اخبار قوه قضاییه

نامه 4 انجمن علمی سلامت روان به رئیس قوه قضائیه در خصوص صدور احکام مراجعه به مراکز روانشناسی

نامه چهار انجمن علمی سلامت روان به رئیس قوه قضائیه در خصوص صدور احکام مراجعه به مراکز روانشناسی

 نامه 4 انجمن علمی سلامت روان به رئیس قوه قضائیه در خصوص صدور احکام مراجعه به مراکز روانشناسی وبسایت اطلاع رسانی انجمن روانشناسی ایران متن نامه چهار انجمن علمی سلامت روان کشور به رئیس قوه قضاییه را منتشر کرد.

به گزارش دادرسی پرس، آراء محکومیتی که این روزها درباره «بدحجابی برخی بازیگران زن سینما صادر شده» واکنش بخشی از جامعه پزشکی و روانپزشکی کشور را برانگیخته است.

در همین راستا، چهار انجمن سلامت در نامه ای به رئیس قوه قضائیه در خصوص صدور احکام مراجعه به مراکز روانشناسی برای درمان بیماری شخصیت ضد اجتماعی برای بی حجابی بازیگران زن، این حکم را سوء استفاده از روانشناسی دانستند.

متن کامل نامه چهار انجمن علمی سلامت روان کشور به محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه به شرح زیر است:

جناب آقای غلامحسین محسنی اژه ای

رئیس محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

اخیراً حکم یکی از هنرمندان کشور با اتهام بی حجابی در انظار عمومی، در رسانه های فراگیر به شکلی گسترده منتشر شده و رسماً مورد تکذیب قرار نگرفته است. در متن حکم آن طور که تصویر آن در رسانه ها منتشر شده چنین آمده است:”با مراجعه به مراکز رسمی روانشناسی و مشاوره نسبت به درمان بیماری شخصیت ضد اجتماعی (نیاز به دیده شدن از طریق عدم رعایت مقررات عمومی و رفتارهای نابهنجار و ضداجتماعی) به صورت هر دو هفته یک بار اقدام و گواهی سلامت خود را در پایان دوره درمان ارائه نماید.”

در مورد دیگری نیز بر اساس خبر مندرج در رسانه های رسمی، محکومیت هنرمند مشهور کشور در ارتباط با اتهام مستند به نوع پوشش چنین بوده است: “هر هفته یک بار با مراجعه به مراکز رسمی مشاوره و روان شناسی نسبت به درمان بیماری روحی و شخصیت ضد خانواده اقدام و در پایان دوره درمان گواهی سلامت خود را ارائه نماید”.

با توجه به ارتباط موضوع با رشته های روانپزشکی و روان شناسی موارد زیر به استحضار می رسد:

  1.  آنچه در متن حکم به عنوان استدلال تشخیص یک بیماری به نام شخصیت ضداجتماعی بیان شده، مناسب، منطقی و قانع کننده نیست. هم چنین عنوان تشخیصی بیماری روحی و شخصیت ضد خانواده، عنوانی غیر علمی و غریب و به کارگیری آن برای اهل فن ناباورانه است.
  2. تشخیص اختلالات روانی در صلاحیت روان پزشک است نه قاضی؛ همانگونه که تشخیص سایر بیماری ها در صلاحیت پزشکان است نه قضات.
  3. ارجاع افراد به مراکز روان شناسی و مشاوره جهت اعمال تغییر در سبک زندگی و انتخاب های فردی آنها متعارض با اصل خود مختاری به عنوان یکی از اصول اخلاقی این حرفه است.
  4. از برچسب زدن به رفتارهای افراد با عناوین تشخیصی روان پزشکی باید پرهیز نمود. چنین برخوردی هم از جهت گسترش و برجسته سازی انگ بیماری های روانی، در ذهنیت افراد جامعه نتیجه ای ناخوشایند خواهد داشت و هم به تشدید خودداری مردم نیازمند درمان، از پیگیری درمان ضروری خود، دامن خواهد زد و به موقع اجتماعی دسترسی به خدمات سلامت روان خواهد افزود.
  5. سوء استفاده از روان پزشکی/ روان شناسی تاریخی طولانی و تأسف بار دارد. برچسب زدن بر برده های نافرمان یا تشخیص روان پزشکی در ایالات متحده آمریکا و حبس طویل المدت مخالفان کمونیسم در بیمارستان های روانی شوروی، تنها دو نمونه از موارد سوء استفاده از روان پزشکی روان شناسی در تاریخ بشر است.

به کارگیری تشخیص روان پزشکی برای تنبیه افراد، صورتی از چنین سوء استفاده ای است و پیامدهای جبران ناپذیری چه از جنبه نقض کرامت انسانها با هدف تحقیر، چه از زاویه آسیب دیدن جایگاه اجتماعی افراد کثیر مبتلا به مشکلات سلامت روان در جامعه، چه از نظر دشوارتر شدن ارائه خدمات سلامت روان به نیازمندان، و چه از بابت خدشه دار شدن وجهه روان پزشکی و روان شناسی کشور در جهان به دنبال دارد.

انجمن های علمی زیر از جناب عالی تقاضا دارند برای اصلاح تبعات فردی و عمومی چنین احکامی، دستور مقتضی صادر فرمایید. امید است با پیگیری و تلاش شما حساسیت در قبال سوء استفاده از روان پزشکی روان شناسی در بدنه قوه محترم قضاییه نهادینه و برکات آن نصیب جامعه و کشور شود.

این انجمن ها مانند همیشه آماده اند در مسیر رشد و تعالی همه نظامات مرتبط با سلامت روان عمومی و از جمله حقوق مردم در ارتباط با بیماری های روان پزشکی، وظیفه مشورتی و کارشناسی خود را ایفا نمایند.

دکتر مجید صادقی، رئیس انجمن علمی روان پزشکان ایران
دکتر احمد علی نوربالا، رئیس انجمن علمی پزشکی روان تنی ایران
دکتر بهروز دولتشاهی، رئیس انجمن علمی روان درمانی ایران
دکتر حمید رضا پورشریفی، رئیس انجمن روانشناسی ایران

بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا