آرا دادگاه

حکم جایگزین حبس برای متهم به عدم رعایت حجاب: 270 ساعت ارائه خدمت به عنوان نظافتچی

حکم جایگزین حبس برای متهم به عدم رعایت حجاب

270 ساعت ارائه خدمت به عنوان نظافتچی

حکم جایگزین حبس برای متهم به عدم رعایت حجاب 270 ساعت ارائه خدمت به عنوان نظافتچیبه گزارش دادرسی؛ یک خانم متهم به عدم رعایت حجاب شرعی به عنوان مجازات جایگزین حبس ملزم به ۲۷۰ ساعت (روزانه 4 ساعت) انجام خدمات نظافت رایگان در وزارت کشور و زیر مجموعه های آن (استانداری تهران و ادارات وابسته) شد.

روز گذشته تصویر رای قطعی یکی از شعب دادگاه کیفری دو در فضای مجازی بازنشر شده که بر اساس آن، یک خانم متهم به عدم رعایت حجاب شرعی به 2 ماه حبس محکوم شده و سپس به عنوان مجازات جایگزین حبس، 270 ساعت انجام خدمات عمومی رایگان (نظافتچی) برای او تعیین شده است.

متن دادنامه حکم جایگزین حبس برای متهم به عدم رعایت حجاب که تاریخ 1402/03/28 صادر شده به شرح زیر می باشد:

«رای دادگاه»

پیرامون اتهام …. دایر بر عدم رعایت حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی موضوع گزارش مورخ …. ضابطین با عنایت به -یکم اطلاعات به دست آمده از بررسی تصاویر دوربینهای هوشمند نظارت شهری و دوم مدافعات غیر موجه متهم مشتمل بر اقرار متهم به ارتکاب بزه انتسابی و سوم -وضعیت پوشش و شیوه حضور متهم در مرجع قضایی بزهکاری متهم ذیل عنوان جزایی مذکور محرز و مسلم بوده و به جهت:

  1.  یکم: رعایت حجاب از واجبات ضروری شرعی بوده و ترک آن نقض حکم الهی محسوب می گردد.
  2. دوم: رعایت حجاب از الزامات قانونی بوده و عدم رعایت آن نقض حکم قانون و بر هم زدن نظم عمومی و جرم محسوب می گردد.
  3. سوم: رعایت حجاب از الزامات عقلی برخواسته از فطرت پاک انسانی بوده و عدم رعایت آن نابخردانه و خروج از فطرت پاک بشری محسوب می گردد.
  4. چهارم: رعایت حجاب از الزامات فرهنگی برخواسته از تمدن غنی ایرانی بوده و عدم رعایت آن پایمال نمودن فرهنگ و تمدن ایرانی محسوب می گردد.
  5.  پنجم: رعایت حجاب حفظ جامعه از بی بند و باری جنسی بوده و عدم رعایت آن کشاندن جامعه به مرزهای هرزگی جنسی محسوب می گردد.
  6. ششم: رعایت حجاب حفظ خانواده ایرانی از هرزگی و تعدی نفسه ای آلوده بوده و عدم رعایت آن کمک به واپاشی خانواده ایرانی محسوب می گردد.
  7.  هفتم: رعایت حجاب دفاع در برابر تهاجم همه جانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دشمنان ملت ایران بوده و عدم رعایت آن به عنوان حرام (سیاسی) کمک به تهاجم همه جانبه دشمنان به ملت ایران محسوب می گردد.

و از این حیث و منبعث از عقل قضایی سلیم لازم است تدابیر قضایی جدی و بازدارنده نسبت به بزهکاران به جهت صیانت جامعه به ویژه جوانان در برابر هجوم فحشاء و فواحش به عمل آید و از تمام ظرفیت های قضایی متصل به مجازات ها به جهت جلوگیری از شیوع ویروس وارداتی بی حجابی استفاده گردد.

لذا با استناد به مواد ۱۸ و ۶۴ و ۶۵ قانون مجازات اسلامی و ماده ۶۳۸ (تبصره ذیل ماده) قانون مجازات اسلامی کتاب پنجم تعزیرات حکم بر محکومیت متهم به تحمل دو ماه حبس تعزیری صادر و اعلام و به جهت الزام قانونی و اظهار ندامت متهم انجام خدمات عمومی رایگان به مدت دویست و هفتاد ساعت (روزانه چهار ساعت) در وزارت کشور و زیر مجموعه های آن ( استانداری تهران و ادارات وابسته ) به عنوان نیروی امور خدمات (نظافتچی اماکن) را به عنوان جایگزین حبس تعیینی مقرر می نماید.

بدیهی است چنانچه متهم از اجرای دستورات دادگاه یا مفاد حکم تخلف نماید به پیشنهاد اجرای احکام کیفری ، دادگاه برای بار اول یک چهارم تا یک دوم به مجازات مورد حکم افزوده و در صورت تکرار مجازات حبس تعیینی به اجرا در خواهد آمد و همچنین در صورت اجرای مفاد حکم و احراز اصلاح متهم به پیشنهاد قاضی اجرای احکام میزان مجازات به وسیله دادگاه تا نصف تقلیل خواهد یافت این رای قطعی و غیر قابل اعتراض می باشد.

دادرس شعبه

حکم جایگزین حبس برای متهم به عدم رعایت حجاب 270 ساعت ارائه خدمت به عنوان نظافتچی


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا