اخبار قوه قضاییه

معاون اول قوه قضاییه: سال گذشته بحران را تبدیل به فرصت کردیم/ قوه قضاییه بر اساس شاخص‌ها بسیار موفق بوده است.

فهرست راهبردی

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق در نشست خبری امروز ۲۸ خرداد ماه ضمن تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضاییه به ارائه برنامه های قوه قضاییه و عملکرد یک سال گذشته این دستگاه پرداخت.

معاون اول قوه قضاییه: سال گذشته بحران را تبدیل به فرصت کردیم/ قوه قضاییه بر اساس شاخص‌ها بسیار موفق بوده است.به گزارش دادرسی نت؛ به نقل از میزان(خبرگزاری قوه قضاییه) معاون اول قوه قضاییه با گرامی داشت یاد و خاطره شهید بهشتی گفت:

سال گذشته سال مهم و تاثیرگذاری برای قوه قضاییه بود و چالش هایی که داشتیم بی سابقه بود. ما از این چالش ها عبور کردیم و بحران را تبدیل به فرصت کردیم.

قوه قضاییه با برنامه حرکت می کند.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد :در یک سال گذشته تلاش مسئولان قضایی بر برنامه محوری بوده است. امروز قوه قضاییه با چند سال پیش متفاوت است و همیشه اعلام کردیم که قوه قضاییه با برنامه حرکت می کند. قوه قضاییه با برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت حرکت می کند. در ابتدای سال گذشته برنامه های عملیاتی دستگاه قضا را به تفکیک دادگستری های سراسر کشور اعلام کردیم و این برنامه ها عملیاتی شده و در سال جاری نیز این کار اجرا شد و با تجربه ای که پیدا کردیم قطعا برنامه های ابلاغی سال 1402 پخته تر خواهد بود.

برنامه های قوه قضاییه همواره براساس اسناد بالا دستی تدوین می‌شود

وی افزود: در یک سال گذشته اقدامات دستگاه قضایی بر اساس برنامه محوری بوده است.قانون اساسی ۵ ماموریت اصلی برای قوه قضاییه تعریف کرده است که با برنامه ریزی می‌توان به تمام اهداف دست پیدا کرد. برنامه‌های قوه قضاییه همواره براساس اسناد بالا دستی تدوین می‌شود. اعتقاد نداریم که در انجام برنامه‌ها به یک برنامه بیشتر بپردازیم و از برنامه‌ای غافل شویم.

مصدق گفت: برنامه قوه قضاییه همواره با نگاهی به اسناد بالادستی از جمله بیانیه گام دوم انقلاب که یک سند بالادستی است، سیاست های کلی قضایی ابلاغی مقام معظم رهبری، سیاست های کلی برنامه هفتم که ابلاغ شده است که امروز هم برنامه هفتم توسط رئیس جمهور در مجلس ارائه شده است.

یکی از اسناد بسیار مهم بالادستی سند تحول است.

وی همچنین عنوان کرد:

سند تحول قضایی یک سند دیگر بالا دستی برای قوه قضاییه است که همواره برنامه‌های خود را بر اساس این‌ها تنظیم می‌کنیم.

وی افزود: مفاد حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری است که نکاتی را به رئیس قوه قضاییه فرموده بودند و هچنین محور‌های اعلامی در سال گذشته در هفتم تیر که توسط رهبر معظم انقلاب در ۸ محور بود که در برنامه ریزی ما دخالت داشته و همواره با توجه به این اسناد بالادستی برنامه قوه قضاییه را تنظیم کردیم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: وظیفه ما در قوه قضاییه این است که با توجه به اسناد بالادستی و راهبرد‌ها و سیاست‌های موجود در این اسناد، تمامی این اسناد بالادستی را به برنامه عملیاتی تبدیل ودر قوه قضاییه اجرا کنیم.

وی افزود: یکی از اسناد بسیار مهم بالادستی سند تحول است بنابراین اجرای این سند در تمام سطوح مطالبه رهبری است به طوری که مقام معظم رهبری فرمودند این سند را مطالبه کرده ام و در همه سطوح باید اجرایی شود. هم و غم ما در قوه قضاییه این است که این سند به طور کامل اجرا شود در این سند راهکار‌های کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت پیش بینی شده و خیلی از موارد عملیاتی شده است.

پایان امسال پایان سند تحول است.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: مستحضرید که پایان امسال پایان سند تحول است به این منظور که حتماً امسال باید به دنبال ارتقای سند تحول باشیم، ولی این بدان معنا نیست که امسال سند تحول را کنار می گذاریم بلکه در قوه قضاییه حرکت بر اساس سند تحول دائمی است و ریاست قوه قضاییه همواره بر آن تاکید دارند.

تا پایان سال سند ارتقا یافته ۵ ساله سند تحول آماده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق خاطرنشان کرد:

با توجه به اینکه در سند تحول اشاره شده که مدت آن سال ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد بنابراین از هم اکنون به ارتقای سند رو کرده‌ایم معاونت راهبردی از معاونت‌های مختلف و از جا‌هایی که باید در ارتقای سند دخالت داشته باشند گزارش می‌گیرد حتما تا پایان سال سند ارتقا یافته سند تحول آماده می‌شود و ریاست قوه قضاییه ملاحظه می‌کنند و سال آینده نیز یک سند دیگر به مدت پنج سال ابلاغ خواهد شد.

معاون اول قوه قضاییه گفت:

سال گذشته ۷ تیر ماه در دیدار مسئولان قضایی با رهبر معظم انقلاب سخنان ایشان بی نظیر بود دقیقا مانند یک کارشناس مسلط به امور قضایی که در قوه قضاییه حضور دارند ونکات مثبت و منفی را می‌بینند، ۸ محور بعنوان مطالبه از قوه قضاییه اعلام کردند.

در این دیدار من احساس کردم که تکالیف ما مضاعف شد و باید حتما تا پایان سال پاسخ مطالبات و سوالات ایشان آماده شود بنابراین بلافاصله برای این امر جلسه‌ای تشکیل دادیم و ۱۸ راهکار برا‌ی عملیاتی کردن فرامین حضرت آقا به ریاست قوه قضایه پیشنهاد کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق ادامه داد: یکی از این پشنهادات تشکیل قرارگاه عملیاتی برای اجرای فرامین رهبر معظم با حضور مسئولان عالی قوه قضاییه بود.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه رئیس قوه قضاییه با پیشنهادات و تشکیل قرار گاه موافقت کردند، گفت: از همان موقع قرارگاه تشکیل شد و تا به حال ۲۳ جلسه در این قرارگاه با حضور مسئولان عالی دستگاه قضایی از جمله دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور و برخی از سایر مسئولان عالی قوه با مسئولیت معاون اول قوه قضاییه تشکیل جلسه داده است.

قوه قضاییه بر اساس شاخص هایی که وجود دارد بسیار موفق بوده است

وی هدف از تشکیل این قرارگاه را عملیاتی کردن برنامه‌های قوه قضاییه با نگاه به اسناد بالادستی اعلام کرد و افزود: در نتیجه امروز می‌توانیم گزارش دهیم که قوه قضاییه بر اساس شاخص‌هایی که وجود دادرد بسیار موفق بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق ابراز کرد: از سال گذشته یک اتفاق بسیار مهمی در قوه قضاییه رخ داده است که در تنظیم و تدوین برنامه‌ها بجای ماموریتی محور به سمت هدف محور حرکت کرده ایم و این یعنی تاکنون در برنامه ابلاغ می‌کردیم که روسای دادگستری‌های سراسر کشور چه ماموریت‌های دارند که آن‌ها نیزانجام داده و با آمار گزارش می‌دادند.

هدف رضایتمندی مردم و احقاق حق آن‌ها است

وی با بیان اینکه، اما به ذهن ما رسید که این کافی نیست و باید هدفمند حرکت کنیم افزود: البته برنامه‌ها باید انجام شود و هدف رضایتمندی مردم و احقاق حق آن‌ها است.

وی افزود:هر میزان که به این هدف نزدیک شدیم به موفقیت رسیدیم. شاید سوال این باشد که شاخص چیست؟ از کجا متوجه می‌شوید که مردم چه میزان در ابتدای سال و چقدر در انتهای سال راضی بودند و از کجا متوجه می شوید که به احقاق حق و اجرای عدالت نزدیک هستید؟ با توجه به اینکه این کار مبنای علمی دارد به همان، اول سال که قرارگاه تشکیل شد همکاران در مرکز رسانه و قرارگاه سفارش نظرسنجی از مراکز علمی معتبر که این کار را به صورت تخصصی انجام می‌دهند، نظر سنجی کردند.

از نظرسنجی‌ها متوجه شدیم رضایتمندی مردم در چه سطحی است و وضعیت احقاق حق چگونه است

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه بعد از ۲ ماه معیار و شاخص دست مان آمد، افزود: بر اساس این نظرسنجی‌ها متوجه شدیم رضایتمندی مردم در چه سطحی است و وضعیت احقاق حق چگونه است و مردم از این بابت چقدر رضایت دارند. روز گذشته که گزارش بدستم رسید، مجددا همان نظر سنجی انجام شد و خوشبختانه دیدیم رشد خوبی نسبت به ابتدای سال داشتیم و آن هدفمندی و رضایت مردم، احقاق حق؛ اجرای عدالت رو به رشد است و قطعا نمی‌گوییم مطلوب است و رسیدن به این هدف زمان می‌برد.

پیشنهاد عفو به رهبری از روی ضعف و ناتوانی نبود

معاون اول قوه قضاییه گفت: موضوع حوادث اخیر در سال گذشته و عفو مقام معظم رهبری یکی دیگر از موضوعات بود که در این قضیه برخورد قوه قضاییه رویکردی متانت محور توام با عقلانیت و البته مدیریت بود.

وی گفت:اتخاذ این رویکرد سه وجهی یعنی متانت محوری همراه با عقلانیت و مدیریت باعث شد که این حوادث مدیریت و از عمق بخشی به برخی شیطنت‌های که در کشور صورت و هدف اصلی دشمن بود با مدیریت قوه قضاییه و کمک مردم خوشبختانه دشمن نا امید شود.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: وقتی رئیس قوه قضاییه پیشنهاد عفو را به رهبر انقلاب ارائه کرد، مستحضر باشید که پیشنهاد عفو زمانی داده شد که اغتشاشات تمام شده بود و نظام با کمال اقتدار پیشنهاد عفو داد و این مهم از روی ضعف و ناتوانی نبود. نظام اسلامی با توجه به رافت اسلامی که همواره شامل حال مردم است رهبر انقلاب موافقت کردند و ۹۰ هزار نفر از این عفو استفاده کردند.

فرمان عفو ۹۰ هزار نفری؛ یکی از محسنات نظام اسلامی

وی ادامه داد: استفاده ۹۰ هزار نفر از عفو به این معنا نیست که این تعداد افراد از زندان آزاد شدند، این‌ افراد اصلا زندان نبودند. بسیاری از این‌ افراد تحت تعقیب بودند که رهبر انقلاب فرمودند آنها عفو شوند. استثنائاتی وجود داشت و افرادی بودند که دستشان به خون آلوده شده بود و افرادی که حق الناس به گردن داشتند و آنچه در آن بخشنامه آمد و واقعا این عفو بی سابقه به زبان دشمنان هم یکی از محسنات نظام اسلامی برشمرده می‌شود.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: نظام و حاکمیت در کمال اقتدار عفو را اجرایی کرد. همانطور که می‌دانید بسیاری از جوان‌هایی که تحت تعقیب قرار گرفتند، گول خورده بودند. خیلی از خانواده این افراد به ما مراجعه و از رفع تعقیب فرزندان خود تشکر کردند. این افراد از خانواده‌های خوب و متدین بودند. حتی برخی از خود این افراد ابراز پشیمانی می‌کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق اظهار کرد: با انجام عملیاتی که در طول این مدت از سوی سربازان گمنام امام زمان و حفاظت قوه قضاییه و مجموعه حفاظتی تمام دستگاه‌هایی که تلاش می‌کردند، کسانیکه معرکه گردان بودند عمدتا دستگیر نشدند و در تجمعاتی که شکل می‌دادند ۷-۸ نفر بودند که وقتی مردم جمع می‌شدند آن‌ها صحنه را ترک می‌کردند و به جای دیگر رفته و تشکیل تجمع می‌دادند. وقتی که مردم جمع شده و شعار می‌دادند آنجا را ترک می کردند و این‌ افراد وابسته بیگانگان بودند و پول می‌گرفتند. الحمدلله نظام اسلامی با کمک مردم در این قضیه هوشیارانه عمل کرد.

اسامی روزهای هفته قوه قضاییه

وی با اشاره به اسامی هفته قوه قضاییه گفت:

  • پنجشنبه اول تیرماه به نام عدالت قضایی
  • جمعه دوم تیرماه به عنوان عدلیه در مسیر حرکت جهادی و تحول و تعالی
  • شنبه سوم تیرماه به عنوان  قوه قضائیه هوشمند و گسترش عدالت و ترویج صلح و سازش
  • یکشنبه چهارم تیرماه به عنوان مبارزه با فساد و صیانت از حقوق عامه
  • دوشنبه پنجم تیرماه به عنوان حمایت از سرمایه گذاران و تولید دانش بنیان و مهار تورم
  • سه‌شنبه ششم تیرماه به عنوان همدلی قوا خدمت به مردم
  • چهارشنبه هفتم تیرماه به عنوان ولایتمداری و صیانت از ارزش های اسلامی نامگذاری شده است.

انجام سه میلیون استعلام توسط سامانه قوه قضاییه

وی گفت: در حوزه فناوری‌های نوین بسیار جلو هستیم در سال 1401 نزدیم سه میلیون استعلام توسط سامانه انجام شده که مربوط به کار‌های مختلف مردم با دستگاه قضایی است که 500 درصد رشد نسبت به سابق را نشان می دهد.

اتاق فکری برای هدایت قوه قضاییه

معاون اول قوه قضاییه گفت: امسال در برنامه های قوه قضاییه تنوعی را مشاهده می کنیم که در سال های گذشته نبود به طوری که در یک جلسه با حضور ریاست قوه قضاییه از روسای دانشکده های حقوق سراسر کشور و همچنین مدیر گروه های حقوق در رشته‌های مختلف دعوت کردیم تا صحبت هایشان را با ریاست قوه قضاییه در میان بگذارند و این می تواند به عنوان اتاق فکری برای هدایت قوه قضاییه در چالش هایی که با آن مواجه هستیم، باشد.

وی افزود: همچنین در یکی از روز‌های هفته قوه قضاییه سال گذشته همایشی تحت عنوان امنیت و حمایت از سرمایه گذاری برگزار کردیم و از تولیدکنندگان، کارآفرینان، کارخانه داران و سرمایه‌گذاران و کسانی که اقتصاد کشور در دست آنهاست دعوت کردیم تا صحبت‌های خود را مطرح کنم تا اگر مواردی دارند که قوه قضاییه می‌تواند در حمایت از تولید کمک کند مشکلات را حل کنند این جلسه نیز بسیار خوب بود.

آخرین وضعیت لایحه جرم زدایی

وی درباره آخرین وضعیت لایحه جرم زدایی گفت:

یکی از مشکلاتی که امروز هم مردم و هم قوه قضاییه را درگیر کرده است، یکی از عواملش این است که خیلی از رفتار‌هایی که امروزه بر اساس قانون عنوان رفتار مجرمانه دارد، نباید جنبه داشته باشد بلکه باید جنبه تخلف داشته باشد و توسط صنف خودش رسیدگی شود.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق در ادامه افزود:

موضوعات باید از نظر علمی بررسی شده است اگر تخلفی محرز شود و آن مجازاتی که برای مرتکب در نظر می‌گیرند بسیار بازندارنده‌تر از آن مجازاتی است که برای مرتکب شونده در نظر می‌گیرند. یک لایحه‌ای با این رویکرد تقدیم مجلس شده است و در ۲ سال گذشته قدری مواد آن عوض شده است.

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد:

زمانی که در معاونت حقوقی بودم و مواردی تحت عنوان اصلاح پاره‌ای از قوانین قوه قضاییه تهیه شد که بعد به همان لایحه الحاق شد. از برخی موارد، حالت مجرمانه را گرفتیم و آن‌ها را تخلف نامیده ایم.

نداشتن گواهینامه در رانندگی جرم است، زمانی این تخلف انجام شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ پرونده تشکیل شده و به دادسرا و دادگاه می‌رود و برای آن جزای نقدی در نظر می‌گیرند. این موارد می‌تواند در کمیسیونی که در راهنمایی و رانندگی با حضور نماینده قوه قضاییه است و یا به شورای حل اختلاف و یا پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی شود.

وی گفت: لایحه جرم زدایی بدین معنی است که وقتی برخی موارد هم اکنون جرم هستند، بگوییم از هم اکنون جرم نیست و توسط صنوف خود بررسی می شود.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا