اخبار دانشگاه ها

عدم فضای کافی برای متمرکز کردن دانشگاه

ایستگاه مترو به دانشگاه علامه می‌رسید

خلاصه نوشته
  • سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه مشکلاتی مانند نداشتن فضای کافی برای متمرکز کردن همه دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه و حمل و نقل مانع از اجرای طرح جامع این دانشگاه شده است، گفت: امیدواریم مجوزهای لازم صادر شود تا دانشگاه بتواند گام های روشنی در مسیر علمی، فرهنگی و اجتماعی خود بردارد.


به گزارش دادرسی؛

دکتر عبدالله معتمدی در دیدار با شهردار منطقه ۲۲ تهران گفت:

پردیس مرکزی دانشگاه علامه طباطبائی که به عنوان نماد فرهنگی در منطقه ۲۲ قرار دارد، تنها دانشگاه علوم انسانی کشور است. این دانشگاه نزدیک به ۶۰۰ عضو هیئت علمی، ۱۴ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی و رشته‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی در ۱۱ دانشکده دارد که تعدادی از دانشکده‌ها و مراکز پژوهشی در این پردیس مرکزی مستقر هستند ولی به دلیل محدودیت فضا تعداد قابل توجهی از دانشکده‌ها و مراکز آموزشی و همه خوابگاه‌های دانشگاه در سطح شهر تهران پراکنده هستند.

وی ادامه داد: نگاهی که شهر و ما به عنوان شهروند به شهرداری داریم نیاز به اصلاح و جهت‌دهی علمی دارد. تصمیمات شهرداری‌ها برای توسعه شهر در ابعاد مختلف می‌تواند هدف مورد نظر را اجابت کند. با توجه به اینکه محور توسعه یافتگی شهر، انسان‌ها هستند، کنش‌های شهری باید به گونه‌ای اتفاق بیفتد تا خواسته‌هایی که شهرداری و شهروندان در مقابل هم قرار نگیرد.

دکتر معتمدی افزود: مفهومی با عنوان توسعه پایدار را در بحث توسعه مطرح می‌کنند. توسعه پایدار یعنی پاسخ ما به نیازها باید به گونه‌ای باشد که منافع نسل‌های بعد هم حفظ شود. در سال‌های گذشته تصمیماتی در کشور گرفته شده است که هر چند پاسخ به نیاز بوده است ولی به دلیل نداشتن چشم انداز توسعه پایدار درست نبوده است. حل این مسائل در گرو دانش و استفاده از متخصصان است.

وی عنوان کرد: چالش‌هایی که پیش روی ما قرار دارد مانند چالش جمعیتی، چالش آب، بسیار جدی هستند و به طور حتم راهکارهای علمی دارند. با توجه به تخصص‌هایی که در این دانشگاه وجود دارد و مطالعات روزآمدی که اندیشمندان دانشگاهی انجام می‌دهند می‌توانند راه حل‌های تخصصی و سازوکارهای متناسب به شکل پروژه محور برای حل این چالش‌ها ارائه دهند. رابطه‌ای که شهرداری می‌تواند با دانشگاه برقرار کند یک فرایند تعاملی است.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید دوباره بر وجود این دانشگاه در منطقه به عنوان یک نماد فرهنگی، گفت: مشکلاتی مانند نداشتن فضای کافی برای متمرکز کردن همه دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه و حمل و نقل مانع از اجرای طرح جامع این دانشگاه شده است. امیدواریم با دید روشنی که امروز در شهرداری نسبت به توسعه علمی شهر وجود دارد مجوزهای لازم صادر شود تا دانشگاه بتواند گام‌های روشنی در مسیر علمی، فرهنگی و اجتماعی خود بردارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، در ادامه مهندس وحیدرضا محمدی شهردار منطقه ۲۲ تهران ضمن قدردانی از دکتر معتمدی، معاونان و مسئولان دانشگاه، گفت: در سال‌های گذشته پیشامدها و ظرفیت‌های خوبی در شهرداری این منطقه اتفاق افتاده است ولی از این ظرفیت‌ها استفاده درستی نشد. یکی از آن ظرفیت‌ها، وجود دانشگاه علامه طباطبائی در منطقه است.

وی افزود: اگر این دانشگاه نبود به طور حتم برج‌های متعددی ایجاد می شد که هم برای مدیریت شهری و هم برای شهروندان ایجاد مشکل می‌کرد. برای ارتقای سرانه‌های آموزشی و فرهنگی در این منطقه که قطب ارزشی و قطب سلامت تهران در کشور است کارهای خوب و قابل تقدیری انجام شده است.

وی اظهار کرد: استفاده از ظرفیت دانشگاه علامه طباطبائی که اکنون نگین علمی منطقه غرب شهر تهران است و همچنین تعامل بین این دانشگاه و مدیریت شهری باید بسیار محسوس باشد تا بتوانیم با بهره‌مندی از این فضا موضوعات و مشکلات را حل کنیم. البته بسیاری از مشکلات که از گذشته به جا مانده است ناشی از بی‌اعتمادی مردم است که اختلاف بین دانشگاه و شهرداری به این بی‌اعتمادی دامن زده است.

شهردار منطقه ۲۲ تهران با اشاره به اینکه حل برخی از مسائل نیاز به دستور شهردار و یا تفاهم با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دارد، گفت: با جمع‌بندی موضوعاتی که از قبل بوده است، در خصوص مسائل و مشکلاتی که شهرداری منطقه می‌تواند حل کند، اقدام‌های لازم انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ارتباط با نخبگان دانشگاه، جلب اعتماد مردم، پروژه‌های پیرامونی دانشگاه دانشگاه، ایجاد ساختمان‌های جدید و توسعه پردیس دانشگاه، ایمن‌سازی فضا و ایجاد روشنایی اولویت‌هایی هستند که با هم‌افزایی مسئولان و مدیران دانشگاه، پیگیر انجام آنها هستیم. همچنین در زمینه حل مشکل تردد دانشگاه به واسطه مجاورت با اتوبان خرازی، با جدیت پیگیر کلنک‌زنی ایستگاه مترو علامه با حضور شهردار هستیم.

مهندس محمدی در پایان گفت: معتقدم اتفاقات خوبی در موضوع دانشگاه علامه طباطبائی خواهد افتاد، چرا که اگر توسعه این دانشگاه به خوبی شکل گیرد، مشکلات فرهنگی و ارتباطی به راحتی حل خواهد شد و اثر مطلوب و مثبت خود را خواهد گذاشت.

در بخش دیگری از این دیدار: دکتر رضا صابری، سرپرست معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علامه طباطبائی با تشکر از حضور شهردار منطقه بر همکاری بین دانشگاه و شهرداری تاکید کرد و گفت:

با نگاه تعاملی شهردار، راه روشنی در راستای حل مسائل و مشکلات وجود دارد. امیدواریم با شکل‌گیری یک تیم مشترک، مسائل بین دانشگاه و شهرداری منطقه به زودی حل شود.

و ی با بیان ضرورت انتقال دانشکده‌های دانشگاه علامه طباطبائی به پردیس مرکزی این دانشگاه، افزود: اجرای این امر مهم و همچنین ایجاد و تاسیس مجتمع‌های خوابگاهی دختران و پسران در پردیس‌های دانشگاهی این دانشگاه در منطقه جزو اولویت‌های این دانشگاه است که امیدواریم با همکاری شهرداری به زودی اجرایی شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا