱۱.۱۷۴.۳۰۶ ریال
کمک هزینه همسر متکفل فرزند پرونده های بازماندگان دارای حداکثر 2 فرزند ۱۴.۰۰۴.۱۰۰ ریال
کمک هزینه همسر متکفل فرزند پرونده های بازماندگان دارای 3 فرزند و بیشتر ۱۸.۲۰۵.۳۳۰ ریال
3. کمک هزینه مسکن

میزان کمک هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و بازماندگان به مبلغ ۲.۷۰۰.۰۰۰ ریال در ماه تعیین شده است.

4. کمک به تأمین معیشت مستمری بگیران

میزان کمک به تأمین معیشت مستمری‌بگیران به ازای هر پرونده، مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و بازماندگان به مبلغ ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه تعیین شده است.

لیست های پرداخت و صدور احکام افزایش مستمری

1.کلیه شعب موظفند پس از اجرای نرم افزار مربوطه در سامانه متمرکز مستمری، نسبت به محاسبه مابه التفاوت مستمری فروردین ماه اقدام نمایند.

2. احکام افزایش مستمری در زمان انتقال پرونده های مستمری به سایر شعب می بایست پس از حصول اطمینان از صحت آن از سامانه متمرکز مستمری اخذ و پس از تأیید مسؤولین ذی ربط در پرونده الکترونیک مستمری بگیر بارگذاری گردد.

۳- به منظور اطلاع مستمری بگیران گرامی، احکام افزایش مستمری از طریق سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت.

– به منظور جبران خدمات همکارانی که در امر تهیه لیست مابه التفاوت افزایش مستمری و صدور احکام افزایش سالیانه مستمری بگیران در سال جاری مشارکت داشته  اند (اعم از کارکنان ستاد مرکز، ادارات کل استان ها و واحدهای اجرایی)، دستور اداری پرداخت حق الزحمه مربوط متعاقباً صادر خواهد شد.

مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات با توجه به مفاد این بخشنامه، نظارت بر نصب نرم افزار مربوطه در سامانه متمرکز مستمری و امکان نمایش احکام را برعهده دارد.

مسؤول حسن اجرای این بخشنامه مدیران کل، معاونین تعهدات بیمه‌ای و پشتیبانی و توسعه مدیریت، رؤسای ادارات مستمری‌ها، نظارت بر کنترل مصارف و امور کارگزاری‌های رسمی، آمار و فناوری اطلاعات، امور مالی، منابع انسانی و ادارات کل استان‌ها و مسؤولین ذی‌ربط در واحدهای اجرایی خواهند بود.

میرهاشم موسوی- مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا