اخبار مجلس

تصویب ماده 8 طرح دو فوریتی ساماندهی اجاره بهای مسکن

میزان «جریمه» موجران و مشاوران املاک متخلف

تصویب ماده 8 طرح «دو فوریتی» ساماندهی اجاره بهای مسکن

تصویب ماده 8 طرح «دو فوریتی» ساماندهی اجاره بهای مسکنمیزان «جریمه» موجران و مشاوران املاک متخلف

نمایندگان مجلس به منظور ساماندهی بازار اجاره مسکن بانک مرکزی را مکلف کردند در صورت عدم رعایت نرخ افزایش اجاره بها از سوی موجران، مبلغ جریمه را از حساب آنها کسر کنند.

نمایندگان مجلس در جریان ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی با ماده (۸) این طرح که پیش از این برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع شده بود، با اکثریت آراء موافقت کردند.

در ماده ۸ طرح دو فوریتی ساماندهی اجاره بهای مسکن آمده است:

شورای عالی مسکن مکلف است هر ساله نسبت به تعیین سقف یا میزان افزایش اجاره بها و قرض موضوع شرط آن اقدام کند و شورای مذکور تعیین سقف و میزان افزایش یاد شده در این ماده را تا قبل از پایان اردیبهشت ماه هر سال اعلام می‌کند.

تبصره ۱-در صورت عدم رعایت نرخ افزایش اجاره بهای سالانه اعلامی این ماده توسط موجر علاوه بر کاهش مال الاجاره به میزان تاییدی از سوی شورای عالی مسکن، موجر مشمول جریمه ای تا حداکثر ۴۰ درصد مبلغ اجاره سالانه می‌شود.

جریمه مأخوذه در اجرای قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰/۰۵/۱۷ در اختیار صندوق ملی مسکن قرار می‌گیرد. همچنین موجر مشمول معافیت مالیاتی موضوع تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات مستقیم نمی‌شود.

بانک مرکزی ملکف است بنا به اعلام محاکم قضایی، مبلغ جریمه موضوع این ماده را از حساب محکوم علیه کسر کرده و در صورتی که موجودی حساب کمتر از مبلغ جریمه باشد، محکوم علیه مشمول مجازات مقرر در مواد ۵ و ۵ مکرر قانون صدور چک می‌شود.

تبصره ۲-‌ بنگاه های مشاور املاک موظف به رعایت مفاد این ماده در امضای قراردادهای اجاره املاک مسکونی از طریق بررسی اسناد عادی و رسمی ملک مورد اجاره از جمله مبایعه نامه ۲ سال گذشته هستند.

در صورت عدم رعایت سقف و عدم ارائه اسناد مذکور توسط موجرین، بنگاه های مشاور املاک مکلف به ارسال این قراردادها به سازمان امور مالیاتی هستند.

متخلفان توسط شعب سازمان تعزیرات حکومتی در مرتبه نخست به جریمه نقدی معادل سه برابر حق الزحمه دریافتی و در مرتبه دوم محکوم به محرومیت به مدت شش ماه و جریمه نقدی معادل ۴ برابر حق الزحمه دریافتی و در مرتبه سوم به محرومیت به مدت یکسال و جریمه نقدی معادل شش برابر حق الزحمه دریافتی و در مرتبه چهارم به محرومیت دائم از اشتغال به شغل در آن صنف محکوم می‌شوند.

در ادامه این نشست نمایندگان با یک تبصره الحاقی به این ماده موافقت کردند.

در این تبصره الحاقی آمده است:

شعب تعزیرات حکومتی مجازند در صورت احراز تخلفات موضوع ماده (۱۷) قانون نظام صنفی در واحدهای صنفی بنگاه‌های مشاورین املاک، علاوه بر افزایش ۱۰ برابری جریمه نسبت به صدور دستور پلمب واحد صنفی و نصب تابلو با درج نوع تخلفات به مدت یک ماه اقدام کنند.

درآمدهای حاصله به خزانه واریز می‌شود و ۵۰ درصد از آن جهت ساماندهی بنگاه‌های مشاورین املاک اختصاص یافته و ۵۰ درصد نیز در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی قرار می‌گیرد.

در ادامه با یک تبصره الحاقی دیگر نمایندگان برای جلوگیری از سفته بازی در طرح های حمایتی تأمین مسکن موافقت کردند.

در این تبصره الحاقی نیز آمده است:

در راستای کاهش التهابات مسکن و به منظور جلوگیری از معاملات سفته بازی، خانه‌ واحدهای احداثی در طرح های حمایتی تأمین مسکن مانند اقدام ملی یا نهضت ملی مسکن، ثبت تمام معاملات مربوط به انتقال حق انتفاع اراضی یا اعیان یا امتیاز ثبت نام در این طرح ها باید از طریق سامانه طرح‌های حمایتی تأمین مسکن، بخش معاملات ثانویه و با تأیید وزارت راه و شهرسازی برای متقاضیان واجد شرایط صورت پذیرد.

معاملات وکالتنامه هایی که بدون تأیید وزارت راه و شهرسازی و ثبت در سامانه تنظیم گردد باطل است و در هیچ یک از ادارات و محاکم پذیرفته نخواهد شد. دستورالعمل معاملات ثانویه طرح های حمایتی توسط وزارت راه و شهرسازی حداکثر یک ماه بعد از ابلاغ این قانون تدوین و ابلاغ می شود.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

4 دیدگاه

  1. خیلی غیر منصفانه است این گونه بار گرانی ها بر گردن صاحب خانه ها قرار می گیرد در حالی که بعضی صاحب خانه ها به این پول نیاز دارند

    1. لابد از دیدگاه شما، منصفانه اینه که قیمت خونه صاحبخونه چندبرابر شده ولی ارزش پول رهن مستاجر کمتر و کمتر و کمتر بشه
      یخورده دو طرفه نگاه کنی بخدا خوبه

    2. ببخشید بار گرانی بر گردن مستاجر نیست که تو یکسال اجاره سه برابر بشه

  2. این قانون‌ها باید اجرا بشه با قاطعیت که صاحبخانه ها پا از خرخره مستاجر بردارند مثل صاحبخانه ما که اجاره را دو بابر می‌کند هر سال و سنگ اپن کل آشپزخانه شکسته استه بیشتر از یک سال است می‌گوید باشه میگم بیایند درست کنند ولی هیچ کاری نمی‌کند و کل آپارتمان مال یک پیر زن خسیس است که حرف هم می‌زنید مستاجر را بیرون می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا