مصوبات

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ترویج نام‌های مبتنی بر فرهنگ اسلامی_ایرانی

به گزارش دادرسی؛

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

 • سازمان ثبت احوال کشوروزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 • سازمان صداوسیما
 • وزارت آموزش و پرورش
 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • شورای فرهنگ عمومی
 • دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

مصوبه «سیاست‌ها و اقدامات تقویت و ترویج نام‌گذاری متولدین جدید مبتنی بر فرهنگ اسلامی ـ ایرانی» که در جلسه ۸۴۷ مورخ ۱۱/۸/۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، برای اجرا ابلاغ می­ شود.

مقدمه


نام‌گذاری فرزندان از جمله موضوعات مهم فرهنگی است که علاوه بر اینکه قابلیت بازنمایی وضعیت فرهنگی را داراست، در حالت پویا و تعاملی، بر چگونگی شکـل گرفتن شرایـط جدید و ایجاد هنجـارهای اجتماعی؛ نقش‌آفرینی می‌کند. نام فرد، محور خودشناسی، ارتباط با دیگری و شکل‌گیری ارتباطات فردی و اجتماعی است که به نوعی بر کیفیت ارتباطات درون فردی و بیرونی تأثیرگذار است.

در سالیان اخیر؛ از سویی تحت تأثیر تغییر بافت جامعه و به ویژه تغییر و تحولات اجتماعی و فرهنگی درونی و بیرونی و متأثر از رشد فردگرایی و تمایل به ایجاد تمایز و برجسته سازی، شاهد بروز و ظهور نام‌های «نوساخته» و «نوپدید» متعارض‌ونامأنوس با هویت‌ومیراث اسلامی ـ ایرانی بوده‌ایم، که به نوعی بر هنجارهای نام‌گذاری تأثیر گذاشته است. به همین دلیل است که یکی از مسئولیت‌های مهم پدر و مادر انتخاب نام نیکو برای فرزندان است.

بر این اساس و در راستای صیانت از هویت و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، «سیاست‌ها و اقدامات تقویت و ترویج نام‌گذاری متولدین ایرانی مبتنی بر فرهنگ اسلامی ـ ایرانی» را به شرح ذیل مصوب نمود:

ماده 1. سیاست‌ها

 1. تقویت شناخت و آگاهی خانواده‌ها نسبت به مزایا و پیامدهای فردی و اجتماعی نوع نام‌گذاری کودکان
 2. بهره‌گیری از ظرفیت فرهنگی، علمی و فناوری‌های نوین در تقویت و گسترش نام‌گذاری متولدین جدید متناسب با هویت اسلامی ـ ایرانی جامعه
 3. ظرفیت سازی برای شناسایی و ساخت نام‌های جدید جذاب، زیبا و نوآورانه متناسب با هویت و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و ترویج آنها
 4. نظارت و ارزیابی مستمر روند وضعیت نام‌گذاری متولدین در سطح ملی و استانی و شناخت فضایی ـ زمانی و روندها
 5. تقـویت و گسترش برنامه‌های تشویقی برای نام‌گذاری‌های مذهبی خاص و کلیدی

ماده 2. وظایف و تکالیف اختصاصی دستگاه‌ها

ماده 3.برنامه‌ریزی، اجرایی سازی، نظارت و ارزیابی

پیگیری، ایجاد هماهنگی، راهبری و پیش­بینی سازوکار لازم برای اجرای این مصوبه بر عهده سازمان ثبت احوال کشور و نظارت بر عملکرد دستگاه­های مجری، بر عهده شورای فرهنگ عمومی کشور است که گزارش مدوّن آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه این شورا به صورت سالیانه ارائه خواهد کرد.

ماده4. این مصوبه مشتمل بر مقدمه و ۴ ماده در جلسه ۸۴۷ مورخ ۱۱/۰۸/۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا می‌باشد.

 

رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی

سیدابراهیم رئیسی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا