بخشنامه ها

بخشنامه تکلیف شعبه هم عرض در رسیدگی به آرا دیوان عالی کشور

بخشنامه جدید رئیس دیوان عالی کشور: رسیدگی به پرونده توسط شعبه صادره کننده رأی منقوض، فاقد اعتبار است

بخشنامه تکلیف شعبه هم عرض در رسیدگی به آرا دیوان عالی کشوربه گزارش دادرسی نت؛ به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور امروز دوشنبه مورخ 23 بهمن ماه 1402 رئیس دیوان عالی کشور بخشنامه ای خطاب به روسای کل دادگستری استان ها مورد تکلیف شعبه هم عرض در رسیدگی به پرونده دادنامه های صادر کرد.

براساس بخشنامه جدید رئیس دیوان عالی کشور:رسیدگی به پرونده توسط شعبه صادره کننده رأی منقوض، فاقد اعتبار است

بخشنامه تکلیف شعبه هم عرض در رسیدگی به آرا دیوان عالی کشور:

رؤسای کل دادگستری استان‌ها

سلام علیکم

نظر به تصریح بند ج ماده ۴۰۱ و ۴۰۶ قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، در مواردی که دیوان عالی کشور رأی صادره را نقض و به دادگاه هم عرض ارجاع می نماید، دادگاه مرجوع الیه مکلف است با لحاظ رأی دیوان عالی کشور و مندرجات پرونده، رسیدگی کرده و مبادرت به انشاء رأی کند و ماده ۴۷۰ قانون آئین دادرسی کیفری ناظر به بند ۴ ماده ۴۶۹ همان قانون و هم راستا با مواد مذکور از قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی دادگاه هم عرض را مکلف به رسیدگی و انشای رأی کرده است.

حسب گزارش و اعلام برخی از همکاران شعب دیوان عالی کشور در مواردی ملاحظه شده پس از نقض رأی و علیرغم تصریح در دادنامه‌های صادره از شعب دیوان عالی کشور مبنی بر رسیدگی در دادگاه هم عرض، مجدداً همان شعبه صادر کننده رأی منقوض مبادرت به رسیدگی و انشاء رأی می کند.

این امر علاوه بر اینکه موجب اطاله دادرسی می‌شود، صدور رأی از مرجع غیرصالح و فاقد اعتبار خواهد بود؛ لذا ضرورت دارد مراتب به محاکم بدوی و تجدیدنظر اعلام شود.

محمد جعفر منتظری


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا