اخبار قوه قضاییه

محسنی‌اژه‌ای: باید حجم کار قضات را کم کنیم تا کیفیت کار بالاتر رود

خلاصه نوشته
  • رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم تدبیر برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، گفت: نباید اجازه داد یک پرونده یک سال بماند و بعد بررسی و معلوم شود نقص داشته و تازه بخواهید برای رفع نقض آن را عودت دهید.


به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه صبح دیروز (چهارشنبه سوم آذرماه ) در مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران حضور یافت و در نشستی که با حضور قضات این دادگاه‌ها برگزار شد، بیان کرد:

از ابتدای تصدی مسئولیت دستگاه قضا تمرکز خود را بر روی بررسی و حل و فصل مسائل قضائی گذاشته و همه باید تلاش کنیم به یک نظام قضائی در تراز گام دوم انقلاب اسلامی دست یابیم.

وی تأکید کرد: اگرچه تقریباً کل عمر کاری خود را در دستگاه قضائی گذرانده اما هنوز برای آشنایی بیشتر با ابعاد و زوایای مختلف کار نیاز به تحقیق و شنیدن نظرات دلسوزان و خیرخواهان دارد.

رئیس قوه قضائیه گفت‌ که در همین راستا از تیرماه سال جاری که ریاست عدلیه را بر عهده گرفته تا کنون در حد توان با همکاران بخش‌های مختلف قضائی و نخبگان و اقشار مختلف جامعه و همچنین سران قوا، معاونان رئیس جمهور، 6 وزیر، هیئت رئیسه و اعضای 9 کمیسیون و فراکسیون مجلس و همچنین کارشناسان حوزه‌های قضائی و حقوقی، کانون وکلا، کانون کارشناسان دادگستری، اتاق بازرگانی و اتاق اصناف، چهره‌‌های سیاسی، اجتماعی و اصحاب رسانه جلساتی را برگزار کرده است.

محسنی‌اژه‌ای افزود: این جلسات با اهداف مشخص و به صورت کاربردی برای رسیدن به فهم مشترک درباره مشکلات و راهکارهای آنها و استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور برای حل مشکلات مردم به ویژه در حوزه قضائی بوده است.

رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: با اینکه در تهران 115 شعبه تجدیدنظر مصوب داریم ولی به لحاظ کمبود قاضی فعلاً فقط 82 شعبه تجدیدنظر فعال است.

محسنی‌اژه‌ای بر همین اساس از رئیس کل دادگستری استان تهران و مسئولان کمیسیون نقل و انتقالات خواست که با افزایش قضات و مستشاران مورد نیاز دادگاه‌های تجدید نظر، در حد مقدورات تعداد شعب این دادگاه‌ها را افزایش دهند تا روند رسیدگی به کار مردم تسریع شود.

وی گفت: امر قضائی سنگین است و در حال حاضر بیش از حد متعارف کار برای کارمندان و قضات تعریف شده و متأسفانه محدودیت‌هایی برای به کارگیری و استخدام وجود دارد که باید با یک برنامه‌ریزی دقیق و مدبرانه و با کمک دولت و مجلس از حجم کار کاسته شود و یا با به کارگیری بیشتر قاضی و کارمند خدمات بهتری به مردم داده شود.

 باید حجم کار قضات را کم کنیم تا کیفیت کار بالاتر رود.

محسنی‌اژه‌ای

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گلایه‌های کارکنان دستگاه قضا نسبت به مشکلاتی که دارند، متذکر شد که در همه نشست ها با دولت و مجلس‌ این مساله مورد توجه و تأکید بوده و دنبال شده و می‌شود.

رئیس قوه قضائیه بر لزوم مراقبت نسبت به هواهای نفسانی و وسوسه‌های شیطان و شیطان صفتان نیز تأکید کرد و گفت: در مراودات و رفت و آمدها باید از مواضع تهمت اجتناب کرد و مراقب وسوسه خناسان بود.

محسنی‌اژه‌ای افزود: گاهی انسان بر اثر هواهای نفسانی و وسوسه شیطان لغزش پیدا می‌کند، اما گاهی هم برای انسان برنامه‌ریزی و نقشه طراحی می‌کنند و دام بر سر راهش می‌گذارند که باید بیشتر مراقب بود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه صبح دیروز گزارشی از تخلف یک قاضی بازداشت شده را مورد مطالعه قرار داده، گفت: بعد از خواندن این گزارش بلافاصله با رئیس دادگستری و رئیس مجتمع قضائی و بازپرس این پرونده تماس گرفتم و آنها را به دفترم دعوت کردم که علل لغزش را بررسی و آسیب‌شناسی کنیم که چه انگیزه و عواملی باعث لغزش شده و یا امکان پیشگیری وجود داشته است یا خیر.

وی تأکید کرد: باید جلوی لغزش را از مبدأ گرفت نه آنکه اجازه دهیم افراد سقوط کنند و بعد برایشان ابراز تأسف کنیم.

رئیس قوه قضائیه به موضوع نقص پرونده‌ها در دادگاه‌های تجدید نظر نیز اشاره کرد و با تأکید بر لزوم تدبیر برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، گفت: نباید اجازه داد یک پرونده یک سال بماند و بعد بررسی و معلوم شود نقص داشته و تازه بخواهیم آن را عودت دهیم.

وی خطاب به قضات محاکم تجدیدنظر افزود: وقتی پرونده‌ای می‌آید، همان اول یک نگاه اجمالی به آن بیاندازید و اگر نقص داشت همان موقع برگردانید یا اگر نیاز به کارشناسی داشت این کار زودتر انجام شود.

محسنی‌اژه‌ای همچنین در خصوص برخی احکام در محاکم تجدیدنظر، گفت:

مجازات باید متناسب با جرم باشد؛ باید جهات مختلف حکم به صورت مستند و مستدل در رای ذکر شود و احکام باید معقول باشد که منجر به شبهه نشود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه قضات باید وضعیت زندانیان را به صورت مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار دهند تا کسانی که امکان استفاده از ارفاقات قانونی همچون آزادی مشروط و مرخصی دارند، بی دلیل در زندان نمانند و تاجایی که امکان دارد حکم زندان و حبس داده نشود، در عین حال گفت: به طور مثال اگر کسی به 10 سال حبس محکوم شده، چرا به طور ناگهانی مدت حبس او به یک سال تبدیل می‌شود؛ البته گاهی یک رأی نقض می‌شود که تکلیف آن مشخص است ولی باید همه جهات حکم مستند و مستدل باشد.

رئیس قوه قضائیه که در اظهاراتش تأکید کرد کوتاه سخن می‌گوید تا قضات زودتر در شعبات مستقر و به کار مردم رسیدگی کنند، پس از پایان دیدار و هم‌اندیشی با قضات، با تعدادی از مراجعان به مجتمع قضائی غدیر به صورت چهره به چهره گفت‌وگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت.

تعیین تکلیف 200هزار پرونده معوقه و مسن سنواتی در دادگستری استان تهران

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، محمدجواد حشمتی‌مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به افزایش 18 درصدی ورودی پرونده‌ها به مجموعه دادگستری استان تهران گفت: طی دو سال و نیم گذشته، تقریباً بالای 200 هزار پرونده معوقه و مسن سنواتی در دادگستری استان تهران تعیین تکلیف شده‌اند.

وی با اشاره به شعب فعال مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران گفت:

میزان ورودی پرونده به هر یک از این شعب در ماه بیش از مقدار متعارف است و‌ قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران به دلیل تراکم بالای پرونده‌ها کار بسیار سختی دارند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه حدود 15 درصد از آرای بدوی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران نقض می‌شوند، گفت: در دادگستری استان تهران 10 قاضی را برای موضوع اتقان آرا اختصاص داده‌ایم.

عباس ذاقلی، سرپرست دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران هم در این مراسم گفت: 82 شعبه فعال، 170 قاضی و 350 پرسنل اداری، مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران را به بزرگ‌ترین واحد قضائی ایران تبدیل کرده است.

وی‌ با بیان اینکه دادگاه تجدیدنظر استان تهران از جهت حجم کار قضائی به نسبت پرسنل، رتبه اول را در میان محاکم کشور دارد، گفت: کارکنان قضائی و اداری دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران تقریباً 4 برابر ظرفیت خود کار می‌کنند، مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران طی سال گذشته در تمام شاخص‌های ارزیابی عملکرد رتبه نخست استان را در اختیار داشت.

ذاقلی با اشاره به کاهش 42 درصدی موجودی پرونده‌های دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران به رغم افزایش 23 درصدی افزایش ورودی پرونده‌ها، گفت: کاهش 47 درصدی پرونده‌های مُسن و کاهش حدوداً یک‌ماهه اوقات دادرسی، از جمله‌ دستاوردهای دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران در سال گذشته بوده است.

وی خاطرنشان کرد:

دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در شرایط کرونا یک روز هم تعطیل نشدند و قضات و کارکنان آن به صورت جهادی به پرونده‌های ارجاعی رسیدگی کردند.

حجت‌الاسلام سیفی‌بخش، رئیس شعبه دو دادگاه‌ تجدیدنظر استان تهران به ذکر‌ نکاتی پیرامون جایگاه دستگاه قضائی و قضات در جامعه اسلامی از نگاه امیرالمؤمنین علی(ع) پرداخت و بر ضرورت توجه به منزلت قضات تأکید کرد.

فاضل حسینی، رئیس شعبه 40 دادگاه تجدیدنظر استان تهران با اشاره به دغدغه‌ها، مسائل و مشکلاتی که قضات و کارکنان دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران با آن مواجه هستند، گفت: حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای به سبب سال‌ها حضور در مسئولیت‌های مختلف دستگاه قضا، دغدغه‌ها و مشکلات کارکنان قوه قضائیه را با گوشت و پوست و استخوان خود لمس‌ کرده‌اند.

صدیقی، مدیر دفتر شعبه 7 دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز در این مراسم گفت: حجم فزاینده ورودی پرونده‌ها به شعب دادگاه تجدیدنظر استان تهران، سبب شده که کارکنان زودتر از ساعت شروع کار اداری در محل کار حاضر شوند و تا ساعت‌هایی بعد از اتمام پایان ساعت اداری نیز در محیط کار حاضر باشند.

مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران دارای 82 شعبه برای بررسی پرونده‌های حقوقی‌ و کیفری محاکم استان تهران است که 4 شعبه به طور خاص به پرونده‌های مربوط به دادگاه انقلاب و 2 شعبه نیز به پرونده‌های مرتبط با جرایم اقتصادی رسیدگی می‌کنند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا