اخبار

وکیل نعمت احمدی: جای علی دایی بودم، بعد از سه روز مغازه‌ام را باز می‌کردم؛ پلمپ باید قانونی باشد.

به گزارش دادرسی نت؛

وکیل نعمت احمدی: جای علی دایی بودم، بعد از سه روز مغازه‌ام را باز می‌کردمبه نقل از رویداد 24، نعمت احمدی وکیل و حقوق دانان در اشاره به پلمپ مغازه های علی دایی و استناد قانونی آن گفت:

این اقدام حسب هیچ قانون و ماده‌ای نبوده زیرا اگر من مغازه خودم را می‌بندم، به خودم مربوط است و اگر رفتارم اعتراضی هم باشد، این مدنی ترین اعتراض ممکن است که می گویم به خودم ضرر می زنم تا صدایم را بشنوید. اما اگر تشویق به بستن مغازه های دیگران باشد، بحث دیگری است، مثلا کسانی که در بازار مغازه داران را تهدید به بستن می کنند این جرم دارد. اما اگر کسی شخصا با تصمیم شخصی خودش اقدام به این کار می‌کند، هیچ ایرادی ندارد. پلمپ یک مغازه مطابق آیین نامه اصناف شرایط خاص و ویژه ای دارد ؛ مثلا اگر جواز یا پروانه کسب نداشته باشد، یا تخلف کسبی انجام دهد و…

وکیل احمدی در ادامه گفت:

اگر فردی معترض باشد و در این شرایط مغازه را بسته است، چون کسی دیگری را تهدید به بستن نکرده ، مشکلی ندارد. حتی اگر تشویق به بستن هم باشد هم قانونی برای پلمپ کردن وجود ندارد بنابراین واقعا از شرایط موجود متعجب هستم.

وی در پاسخ به سوال این که آیا طبق ماده قانونی ممکن است از او تعهد بگیرند گفت:

 نمی‌دانم اصلا قرار است تعهدی گرفته شود یا نه. اگر قرار بر تعهد باشد که او چه چیزی را متعهد می‌شود؟ چرا که واقعا نمی دانم با چه استناد قانونی مغازه را پلمپ کرده اند و اصلا با چه استناد قانونی می‌خواهند مغازه را باز کنند.

الناس مسلطون علی اموالهم.

افراد مسلط بر دارایی هایشان هستند و به خودشان مربوط است که چه زمانی مغازه را ببندند یا چه زمانی باز کنند و تصور می کنم مرجع قانونی و قضایی مغازه را پلمپ نکرده و یک خودسر دست به چنین کاری زده است.

احمدی عنوان کرد:

این اقدام مدنی ترین شیوه اعتراض است؛ یعنی یک نفر می‌گوید به انتقادات و خواسته های من توجه نمی کنید و من ساده‌ترین و بهترین و بی دردسرترین راه ممکن که هم صدا داشته باشد و هم باعث وقوع جرمی نمی شود را انتخاب می‌کنم. این به نظرم بهترین مسیری است که باید معترضین انجام دهند اما نمی دانم مسئولان مربوطه طبق کدام ماده قانون دست به چنین کاری زده‌اند.

 اگر جای علی دایی بودم، بعد از این سه روز می‌رفتم و مغازه‌ام را باز می‌کردم. پلمپ باید قانونی باشد که فک آن هم نیاز به قانون داشته باشد. وقتی خود پلمپ قانونی نیست، فک آن هم نیازی به قانون ندارد. واقعا نمی‌دانم پلمب سیم سربی زدند و کاغذی هم به علی دایی داده‌اند یا خیر؟ خود آقای دایی سکوت کرده است.

احمدی در ادامه افزود:

البته دیدم برخی رسانه ها علت را همراهی با ضد انقلاب عنوان کرده‌اند. اما این که همراهی با ضد انقلاب نیست. یعنی غیر از علی دایی اگر هرکسی دیگری هم در این سه روز مغازه را ببندد ضد انقلاب می شود؟ مغازه خودم است و تعطیل می‌کنم و ضررش را هم به جان می‌خرم. زمانی که قانونگذار فعل و ترک فعل مجرمانه را مشخص نکرده است، این رویه غیرقانونی است. اگر قانونگذار این رویه را قبلا جرم اعلام کرده باشد و مراحل تقنینی هم طی کرده باشد، می توانند بگویند برابر با فلان ماده، اگر شما مغازه خود را در این زمان ها ببندید همراهی با ضد انقلاب است، اما چنین چیزی در قانون نداریم.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا