اخبار

سقف برداشت از حساب بانکی و تراکنش در سال 1403

افزایش دو برابری سقف تراکنش غیرحضوری در شبکه بانکی

سقف‌ برداشت از حساب‌ بانکی و تراکنش در سال 1403به گزارش دادرسی: مدیر کل مقررات و مجوزهای بانکی بانک مرکزی، با صدور بخشنامه ای، سقف برداشت از حساب بانکی به صورت غیر حضوری را روزانه 200 میلیون‌ تومان و ماهانه را 1 میلیارد تومان اعلام کرد.

همچنین حداکثر تراکنش خرید از هر کارت پرداخت و نیز کلیه کارت های پرداخت متعلق به مشتری حقیقی، به روزانه دو میلیارد ریال افزایش می یابد.

ابلاغیه بانک مرکزی برای سقف برداشت از حساب بانکی در سال 1403

سقف برداشت از حساب بانکی و تراکنش در سال 1403

با سلام؛

احتراماً پیرو بخشنامه شماره ۰۳/۴۸۶ مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ معاون محترم فن آوری های نوین بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تراکنش خرید اشخاص حقیقی، به استحضار می رساند هیأت عامل محترم بانک مرکزی در جلسه مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ با استناد به اختیارات مقرر در ماده (۱۷) دستورالعمل شفاف سازی تراکنش های بانکی اشخاص با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مصوب شورای پول و اعتبار ابلاغی طی بخشنامه شماره ۰۲/۳۳۹۴۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ که طی آن افزایش آستانه های مقرر در دستورالعمل مذکور در حدود شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی به رئیس کل محترم بانک مرکزی تفویض شده است، با افزایش آستانه های مندرج در مواد (۸)، (۱۰) و (۱۲) دستورالعمل شفاف سازی تراکنش های بانکی اشخاص به شرح زیر موافقت نمود:

  • آستانه مجاز مجموع مبالغ برداشت از طریق درگاه های پرداخت غیر حضوری از کلیه حساب های سپرده غیر تجاری متعلق به مشتری حقیقی در هر مؤسسه اعتباری تا دو میلیارد ریال به صورت روزانه و ده میلیارد ریال به صورت ماهانه افزایش می یابد.
  • الزام به تکمیل قسمت (فیلد) بابت در فرم های مربوط و ارائه اسناد مثبته دال بر انجام معامله قرارداد و یا علت انتقال وجه در نقل و انتقالات الکترونیکی حضوری درون بانکی و بین بانکی روزانه اشخاص حقیقی از گروه حساب های غیر تجاری آن ها که تا زمان ابلاغ این بخشنامه برای مبالغ بالاتر از دو میلیارد ریال اعمال می گردید، از این پس برای مبالغ بالاتر از چهار میلیارد ریال ضرورت می یابد. همچنین در نقل و انتقالات الکترونیکی حضوری درون بانکی و بین بانکی مربوط به حساب های غیر تجاری اشخاص حقیقی با مبالغ بیشتر از دو میلیارد ریال تا چهار میلیارد ریال، گرچه ارائه اسناد مثبته دال بر انجام معامله قرارداد و یا علت انتقال وجه ضرورت ندارد لیکن تکمیل قسمت (فیلد) بابت در فرم های مربوط، الزامی است.
  • حداکثر تراکنش خرید از هر کارت پرداخت و نیز کلیه کارت های پرداخت متعلق به مشتری حقیقی به روزانه مبلغ دو میلیارد ریال افزایش می یابد. کنترل آستانه مذکور در خصوص هر کارت بر عهده مؤسسه اعتباری صادر کننده کارت پرداخت است.
  • با عنایت به مراتب مذکور ضمن ایفاد نسخه اصلاحی دستورالعمل شفاف سازی تراکنش های بانکی اشخاص و نیز ارسال نسخه ای از دستورالعمل نحوه اخذ مستندات موضوع تبصره ماده (۷) تبصره (۲) ماده (۱۰) و تبصره ماده (۱۱) دستورالعمل شفاف سازی تراکنش های بانکی اشخاص که ماده (۴) آن با توجه به تغییرات فوق الاشاره مورد اصلاح قرار گرفته است خواهشمند است مراتب با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۹۶/۱۴۹۱۵۳ مورخ ۱۳۹۶/۵/۱۶ به تمامی واحدهای ذیربط آن مؤسسه اعتباری ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید./ ۶۳۷۸۴۸۰

مدیریت کل مقررات مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی

اداره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا