اخبار دانشگاه ها

ضرورت دسترسی دانشگاه‌ها به وب سرویس اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان

به گزارش دادرسی و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران؛

علیرضا وجهی معاون دانشجویی و رییس سازمان خدمات دانشجویی دانشگاه تهران در نشست معاونان دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک کشور که در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد، گفت:

یافتن راه‌حل منطقی و مناسب برای بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها نیازمند تشریک مساعی بین مسئولان دانشگاه‌ها و انتقال تجارب دانشگاه‌ها به یکدیگر است.

وی درباره چالش‌های آغاز آموزش حضوری دانشجویان، خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین این چالش‌ها، مسائل بهداشت روان و جسم دانشجویان است که باید در اولویت قرار گیرد.

دبیر شورای معاونین دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک کشور به شرایط جدید ناشی از کرونا اشاره کرد و اظهار داشت:

از سال ۲۰۲۰ که با ویروس کرونا مواجه شدیم، یک میلیارد و ۶۰۰ نفر در سراسر جهان با مشکلات آموزشی مواجه شدند که ناچار بودند خود را با شرایط جدید منطبق کنند. کشورمان هم از سال ۱۳۹۸ با این معضل رو به رو شد که تعطیلی کلاس‌های حضوری و فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و برگزاری کلاس‌های غیرحضوری را در پی داشت.

وجهی با تاکید بر آغاز ازسرگیری آموزش حضوری، گفت:

بیماری کرونا باعث شده که بسیاری از هموطنان‌ عزادار عزیزان خود شوند. این موضوع در کنار مسایل اقتصادی، منجر به افزایش فشارهای روحی بر دانشجویان و به‌ تبع آن نیاز به توجه بیشتر دانشگاه‌ها به بهداشت و سلامت جسم و روان دانشجویان شده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم تزریق هر دو دز واکسن بر اساس پروتکل ابلاغ شده از وزارت علوم، دسترسی دانشگاه‌ها به وب سرویس اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه و سراها را ضروری دانست و افزود:

در این راستا مکاتبه‌ای از سوی مقیمی رییس دانشگاه تهران با معاون اول رییس جمهوری صورت گرفته و با نظر مساعد نامه را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارجاع دادند که امیدواریم به زودی امکان دسترسی دانشگاه‌ها به اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان فراهم شود.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران، با توجه به شرایط مالی دانشگاه‌ها و تغییرات قیمتی تأمین مواد غذایی و کمبود ظرفیت در سراها اعلام کرد: حمایت دولت، مجلس شورای اسلامی و وزارت علوم از دانشگاه‌ها ضروری است.

 حمید پیروی رییس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گزارشی از تحقیقات این مرکز درباره مشکلات سلامت روان دانشجویان در دوران کرونا و نتایج به‌دست آمده ارایه کرد و گفت: شناسایی دانشجویان در معرض خطر و پایش سلامت روان دانشجویان بسیار ضروری است و باید دانشجویان را تشویق به شرکت در طرح پایش سلامت کرد.

پیروی ادامه داد: در بازگشایی دانشگاه‌ها در سراسر جهان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که سلامت روان اولویت اصلی خواهد بود و دسترسی به خدمات سلامت روان باید تسهیل شود. همچنین همه اعضای هیأت علمی و کارکنان باید آموزش ببینند تا در مواجهه با مشکلات خود و دانشجویان درست عمل کنند.

رییس مرکز مشاوره دانشگاه تهران از صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان خواست تا با توجه به حجم مشکلات، حمایت بیشتری از دانشگاه‌ها در راستای سلامت روان دانشجویان صورت پذیرد.

کمبود ظرفیت سراها و کلاس‌ها با توجه به الزام رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت علوم در صورت بازگشایی یکباره دانشگاه‌ها، مشکلات بودجه تغذیه، نبود امکان دانشگاه‌ها برای قرنطینه دانشجویان بیمار در سراها، کمبود بودجه برای تأمین خوابگاه‌های خودگردان و تعمیر سراها از جمله دغدغه‌های مطرح شده از سوی معاونین دانشجویی دانشگاه ها بود.

در این نشست پس از بحث و تبادل نظر، معاونان دانشجویی دانشگاه‌های منطقه یک پیشنهاد کردند که بازگشایی دانشگاه‌ها به صورت تدریجی و با اولویت تحصیلات تکمیلی انجام شود و آموزش ترکیبی حضوری و مجازی حتی در صورت امکان و موافقت مسئولان تا سال تحصیلی آینده ادامه پیدا کند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا