اخبار قوه قضاییه

راه اندازی سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص

سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص راه اندازی شد.

سامانه اعتبار معاملاتیبه گزارش دادرسی نت به نقل از خبرگزاری میزان، راه اندازی سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص در مرکز ملی تبادل اطلاعات ویژه سکو‌های بخش خصوصی با حضور محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه و روح الله دهقانی فیروز آبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور انجام شد.

محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه گفت: در بخشی از حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه و همچنین در سند تحول قضایی دسترسی آسان به خدمات قضایی و توجه به فناوری نوین و تضمین دسترسی مردم به عدالت مورد تاکید است.

وی ادامه داد: قوه قضاییه در سال های گذشته حرکت هایی در زمینه فناوری های نوین انجام و سامانه های متعددی را برای کاهش اطاله دادرسی و کاهش هزینه مردم و بعضاً خود قوه قضاییه داشته است.

رفع چالش دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات الکترونیک قضایی

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه درخصوص دسترسی ایرانیان خارج از کشور به خدمات الکترونیک قضایی گفت:

در دستگاه قضایی تمهیداتی اندیشیده شده است تا با کمک فناوری های نوین 24 ساعته در پهنه جغرافیا در دنیا بتوانیم خدمات الکترونیک قضایی را ارائه دهیم.

در دو هفته گذشته چالش ایرانیان خارج از کشور به دسترسی خدمات الکترونیک قضایی حل شد، هر هم وطنی چه در داخل و چه در خارج از کشور در هر ساعت از شبانه روز می توانند برای بهره مندی از خدمات قضایی استفاده کند.

وی افزود: شرکت های دانش بنیان ظرفیت ها و توانایی های خوبی در کشور داشته و در سال های گذشته نیز زیر ساخت خوبی ایجاد کرده اند از این رو می توان از این ظرفیت برای حل مشکلات مردم و در نتیجه حاکمیت استفاده کرد.

پیش بینی ثبت نام یک و نیم میلیون نفر در سامانه ثنا برای سال آینده

کاظمی فرد در ادامه تاکید کرد: ارایه خدمات الکترونیک قضایی را با احراز هویت کاربران در ثنا با هشت شرکت دانش بنیان آغاز کردیم، در سال گذشته یه میلیون نفر ثبت نام ثنا کرده اند که پیش بینی می شود در سال آینده نیز یک و نیم میلیون نفر دیگر نیز ثبت نام کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در ادامه به یکی دیگر از خدمات قضایی اشاره کرد و گفت: سرویس تبدیل گفتار به متن یکی دیگر از مواردی که در این زمینه در اختیار قضات قرار گرفته تا متون مربوط به صورت جلسه دادنامه را بتوانند به صورت برخط همان لحظه با کیفیت بالا تبدیل به متن کنند.

وی گفت: دادرسی الکترونیک اکنون توسط سه شرکت دانش بنیان در حال انجام است و برخی از پیام رسان ها نیز اکنون در بحث ارتباطی ما با مردم کمک رسان هستند، مسلما این کار هزینه های ما را پایین می آورد.

سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص در راستای سند تحول قضایی است

کاظمی فرد در خصوص سامانه اعتبار معاملاتی افراد عنوان کرد: این اقدام نیز در راستای سند تحول قضایی است که بدین واسطه امکان استعلام اهلیت متعاملین را برای اولین بار از طریق سکو‌های بخش خصوصی قرار خواهیم داد.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه افزود: این خدمت بعد از استعلام یازده وضعیت امکان معامله را به افراد می دهد در واقع مشخص می‌کند که آیا طرفین اهلیت معامله دارند یا نه و موضوعاتی، چون ممنوع المعامله بودن، محجور، غایب مفقود الاثر، متوفی فرضی، متوقف، ورشکسته، معسر، متهم، محکوم و متواری، محکومیت مالی محاکم، محکومیت مالی اجراییات ثبت را مشخص می کند و نتیجه را به طرف مقابل معامله اطلاع می دهد.

وی ادامه داد: این خدمت در برخی از سکو‌های اعتبارسنجی بانکی و دادن وام مورد استفاده قرار خواهد گرفت و این ها مشتریان این سرویس هستند تا با کمک آن بفهمند کسی که این خدمت را دریافت می کند اهلیت دارد یا خیر.

مزایای سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص

کاظمی فرد از جمله مزایای سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص را جلوگیری از بروز اختلافات در معامله دانست و گفت: این خدمت ریسک معاملات را کاهش و آن را امن تر می کند.

وی افزود: اولین مخاطب ما سامانه های معاملات خودرو و معاملات خاص و هم سایر شرکت ها است در واقع سرویسی نیست که خاص یک سکو باشد بلکه این خدمت در یک محیط امن و با اجازه طرف مقابل انجام می شود، طرف مقابل با در اختیار قرار دادن کد این اجازه را به شما می دهد که استعلام را انجام دهید و اگر هم این کد را در اختیار شما قرار ندهد به این معنی است که طرف مقابل مشکلی دارد که به هر صورت این خدمت به کاهش ریسک معاملات کمک می کند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه گفت: رواج این سامانه در میان مردم در کاهش اختلافات معاملات موثر است و نگاه ما در دستگاه قضایی ایجاد یک زیست بوم امن با شرکت‌های دانش بنیان در حوزه حقوقی و قضایی است.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا