اخبار قوه قضاییه

موافقت رهبر انقلاب با عفو گسترده محکومان و متهمان حوادث اخیر

به گزارش دادرسی نت:

موافقت رهبر انقلاب با عفو گسترده محکومان و متهمان حوادث اخیرموافقت رهبر انقلاب با عفو گسترده محکومان و متهمان حوادث اخیر

به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فرا رسیدن اعیاد مبارک ماه رجب، رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات دها تن از متهمان و محکومان حوادث اخیر موافقت کردند.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضائیه که مسئولیت جمع آوری، تنظیم و تهیه لیست و معیارهای عفو به رئیس قوه قضائیه را بر عهده دارد، تاکید کرد:

ضمن عرض تبریک به مناسبت اعیاد ماه مبارک رجب و همچنین عرض تبریک به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر و فرا رسیدن چهل و پنجمین سال روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، طبق بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی، عفو محکومان و تخفیف مجازات آنان، پس از پیشنهاد ریاست محترم قوه قضائیه با مقام معظم رهبری است.

رحیمی در ادامه افزود:

عفوهایی که از سوی رئیس قوه قضائیه خدمت مقام معظم رهبری پیشنهاد می شود دو قِسم است قسمت اول عفوهای موردی هستند منظور از عفوهای موردی یعنی این که از ابتدا برای هر فرد محکوم یک پرونده مستقل تشکیل می شود و در کمیسیون مرکزی عفو قوه قضائیه مورد بررسی قرار می گیرد، اگر اعضای کمیسیون این افراد را واجد شرایط عفو تشخیص بدهند در مناسبت‌ های مختلف که در آیین نامه آمده است، اسامی این افراد برای رئیس قوه قضائیه ارسال می شود و در نهایت با نظر ریاست قوه قضائیه فهرست نهایی نام این اشخاص خدمت مقام معظم رهبری منعکس می‌ شود و معظم له در نهایت از باب لطف و محبت با عفو یا تخفیف مجازات این افراد موافقت می‌کنند.

معاون قضایی قوه قضائیه می‌افزاید: قِسم دوم عفوهایی که خدمت مقام معظم رهبری اعلام می‌شود عفوهای معیاری است. در عفوهای معیاری پرونده های اشخاص به تفکیک مورد بررسی قرار نمی گیرد بلکه رئیس قوه قضائیه معیارهایی برای عفو یا تخفیف مجازات محضر مقام معظم رهبری اعلام می دارند و براساس آن معیارها و موافقت مقام معظم رهبری، مراجع قضایی سراسر کشور این معیارها را با مصادیق و اشخاص محکوم تطبیق می‌دهند و اسامی افرادی را که مشمول عفو واقع می شوند اعلام و نتیجه این محبت رهبری و رأفت اسلامی را درباره آنان اِعمال می‌‎دارند.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی ادامه داد: از سال ۹۷ به این طرف عفو معیاری نداشته ایم و آخرین عفو معیاری که مورد موافقت رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفت مربوط به عفو ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷ بود. همانطور که پیش تر هم عرض شد در عفوهای معیاری جمعیت بیشتری از محکومان مورد عفو قرار می گیرند.

وی در ادامه افزود: رئیس قوه قضاییه در تاریخ ۱۴۰۱.۱۱.۰۴ نامه ای را  خدمت مقام معظم رهبری مرقوم کردند و درخواست کردند که امسال ما عفو معیاری داشته باشیم و رهبر بزرگوار ما با روحیه پدرانه و مشی کریمانه خود ضمن موافقت با این پیشنهاد جمع کثیری از محکومان و متهمان و خانواده آنان را در این ایام مبارک که مقارن اعیاد مذهبی و ملّی است خوشحال فرمودند. عفو معیاری امسال شامل ۲ بخش است و با عفوهای معیاری سال های پیش مقداری تفاوت دارد.»

معاون قضایی قوه قضائیه بیان کرد:«بخش اول عفوِ امسال، معطوف به متهمان و محکومان حوادث اخیر بوده است که از تاریخ ۲۵/۰۶/۱۴۰۱ تا زمان ابلاغ این عفو در جریان حوادث اخیر دستگیر، بازداشت و یا تحت تعقیب قرار گرفته اند این افراد با داشتن شرایط ذیل پرونده آنان در هر مرحله ای که باشد اعم از این که حکم صادر شده و یا در جریان باشد با این عفو پرونده آنان مختومه می شود.»

 • پرونده چه کسانی مختومه می‌شود؟

معاون قضایی قوه قضاییه بیان کرد: پرونده متهمان و محکومان حوادث اخیر که از تاریخ ۱۴۰۱.۶.۲۵ تا زمان ابلاغ این عفو دستگیر، بازداشت یا تحت تعقیب قرار گرفته اند در صورت داشتن شرایط ذیل مختومه می شود:

 1. عدم مباشرت، مشارکت و معاونت در ارتکاب جرائم مستوجب مجازات محاربه افساد فی الارض و بغی؛
 2. عدم ارتکاب جاسوسی به نفع اجانب؛
 3. عدم ارتباط مستقیم با عوامل سرویس های اطلاعاتی خارجی؛
 4. عدم ارتکاب قتل و جرح عمدی؛
 5. عدم ارتکاب تخریب و احراق عمده تأسیسات دولتی، نظامی و عمومی؛
 6. عدم عضویت و وابستگی در گروهک های معاند و برانداز؛
 7. نداشتن بیش از دو فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری؛
 8. نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی یا حسب مورد اعلام رضایت آنان یا جبران ضرر و زیان؛
 9. اظهار ندامت و تعهد کتبی مبنی بر عدم تکرار جرم عمدی مشابه.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی تأکید کرد:

«شاید افرادی باشند که دستگیر شده باشند و یا تحت تعقیب باشند لکن اظهار کنند که ما پشیمان نیستیم و یا تعهد کتبی هم نمی دهیم طبیعتاً این افراد مشمول عفو قرار نمی گیرند. عفو متهمان و محکومان حوادث اخیر پس از انزجار مرتکبان از اعمال گذشته خویش و تعهد بر عدم تکرار آن در آینده و در راستای سیاست ‌های نظام اسلامی صورت می گیرد و چنانچه در آینده این افراد برخلاف تعهد خویش عمل کنند دایرۀ عفو نسبت به آنان بسیار مضیق و اِعمال مجازات نیز شدیدتر خواهد بود.»

 • شرایط عفو محکومان سایر پرونده‌های کیفری

معاون قضایی قوه قضاییه در ادامه بیان کرد: قسمت دوم عفو در خصوص محکومان سایر پرونده‌های کیفری است.

محکومانی که تا تاریخ ۱۴۰۱.۱۱.۲۲ محکومیت حبس آنان قطعی شده باشد و شاکی خصوصی هم نداشته باشند با شرایط ذیل مورد عفو قرار می گیرند.

 1. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس تا یک سال در صورتی که حداقل یک ماه (با احتساب ایام بازداشت) را تحمل کرده باشند؛
 2. سه چهارم محکومیت محکومان به حبس بیش از یک سال تا پنج سال مشروط بر اینکه یک پنجم آنرا تحمل کرده باشند؛
 3. دو سوم محکومیت محکومان به حبس بیش از پنج سال تا ده سال مشروط بر اینکه یک سوم آنرا تحمل کرده باشند؛
 4. یک دوم محکومیت محکومان به حبس بیش از ده سال تا بیست سال مشروط بر اینکه حداقل یک سال حبس را تحمل کرده باشند؛
 5. یک دوم محکومیت محکومان بیش از بیست سال مشروط بر اینکه حداقل دو سال حبس را تحمل کرده باشند؛
 6. باقیمانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرائم غیر عمدی؛
 7. باقیمانده حبس زنانی که به حکم قانون سرپرستی یا حضانت فرزندانشان را برعهده دارند مشروط بر اینکه سه سال از حبس خود را تحمل کرده باشند؛
 8. باقیمانده حبس محکومان خانواده معظم شهداء و جانبازان (پدر، مادر، همسر، فرزند) به شرط آنکه در محکومیت تا ده سال حداقل یک پنجم و در محکومیت به حبس بیش از ده سال حداقل پنج سال تحمل حبس نموده باشند؛
 9. باقیمانده محکومیت حبس بیماران صعب العلاج یا لاعلاج که مراتب بیماری آنان مورد تایید کمیسیون پزشکی قانونی قرار بگیرد؛
 10. باقیمانده محکومیت حبس محکومان ذکور بالای هفتاد سال و اناث بالای شصت سال به شرط آنکه در محکومیت به حبس غیر از ابد حداقل یک پنجم و در محکومیت به حبس ابد حداقل هشت سال تحمل نموده باشند.
 • محکومان به پرداخت جزای نقدی در چه صورتی عفو می‌شوند؟

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی افزود: محکومانی که صرفاً به لحاظ عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به سر می‌برند نیز اگر شرایط ذیل را داشته باشند مشمول عفو می‌شوند.

 1. باقیمانده محکومیت جزای نقدی تا پانصد میلیون ریال؛
 2. باقیمانده محکومیت جزای نقدی از پانصد میلیون ریال تا پنج میلیارد ریال در صورتی که حداقل به خاطر جزای نقدی سه ماه تحمل حبس کرده باشند؛
 3. باقیمانده محکومیت جزای نقدی بیش از پنج میلیارد ریال در صورتیکه حداقل یک سال به خاطر جزای نقدى تحمل حبس کرده باشند.
 • ۳ شرط مهم برای امکان استفاده از عفو اخیر

معاون قضایی قوه قضاییه: برای استفاده از عفو اخیر شرایطی تعیین شده است که هر کس واجد چنین شرایطی بود با بررسی پرونده مشمول عفو گسترده اخیر خواهد شد.

 1. نداشتن بیش از دو فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری؛
 2. عدم ارتکاب جرم جدید مستوجب مجازات درجه یک تا پنج در زمان محکومیت، اجرای حکم و یا در زمان مرخصی؛
 3. نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی و یا جلب رضایت آنان و جبران ضرر و زیان آنان تا آخر سال 1401.
  • تبصره :۱ در معاونت در قتل عمد نیاز به جلب رضایت شاکی نمی‌باشد.
  • تبصره ۲: پیشنهاد عفو محکومین اتباع بیگانه منحصراً پس از بررسی موردی در کمیسیون عفو و بخشودگی می‌باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی تصریح کرد: اتباع بیگانه مشمول عفو معیاری نخواهند بود علتش هم این است که تعداد این محکومان زیاد نیست و پرونده آنها به صورت موردی در کمیسیون عفو بررسی می‌شود و اگر واجد شرایط تشخیص داده شدند در مناسبت ‌های آتی توسط ریاست محترم قوه محضر مقام معظم رهبری (ادام ا… ظله علی رؤس المسلمین) اعلام خواهد شد.

 • چه کسانی مشمول عفو اخیر نمی‌شوند؟

 

این افراد شامل موارد ذیل هستند:

 • خرید، فروش، توزیع و قاچاق سلاح گرم و مهمات جنگی؛
 • جرم سرقت و راهزنی؛
 • جرائم مربوط به مواد مخدر و روانگردان به صورت مسلحانه یا عمده (تریاک و مشتقات آن بیش از یکصد کیلوگرم و هروئین و مواد روانگردان و مشتقات آن بیش از دو کیلوگرم):
 • مباشرت و معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی مگر آنکه ظرف شش ماه از تاریخ ۱۴۰۱.۱۱.۲۲ مبادرت به رد مال و عواید ناشی از جرم را پرداخت نماید؛
 • اختلاس و ارتشاء؛
 • اسیدپاشی؛
 • دایر کردن مراکز فساد و فحشا؛
 • جاسوسی؛
 • جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی؛
 • جرائم مستوجب مجازات حدی؛
 • جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی درجه سه و بالاتر؛
 • قاچاق مشروبات الکلی؛
 • قاچاق کالا و ارز سازمان یافته، حرفه‌ای و عمده.

معاون قضایی رئیس قوه قضائیه اضافه کرد:

«عفو حق مجرم نیست بلکه منتّی است از طرف نظام و لطفی است از طرف ولی فقیه و این لطف شامل حال کسانی می‌شود که وجود آنان در جامعه موجب دغدغه فکری برای مردم نباشد.»


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا