بخشنامه ها

بخشنامه رئیس کل دادگستری استان تهران درباره مبنای خسارت تأخیر تأدیه

بخشنامه مبنای محاسبه خسارت تاخیر تادیه

بخشنامه مبنای محاسبه خسارت تأخیر تأدیهبخشنامه رئیس کل دادگستری استان تهران درباره سالیانه بودن مبنای محاسبه خسارت تاخیر تادیه ابلاغ شد.

علی القاصی مهر در بخشنامه ای خطاب به روسای محاکم استان تهران تاکید کرد که واحدهای اجرای احکام در محاسبه خسارت تأخیر تأدیه می بایست به شیوه سالانه اقدام نمایند.

این بخشنامه درحالی صادر شد که در آبان ماه سال جاری، معاون دادگستری استان تهران مبنای محاسبه خسارت تأخیر تأدیه را به صورت ماهیانه اعلام کرده بود.

متن بخشنامه مبنای محاسبه خسارت تأخیر تأدیه:

با احترام پیرونامه شماره ۹۷۵۷/۱۰ مورخ ۱۴۰۲/۸/۷ معاون محترم قضایی رئیس کل در امور اجرای احکام مدنی دادگستری استان تهران که مبنای محاسبه کاهش ارزش دین رایج را (خسارت تاخیر تادیه) بصورت ماهیانه اعلام داشته است، با توجه به نص صریح ماده ۵۲۲ قانون آئین دادرسی مدنی که به تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی، تعیین می گردد اشارت دارد و نظر به نرخ اعلامی بانک مرکزی که میانگین ۱۲ ماهه را مبنای محاسبه متوسط سال اعلام که عدد مذکور با عدد تورمی بانک مرکزی نیز منطبق می‌باشد و با در نظر گرفتن این امر که قدر متیقن شیوه محاسبه نمی‌بایست از میانگین سالیانه و تورم افزون گردد لازم است در راستای اجرای صحیح قانون و پیشگیری از دریافت وجه اضافی که در شیوه محاسبه ماهیانه انجام می گیرد، واحدهای اجرای احکام در محاسبه به شیوه سالانه اقدام نمایند.

علی القاصی مهر

رئیس کل دادگستری استان تهران


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

1 دیدگاه

  1. کمبود ارزش پول با محاسبه ماهیانه هم جبران نمی شود.
    سالیانه که هیچ…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا