اخبار دانشگاه ها

رئیس دانشگاه تهران: با این دیدگاه که کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم

خلاصه نوشته
  • رئیس دانشگاه تهران: برخی‌ معتقدند کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، با این دیدگاه مخالفم و معتقدم هر دوره‌ای می‌تواند در حوزه نویسندگی و نوشتاری دارای پیامدهای خاصی باشد.


به گزارش دادرسی، دکتر سید محمد مقیمی در آیین اختتامیه « چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» که به صورت حضوری و برخط برگزار ‌شد، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد:

اولین کتاب خود را با عنوان «سازمان و مدیریت رویکردی پژوهشی» در سال ۷۵ به تحریر در آوردم و تاکنون موفق به نوشتن بیش از ۳۰ جلد کتاب شده‌ام اما هنوز بنده را با نخستین کتاب‌ام می‌شناسند.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه بر فضای تولید کتاب در کشورمان مشکلاتی از جمله تیراژ پایین و قیمت بالای کتاب و فرهنگ نامناسب کتابخوانی حاکم است، ادامه داد: شخصیت علمی انسان با نوشتن شکل می‌گیرد و نوشتاری که مبتنی بر کار محققانه باشد، ارزشمند است.

دکتر مقیمی با تاکید بر اینکه برای گسترش فرهنگ کتابخوانی باید اقدامات مناسب و کاربردی انجام شود، بیان کرد:

با حمایت از مؤلفان کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه، بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی ، اقتصادی و … حل خواهند شد.

 

 تمدن نوین اسلامی باید به جهانیان معرفی شود

 

دکتر حجت الاسلام و المسلمین کرمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در بخشی از مراسم گفت: سوره قلم در قرآن کریم به اهمیت و جایگاه کتاب اشاراتی دارد. تفسیر آیات مبارکه سوره قلم متناسب با زمان فعلی و این جشنواره است.

وی ضمن ابراز خرسندی نسبت به اهتمام ویژه دانشگاه تهران در برگزاری چنین جشنواره‌ای، افزود: اقدام به انجام فعالیت‌های‌ فرهنگی کافی نیست بلکه باید تمدن نوین اسلامی محقق شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران تصریح کرد: مطالعه و استخراج متون فرهنگی از متون دینی کافی نیست زیرا باید تمدن نوین اسلامی به جهانیان معرفی شود.

 

نگارندگان کتاب باید به واقعیت‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

دکتر بهرامی

دکتر بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در بخش دیگری از جشنواره بیان کرد: نگارش کتاب جایگاه والا و قابل احترامی دارد زیرا نگارندگان کتاب یک عمل الهی و شگرف انجام می‌دهند.

وی اظهار کرد: میانگین سرانه مطالعه کتاب در کشورمان بسیار پایین است؛ البته رقابت با فضای جذاب شبکه‌های اجتماعی که کاذب نیز هستند، بسیار سخت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تاکید کرد: نحوه نگارش کتاب اهمیت بسیار زیادی دارد از این رو باید نگارندگان کتاب با دقت بالا و مخاطب شناسی مناسب به نگارش بپردازند.

دکتر بهرامی با بیان اینکه کاربری کردن علم یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: یک محصول آکادمیک باید قابلیت تبدیل به یک محصول عملیاتی و میدانی را داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: نگارندگان کتاب باید به واقعیت‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشند و با توجه به نیازهای جامعه و متناسب با آن، محصولات علمی خود را ساماندهی کنند.

دکتر سیدعباس احمدی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر جشنواره گفت: «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» در سه محور «دینی، اخلاقی و تربیتی»، «ادبی و هنری» و «اجتماعی و سیاسی» برگزار شد.

وی ادامه داد: بخشی از کتاب‌های ارسالی به دبیرخانه جشنواره به صورت ترجمه بوده‌اند و در مجموع بیش از ۱۰۰ جلد کتاب دریافت شده است.

دکتر احمدی با اشاره به اینکه آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره، پایان شهریور سال جاری بود، افزود: هر اثر توسط دو داور تخصصی ارزیابی شده است و کتاب‌هایی که بیشترین امتیاز را کسب کردند، به عنوان اثر برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در پایان مراسم برگزیدگان «چهارمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا