بخشنامه ها

بخشنامه میزان افزایش مستمری و کمک های جانبی به همراه مبالغ متناسب سازی تأمین اجتماعی سال 1402

بخشنامه شماره ۳۷۰۱/۱۴۰۱/۱۰۰۰ مورخ ۱۴۰۲/۴/۱۰ سازمان تأمین اجتماعی

بخشنامه میزان افزایش مستمری و کمک های جانبی به همراه مبالغ متناسب سازی تأمین اجتماعی سال 1402

بخشنامه میزان افزایش مستمری و کمک های جانبی به همراه مبالغ متناسب سازی تأمین اجتماعی سال 1402الف) میزان افزایش مستمری (موضوع ماده (۹۶) قانون تأمین اجتماعی)

از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ کلیه مستمری های بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تأمین اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۱ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت کنندگان حداقل مستمری (مبلغ ۴۱.۷۹۷.۵۰۰ ریال) و کمتر از آن، به میزان ۲۷% (بیست و هفت درصد) و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان ۲۱% (بیست و یک درصد) به علاوه مبلغ ثابت ۲.۵۰۷.۸۸۰ (دو میلیون و پانصد و هفت هزار و هشتصد و هشتاد) ریال مستمری آنان در پایان اسفندماه سال 1401 افزایش می یابد.

ب) مبلغ حداقل مستمری در سال 1402

1. بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل میزان مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (۱۱۱) قانون تأمین اجتماعی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۱، ماهیانه مبلغ ۵۳.۰۸۲.۸۴۰ ریال تعیین می شود.

2. با توجه به مقررات و ضوابط قانونی، گروه‌های ذیل از شمول بند (۱) خارج و افزایش مستمری آنان صرفاً به میزان ۲۷% (بیست و هفت درصد) می‌باشد:

 1. مشمولین بندهای (ل) و (و) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶، بند (۴۷) قانون بودجه سال ۱۳۸۸، بند (۱۷) قانون بودجه سال ۱۳۸۹، بند (۹۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۰ و بند (۶۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور
 2. مشمولین قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند.
 3. مشمولین بند (ج) ماده (۳۹) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 4. مشمولین جزء (۱) ماده واحده قانون اصلاح تبصره (۳) بند (۳) ماده (۸۰) قانون تأمین اجتماعی
 5. مشمولین قانون بیمه بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو (مصوب ۱۳۷۶)
 6. مستمری بگیران از کارافتاده جزئی

نکته: به منظور تکمیل آیتم متناسب سازی ۷۵% اعاده سطح نسبت به زمان برقراری در خصوص مشمولین وفق بخشنامه شماره ۱/۷۶ مستمری ها، آیتم «متناسب سازی ۲۵% باقیمانده اعاده سطح نسبت به زمان برقراری» با کد (۰۰۰۴۲) محاسبه و به همراه مبلغ مستمری سال ۱۴۰۱، مشمول افزایش سال ۱۴۰۲ گردیده است.

جهت نگهداری حساب های مربوط به آیتم مذکور در سیستم های مالی کدهای ذیل تعیین می گردد:

بخشنامه میزان افزایش مستمری و کمک های جانبی به همراه مبالغ متناسب سازی تأمین اجتماعی سال 1402

ج) میزان کمک های جانبی

به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک های جانبی در سال ۱۴۰۲ به شرح ذیل تعیین می گردد:

1.حق سنوات

حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه (اصلی و ارفاقی) آن دسته از مستمری بگیران که وفق ضوابط مندرج در بند (۵) با موضوع مزایای جانبی مستمری بگیران بخشنامه تنقیح و تلخیص شماره ۱۱۵۸۰/۹۹/۱۰۰۰ مورخ ۰۶/۱۲/۱۳۹۹ در حال پرداخت می باشد، در سال ۱۴۰۲ به میزان ۵.۰۰۰ (پنج هزار) ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال افزایش می یابد.

2.کمک هزینه عائله مندی، کمک هزینه اولد و کمک هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک ها در سال ۱۴۰۲ به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می گردد:

 • کمک هزینه ماهانه عائله مندی
  ۹.۱۷۴.۷۲۰ ریال
 • کمک هزینه ماهانه اولاد
  ۴.۲۲۵.۲۰۰ ریال
 • کمک هزینه ماهانه همسر متکفل فرزند
  ۹.۱۷۴.۷۲۰ ریال

3.کمک هزینه مسکن

میزان کمک هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و بازماندگان به مبلغ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه تعیین شده است.

4.کمک به تأمین معیشت مستمری‌بگیران

میزان کمک به تأمین معیشت مستمری بگیران به ازای هر پرونده، مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و بازماندگان به مبلغ ۲.۶۶۰.۰۰۰ ریال در ماه تعیین شده است.

هـ) لیست های پرداخت و صدور احکام افزایش مستمری

 1. کلیه شعب موظفند پس از اجرای نرم افزار مربوطه در سامانه متمرکز مستمری، نسبت به محاسبه مابه التفاوت مستمری فروردین ماه اقدام نمایند.
 2. احکام افزایش مستمری در زمان انتقال پرونده های مستمری به سایر شعب می بایست پس از حصول اطمینان از صحت آن از سامانه متمرکز مستمری اخذ و پس از تأیید مسؤولین ذی ربط در پرونده الکترونیک مستمری بگیر بارگذاری گردد.
 3. به منظور اطلاع مستمری بگیران گرامی، احکام افزایش مستمری از طریق سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت.

– به منظور جبران خدمات همکارانی که در امر تهیه لیست مابه التفاوت افزایش مستمری و صدور احکام افزایش سالیانه مستمری بگیران در سال جاری مشارکت داشته اند (اعم از کارکنان ستاد مرکز، ادارات کل استان ها و واحدهای اجرایی)، دستور اداری پرداخت حق الزحمه مربوط متعاقباً صادر خواهد شد.

مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات با توجه به مفاد این بخشنامه، نظارت بر نصب نرم افزار مربوطه در سامانه متمرکز مستمری و امکان نمایش احکام را برعهده دارد.

مسؤول حسن اجرای این بخشنامه مدیران کل، معاونین تعهدات بیمه ای و پشتیبانی و توسعه مدیریت، رؤسای ادارات مستمری ها، نظارت بر کنترل مصارف و امور کارگزاری های رسمی، آمار و فناوری اطلاعات، امور مالی، منابع انسانی و ادارات کل استان ها و مسؤولین ذی ربط در واحدهای اجرایی خواهند بود.

میرهاشم موسوی- مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی

بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا