اخبار دانشگاه هااخبار مجلس

قالیباف: فقط یک طرح را امضا کرده ام و آن هم طرح شفافیت بوده است

مجلس پل ورود به دستگاه های اجرایی نیست

به گزارش دادرسی محمدباقر قالیباف صبح امروز دوشنبه 15 آذرماه (امروز) در آستانه روز دانشجو در دیدار صمیمی با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی ضمن تبریک و تهنیت روز دانشجو گفت:

بسیار خوشحالم که این توفیق را داشته ام تا در آستانه 16 آذر که نقطه عطفی در تاریخ کشور است، در میان دانشجویان حضور پیدا کنم. نقطه عطفی که نشان داد دانشجویان و جوانان کشور برای استقلال، عزت مردم و پیشرفت کشور تا پای جان آماده فعالیت، رشادت و مجاهدت در عرصه علم، پژوهش و میدان دفاع مقدس هستند. این نشست ها به برکت خون شهداست.

وی افزود: اولین مبحثی که قصد داشتم درخصوص آن صحبت کنم، موضوع مطرح شده توسط آقای حسینی در زمینه تحول در حکمرانی بود، امیدوارم بتوانم آن چیزی را که نسبت به آن مطلع هستم را با فرهنگ دفاع مقدس به صورت صریح و شفاف ارائه کنم.

وی با بیان اینکه طی 20 سال گذشته در جلسات مختلف به موضوع تحول در حکمرانی اشاره کرده ام، گفت: امروز استقلال هزینه دارد و جمهوری اسلامی با ایده مردم سالاری دینی در استقلال و آزادی کشور تثبیت شده است و کارنامه خیلی خوب به سمت عالی دارد و همه مکاتب انسان ساختی دنیا که در مخالفت با سنت های الهی گام بر می دارند، در براندازی و بی هویت کردن جمهوری اسلامی از مبانی و ارزش های خود شکست خورده اند، اما نمی گویم که به همه ارزش ها رسیده ایم اما جهت اصل مبانی اسلامی را در کشور حفظ کرده ایم و در مسیر آن گام بر می داریم.

قالیباف گفت: این نشست، معیار مطالبه گری های بحق از مسئولان و دلیل بر پایبندی ارزش ها و استقلال جمهوری اسلامی است، اما در حکمت عملی و حکمرانی در کشور کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی نداریم و یکی از موضوعات جدی آن شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته سالاری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی این گفته که راه حل رفع اشکالات موجود در موضوع حکمرانی در دانشگاه است، اظهار کرد: از روزی که جنگ تمام شده از محیط دانشگاه به عنوان دانشجو و معلم جدا نشده ام و اگر در حوزه های اجرایی موفقیتی بوده، با محوریت دانشگاه انجام شده است.

قالیباف با بیان اینکه تحول در حکمرانی از مهمترین چالش‌ها است، بیان داشت: ما به باورهایمان یعنی مردمی‌سازی و اعتقاد به سنت‌های الهی را از یک طرف و از سوی دیگر سیستم متمرکز بروکراسی که خود کنترل شده را باید مورد توجه قرار دهیم، بر همین اساس امروز در مرکز پژوهش‌های مجلس، معاونتی تحت عنوان حکمرانی و مدیریت راه‌اندازی کردیم و از ظرفیت بیش از 300 نفر از دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و تربیت یافتگان حوزه و دانشگاه در این معاونت برای حل مسائل حوزه حکمرانی استفاده کردیم و از همه نخبگان برای حل مسئله حکمرانی و نحوه اداره و مدیریت کشور دعوت می‌کنم چرا که اصلاح ساختار بودجه یا ناترازی بودجه، محرومیت زدایی، برقراری عدالت و شفافیت نیز در این حوزه قابل پیگیری است.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره زمان تحقق این وعده‌ها گفت: زمانی که ما با هم در میدان بایستیم و کار را انجام دهیم، این اصلاحات تحقق پیدا می‌کند. امروز نه به عنوان یک مدیر اجرایی بلکه به عنوان نماینده شما پاسخگو هستم تا این اصلاحات را بتوانیم عملیاتی کنیم و با قانونگذاری این کارها انجام خواهد شد.

قالیباف با یادآوری دوره خدمت در نیروی انتظامی، گفت: روزی در نیروی انتظامی که توفیق خدمت پیدا کردم همین بحث پیش آمد، گفتم هوشمند سازی و شفاف سازی به این معنا است. به عنوان مثال گفتم به عنوان مسئول باید بدانم افراد قبل و بعد از ورود به کلانتری چه موضوع و خواسته ای را مطرح کردند. کسانی که در جلسه بودند، خندیدند اما با تاکید بر شفاف‌سازی و هوشمندسازی اتفاقی در آنجا افتاد که با سیستم آن زمان کسی فکر نمی‌کرد یک روستایی، پیرمرد، پیرزن، یک فرد تنها، خانم، بچه و جوان در هر کجا هست، در خانه خود کمتر از 3 دقیقه به پلیس دسترسی پیدا کند. این اتفاق کمتر از 15 ماه افتاد.

از همه نخبگان برای حل مسئله حکمرانی و نحوه اداره و مدیریت کشور دعوت می‌کنم

قالیباف در ادامه گفت مجلس نباید وکیل الدوله باشد و وکیل ملت است و ما حنجره مردم هستیم و دغدغه مردم را داریم.

بنابراین اینکه در مجلس نامه ای نوشته شود که قالیباف برای ریاست جمهوری کاندید شود یا آقای رئیسی بیاید، این کار درستی نیست ما نماینده مردم هستیم البته تک تک نمایندگان حتما کار سیاسی هم می کنند که ما اجازه ندادیم در مجلس انجام شود. هر نماینده می تواند فعالیت سیاسی داشته باشد و نظر سیاسی بدهد و در منطقه خود سخنرانی کند اما اینکه در مجلس نامه ای نوشته شده و امضا شود پسندیده نیست و این نقد وارد است که البته ما اجازه ندادیم این نامه در مجلس خوانده شود.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه کسی که نماینده مردم شد طبق فرمایش رهبری نباید آن را محلی برای ورود به دستگاه اجرایی بداند، اظهار کرد:

البته دولت با تشخیص و پیگیری خود انتخاب هایی داشت و من شهادت می دهم دو وزیری که از مجلس به دولت رفتند خودشان کاندیدا نبودند و لابی نکردند؛ حتی آقای خاندوزی تا 72 ساعت درباره این موضوع مقاومت کرد. برای تصدی پست شهرداری از سوی آقای زاکانی نیز به انتخاب شورای شهر تهران صورت گرفت و مجلس با آن موافقت کرد که بعد از آن نیز برای تعیین معاونان رئیس جمهور به صورت منحصر به فرد بود که ریاست بنیاد شهید از بین نمایندگان انتخاب شد و اگر غیر از این ها بوده است مجلس در آن نقشی نداشته و برای لابی ها در حوزه عزل و نصب ها باید پاسخگو بود و هرکس این کار را انجام داده باید پاسخگو باشد.

فلسفه حکومت آگاهی بخشی به مردم است

رئیس مجلس تصریح کرد:

اولین حق مردم داشتن آگاهی است. آنها به موجب آگاهی می توانند مطالبه کنند، کما اینکه به وظیفه و حقوق خود نیز واقف باشند. در چنین شرایطی اعتماد و مشارکت مردم نیز افزایش پیدا می کند و شاهد تحول در حوزه مردمی سازی خواهیم بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص هیات نظارت بر رفتار نمایندگان که در اظهارات دانشجویان به آن پرداخته شد، گفت:

ما قطعاً در این حوزه ضعف هایی داریم اما مجلس به دنبال اصلاح قانون آیین نامه داخلی در راستای شفافیت و تقویت هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است، در مورد آقای عنابستانی که دانشجویان به آن اشاره کردند، هیات نظارت پیگیری‌های مجدانه ای انجام داد ، هر چند معتقدم هیات محکمتر باید پیگیری می کرد، البته از سوی مقابل اشکالاتی هم در برخورد مامور ناجا بود ، مامور نیروی انتظامی نمی‌تواند بر خلاف قانون اقدام کند، البته که نماینده مجلس هم سیلی نزد.

وی با تاکید بر اینکه هر آنچه را که در فضای مجازی دیدیم نباید بیان کنیم، نماینده مجلس اگر سیلی می‌زد خطا کرده و باید تنبیه می‌شد، عنوان کرد: نماینده مجلس و یا هر کس دیگری حق هل دادن ندارد و در صورت رخ دادن چنین اتفاقی مامور نیروی انتظامی نیز حق توهین کردن ندارد. با همه این اقدامات هیات نظارت بر رفتار نمایندگان موافقت کرد که دادگاه پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام دهد و قضاوت دادگاه فصل‌الخطاب است، در دوره قبل از اتفاقی که برای یکی از نمایندگان رخ داد پشتیبانی شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه رتبه بندی معلمان لایحه بوده و طرح نبوده است، گفت: دولت وقتی لایحه می دهد تعهد دارد. در مجلس بحث ما این بود که براساس اصل 75 نمی توانیم هزینه ای بیش از آنچه دولت در لایحه آورده، پیش بینی کنیم زیرا حتی در صورت تصویب مجلس توسط شورای نگهبان رد می شود، نباید کار عبس انجام دهیم، دولت هم نباید هزینه ها را بالا ببرد. اگر بنا باشد یک اولویت در کشور باشد برای حل مشکلات منزلتی و معیشتی آن موضوع، مساله معلمان و اساتید است که در پیشرفت کشور نقش دارند. هم اکنون که کشور با بی پولی مواجه است، ده‌هامیلیارد دلار را از بین می بریم به این دلیل که به منابع انسانی بی توجه هستیم. نیروی انسانی که پشت میز مدرسه و دانشگاه نشسته و ظرفیت های فراوانی دارد.

براساس آنچه آقای میرکاظمی گفتند دولت دارای ظرفیت اعتباری 25 هزار میلیارد تومانی برای رتبه بندی معلمان است و این لایحه را می توانیم تا سقف مشخص شده تصویب کنیم، لذا مجلس موضوع را پیگیری می کند.

قالیباف در ادامه به قوانین خوبی که در این دوره به تصویب رسیده است، اشاره کرد و گفت: قانون اقدام راهبردی از گام های خوب مجلس بوده است ما برای یکبار با زبان دیپلماسی و از جنس پارلمانی حرفی را زدیم و قانونی را وضع کردیم که موجب ایجاد فرصت هایی برای دولت شد، هر چند دولت قبل فرصت سوزی هایی کرد.

وی با اشاره به اظهارات یکی از دانشجویان درباره توهین هایی که به مرحوم آیت الله مصباح شده، تصریح کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری، آیت الله مصباح، مطهری زمان ما است.ما خطبه های پرمغز این عزیز را در دانشگاه تهران و در تدوین گفتمان و ارزش های انقلاب اسلامی هیچ گاه فراموش نمی کنیم  و این روشن و شفاف است. 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا