اخبار قوه قضاییه

دادگاه رسیدگی به اتهامات ۹۹ متهم پرونده ثبت سفارش خودرو برگزار شد

یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۹۹ متهم پرونده ثبت سفارش خورو به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش دادرسی و به نقل از خبرگزاری مهر، یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 99 متهم پرونده موسوم به ثبت سفارش خودرو با موضوع قاچاق سازمان یافته امروز یکشنبه 30 آبان ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه متهم محمد حسین ممتحن، متهم ردیف نهم را برای بیان ادامه دفاعیات به جایگاه فراخواند.

متهم ممتحن مدعی شد به عنوان خریدار فقط ثبت سفارش خودرو کرده و هیچ عملی خلاف قانون انجام نداده است.

وکیل متهم ممتحن هم با قرار گرفتن در جایگاه از دادگاه تقاضای برائت از اتهامات انتسابی نسبت به موکلش را داشت.

در ادامه جلسه دادگاه پرورش، وکیل متهم آذرمهر که متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در واردات کالای مجاز مشروط، 719 دستگاه خودروی خارجی و 27 فقره جعل رایانه‌ای است، با رد مستندات موجود در پرونده گفت: به این مدارک نمی‌توان استناد کرد، از دادگاه تقاضا دارم پرونده را به کارشناس ارجاع دهد.

وی مدعی بود تعداد خودروهای توقیف شده متهم آذرمهر در حدود 120 خودرو است.

قاضی صلواتی در پاسخ به ادعای وکیل متهم آذر مهر گفت: در ارتباط با متهم آذر مهر 1157 دستگاه خودرو خارجی ثبت سفارش شده، 448 دستگاه آن ترخیص، 668 دستگاه در گمرک و 41 دستگاه خودرو در سازمان اموال تملیکی است که تماماً متعلق به متهم آذر مهر هستند.

قاضی صلواتی خطاب به وکیل متهم آذرمهر گفت: تمامی گمرکات مأمور شدند تعداد خودروهای توقیف شده را بررسی و نتیجه را به دادگاه گزارش کنند و تمامی گزارشات مندرج در پرونده متقن است.

یزدانی فر، نماینده دادستان هم بیان کرد: آقای پرورش به لحاظ حقوقی دفاعی از موکلشان نکردند، دقیقاً رویه موکل را که فرافکنی و به حاشیه پرداختن بوده را در پیش گرفتند، در بحث جعل و سازمان یافتگی جرم تعداد خودروهای قاچاق سازمان یافته به صورت اشتراکی منتسب به دو متهم آذر مهر و متهم ممتحن است، اتهامات متهم ممتحن زیر مجموعه اتهامات متهم ردیف هشتم، آذر مهر تعریف می‌شود.

وی گفت: مستندات ما در پرونده بخشنامه ابلاغی از طرف معاون اول رئیس جمهور در تاریخ 95/10/12 مبنی بر توقف ثبت سفارش خودرو در سامانه که متکی به قانون بوده و سندیت دارد.

یزدانی فر در ارتباط با ادعای وکیل متهم آذرمهر گفت:

در بحث جرایم سازمان یافته، افراد دولتی در رأس هرم جرم قرار می‌گیرند و بقیه افراد متصل به این جرم سازمان یافته اقدام می‌کنند، در واقع متهم آذر مهر در بازه زمانی غیر قانونی اقدام به ثبت سفارش و واردات خودرو کرده که مصداق جرایم سازمان یافته است، متهم آذر مهر اگر چه دسترسی به سامانه ثبت سفارش خودرو نداشته، اما با ارتباط گیری و اعمال نفوذ از طریق پرداخت وجوه در جعل رایانه‌ای سامانه ثبت سفارش خودرو خارجی مشارکت داشته است.

در پایان وکیل متهم آذر مهر ضمن تقاضای برائت از اتهامات انتسابی به موکلش گفت: تقاضای تحقیقات بیشتر در مورد موکلم را از دادگاه محترم دارم.

قاضی صلواتی ضمن اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: ادامه دفاعیات فردا ساعت ۹ صبح استماع خواهد شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا