اخبار قوه قضاییه

شیوه نامه تقسیم کارآموزان قضایی

شیوه نامه تقسیم کارآموزان قضایی

شیوه نامه تقسیم کارآموزان قضایی مصوب معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه

در راستای ساماندهی و عدالت محوری در تقسیم کارآموزان قضایی و با هدف بومی‌گزینی قضات واجد شرایط و به موجب مواد ۹ و ۴۴ «آیین‌ نامه نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات» دستورالعمل «شیوه نامه امتیازدهی عوامل مؤثر در تعیین محل خدمت کارآموزان قضایی و تقسیم آن ها» به شرح مواد آتی است.

شیوه نامه تقسیم کارآموزان قضایی

ماده 1.معانی اصطلاحات به کار رفته در این دستورالعمل به شرح زیر است:

 • کارآموز: کارآموز قضایی بدو خدمت
 • اداره کل آموزش: اداره کل آموزش معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه
 • اداره کل کارگزینی: اداره کل کارگزینی قضات معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه
 • محل خدمت ویژه: حوزه قضایی / مرجع قضایی به تشخیص کارآموز
 • محل خدمت ممتاز: حوزه قضایی شهر تهران و مراکز استان
 • محل خدمت بومی: حوزه قضایی در شعاع جغرافیایی حداکثر تا یکصد کیلومتری محل سکونت
 • محل خدمت پیرابومی: حوزه قضایی در شعاع جغرافیایی حداکثر تا سیصد کیلومتری محل سکونت
 • محل خدمت غیربومی: حوزه قضایی به تشخیص اداره کل کارگزینی
 • امتیاز تقسیم: میزان نمره اکتسابی بر مبنای عوامل تعیین‌شده جهت تعیین محل خدمت

ماده 2. اداره کل آموزش با اتمام هر یک از دوره‌های کارآموزی حداکثر ظرف مدت یک هفته به تفکیک امتیاز کارآموزی (بر اساس معدل دوره کارآموزی قضایی) و امتیاز تحصیلی (بر اساس جدول ۱) و سایر امتیازات شاخص‌های ویژه (بر اساس جدول ۲) مشمولان را محاسبه و مجموع «امتیاز تقسیم» را ضمن اعلام به هر یک از فارغ‌‌التحصیلان دوره کارآموزی، در اختیار اداره کل کارگزینی قرار می‌دهد.

تبصره 1. محل سکونت کارآموزان بر اساس شهر اعلامی در فرآیند جذب و گزینش آنان تعیین خواهد شد.

تبصره 2. کارآموزان دارای تعهد خدمت در مناطق محروم یا دوره‌های ویژه جذب در سازمان‌ها و مراکز تابعه قوه قضائیه از شمول این دستورالعمل مستثنی می‌باشند.

ماده 3. اداره کل کارگزینی ضمن هماهنگی با ادارات کل دادگستری استان‌ها، فهرستی از حوزه‌‌های قضایی را که نیازمند کادر قضایی هستند، جهت انتخاب محل خدمت کارآموزان تهیه و در اختیار آنان قرار می‌دهد. این فهرست شامل کلیه حوزه‌های قضایی دارای سمت بلاتصدی به تفکیک مرجع قضایی (دادسرای عمومی و انقلاب، دادگاه کیفری دو، دادگاه انقلاب، دادسرای نظامی و …) و سمت قضایی (دادیار، دادرس و …) است.

ماده 4. امتیاز تقسیم، مبنای تعیین محل خدمت کارآموزان به شرح ذیل خواهد بود:

 1. امتیاز کارآموزی (معدل دوره کارآموزی قضایی) با ضریب ۸
 2. امتیاز تحصیلی (جدول شاخص های تحصیلی) با ضریب ۱
 3. سایر امتیازات (جدول شاخص های ویژه) با ضریب ۱

تبصره ـ دسته بندی دانشگاه ها و حوزه های علمیه تابع «شیوه نامه گروه بندی حوزه های علمیه و دانشگاه ها موضوع تبصره ماده ۷ آیین نامه نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضا و استخدام قضات مصوب 1392 » است.

ماده 5. شاخص های تحصیلی بر اساس مدرک و محل تحصیل، معدل اکتسابی در دوره تحصیلی مطابق استعلام از دانشگاه یا مؤسسه محل تحصیل بر اساس (جدول 1) سنجش خواهد شد.

تبصره 1. دارا بودن مدرک تحصیلی مقطع بالاتر مانع از محاسبه امتیاز مدرک تحصیلی پایین تر نخواهد بود. همچنین امتیاز مدارک حوزوی و دانشگاهی با همدیگر جمع خواهد شد.

تبصره 2. در صورتی که کارآموز، دانشجوی مقطع دکتری یا طلبه سطح چهار باشد، معادل نصف امتیاز معدل کمتر از ۱۷ آن مقطع تحصیلی بر اساس دانشگاه یا حوزه محل تحصیل به مجموع امتیازات شاخص های تحصیلی وی افزوده خواهد شد.

ماده 6. شاخص های ویژه شامل موارد خاصی است که بر اساس (جدول 2) با ارائه مستندات معتبر توسط اداره کل آموزش محاسبه و به امتیازات کارآموزان افزوده خواهد شد.

ماده 7. کارآموزانی که موفق به کسب حداقل 180 امتیاز تقسیم شوند، مشروط به آنکه امتیاز کارآموزی آنان بیش از 150 باشد، مشمول تعیین محل خدمت ویژه خواهند بود و اداره کل کارگزینی منوط به وجود سمت قضایی بلاتصدی، آنان را در همان حوزه قضایی مورد درخواست تقسیم می نماید.

ماده 8. کارآموزانی که موفق به کسب حداقل 160 امتیاز تقسیم شوند، مشروط به آنکه امتیاز کارآموزی آنان بیش از 145 باشد، مشمول تعیین محل خدمت ممتاز خواهند بود و اداره کل کارگزینی منوط به وجود سمت قضایی بلاتصدی، آنان را در همان حوزه قضایی مورد درخواست تقسیم می نماید.

ماده 9. معیار تعیین محل خدمت کارآموزان به شیوه بومی گزینی، منوط به کسب حداقل 150 امتیاز تقسیم است. در این صورت امتیاز کارآموزی نباید کمتر از 140 باشد.

تبصره 1. انتخاب شهر تهران یا شهر مرکز استان در صورت شمول امتیاز لازم منوط به کسب امتیاز تقسیم در محل خدمت ممتاز است.

تبصره 2. انتخاب شهر محل سکونت در صورتی که کمتر از 100 هزار نفر جمعیت داشته باشد، امکان پذیر نخواهد بود.

ماده 10. کارآموزانی که امتیاز اکتسابی آنان 140 یا بیشتر از آن باشد، محل خدمت آنان «پیرابومی» خواهد بود.

ماده 11. تعیین شهر محل خدمت «بومی» و «پیرابومی» صرفاً از میان فهرست موضوع ماده 3 این دستورالعمل خواهد بود و مشمولان هر یک از این دو شیوه تقسیم، به ترتیب امتیاز اکتسابی شهر مدنظر خویش را از میان فهرست مزبور انتخاب خواهند کرد.

ماده 12. در راستای توزیع نیروی انسانی متناسب با نیازهای حوزه‌های قضایی، اداره کل کارگزینی در صورت وجود سمت قضایی بلاتصدی می‌تواند کارآموزان مشمول محل خدمت «پیرابومی» را در محل خدمت «بومی» آنان تقسیم نماید.

ماده 13. چنانچه مجموع امتیاز کارآموزی متقاضی کمتر از 140 باشد، محل خدمت آنان «غیربومی» و به تشخیص اداره کل کارگزینی خواهد بود.

تبصره . اداره کل کارگزینی اختیار تعیین محل خدمت «بومی» یا «پیرابومی» برای مشمولان تعیین محل خدمت غیربومی را ولو در صورت نیاز به نیروی قضایی در آن شهرها و وجود سمت‌های قضایی بلاتصدی ندارد.

ماده 14. شیوه نامه تقسیم کارآموزان قضایی در ۱۴ ماده و ۸ تبصره به تصویب معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه رسید و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا می‌باشد.

محمدباقر الفت
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا