آزمون سردفتری

زمان و نحوه مصاحبه و گزینش پذیرفته شدگان مرحله کتبی آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401

ابهام ها و پرسش های متعدد در فرآیند جذب سردفتران اسناد رسمی پس از قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار

مرحله کتبی آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401دادرسی نت:

هم زمان با اعلام نتایج آزمون سردفتری اسناد رسمی ،‌سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد:

مراحل و نحوه انجام تشکیل پرونده جهت پذیرفته‌شدگان متعاقباً از طریق درگاه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی: www.ssaa.ir  اعلام خواهد شد. قبولی در این آزمون صرفاً به معنای کسب حداقل امتیاز علمی لازم برای طی نمودن سایر مراحل از جمله استعلامات و اختبار بوده و حقی را برای داوطلب پذیرفته شده در آزمون ایجاد نمی نماید.

آزمون سردفتری اسناد رسمی سال 1401 در 25 آذرماه برگزار و نتایج اولیه آن روز 29 بهمن سال جاری منتشر شد.

تاکنون زمان و نحوه فرآیند جذب پذیرفته شدگان آزمون کتبی سردفتری اسناد رسمی 1401 چه به صورت مصاحبه چه احراز صلاحیت همچنان مشخص نگذاست.

با توجه به اینکه برای اولین بار این آزمون منطبق بر قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برگزار شده، جزییات مرحله اختبار و گزینش پذیرفته شدگان اولیه چندان قابل پیش بینی نیست.

پس از تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برخی بر این باور هستند که مرحله مصاحبه شفاهی باید از آزمون های مذکور در این قانون (ماده ۳ مربوط آزمون سردفتری) حذف گردد اما به باور برخی دیگر ذکر عبارت «طی مراحل مقتضی» در این ماده می تواند به آزمون شفاهی و گزینش و… تفسیر شود.

آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۴۰۱ که منطبق بر قانون تسهیل صدور مجوزها برگزار گردید و مرحله بررسی صلاحیت عمومی در قالب مصاحبه حضوری از پذیرفته شدگان مرحله کتبی انجام شد. این گزینش صلاحیت عمومی پذیرفته شدگان با سوالات شفاهی از مباحث احکام شرعی و اعتقادی و التزام به نظام جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفت.

با توجه به این تجربه می‌توان احتمال داد که گزینش صلاحیت اعتقادی و التزام سیاسی از پذیرفته شدگان سردفتری اسناد رسمی نیز صورت گیرد.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا