اخبار دولت

شرایط پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد

پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد آغاز شد.

پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد آغاز شد.به گزارش دادرسی نت، دولت سیزدهم سال گذشته مصوبه ای در رابطه با پلاک گذاری خودروهای منطقه آزاد با هدف وارد شدن خودروهای خارجی موجود در مناطق آزاد به بازار خودرو کشور ارائه شد اما به این دلیل که هیات تطبیق مصوبات مجلس، به این مصوبه ایراد وارد کرد محقق و اجرایی نشد و بدین ترتیب شماره گذاری خودروهای مناطق آزاد از دستور کار دولت خارج شد.

سخنگوی دولت خبر از دستور کار خارج شدن پلاک گذاری خودروهای مناطق آزاد را آخرین روزهای فروردین ماه امسال اعلام کرد.

اکنون پس از گذشت حدود 9 ماه، روز گذشته مورخ 19 دی ماه 1402، محمد مخبر- معاون اول رئیس جمهور- آزادسازی پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد را به مراجع ذی ربط ابلاغ کرد که بر اساس آن مجوز پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد صادر شده است.

شرایط پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد:

پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد و واردات خودرو از این مناطق توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منوط به اخذ تأییدیه آلایندگی ایمنی و خدمات پس از فروش از سازمان های حفاظت محیط‌ زیست و ملی استاندارد ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت و رعایت قانون ساماندهی صنعت خودرو  می باشد.

در متن ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور درخصوص پلاک گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد:

”هیئت وزیران در جلسه 19 آذر 1402 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد بند (ث) تبصره (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور آیین نامه اجرایی بند مذکور را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی بند (ث) تبصره (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور

ماده 1. خودروهایی که تا پیش از ابلاغ این آیین نامه مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی هستند، مشروط به پرداخت کلیه عوارض و بدهی های مربوط و حقوق ورودی (مشتمل بر حقوق گمرکی و سود بازرگانی مصوب) و دارا بودن معاینه فنی متصل سامانه سیمفا، با رعایت قوانین مجاز به پلاک گذاری ملی و واردات به سرزمین اصلی هستند.

خودروهای مستثنی شده از حکم بند (۱) تفاهم نامه مشترک شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و گمرک جمهوری اسلامی ایران به شماره ۱۴۰۰۲/۱۰/۱۴۳۰ تاریخ 10 خرداد 1400 مشمول حکم این ماده نیست.

ماده 2. مبنای تعیین ارزش خودرو و حقوق ورودی بر اساس تبصره (۶) اصلاحی ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین آلات راه سازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آن‌ها موضوع ماده (۱۲) قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۴٠٢ است.

ماده 3. پلاک گذاری ملی و واردات خودرو موضوع این تصویب نامه به سرزمین اصلی، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منوط به اخذ تأییدیه آلایندگی ایمنی و خدمات پس از فروش از سازمان های حفاظت محیط‌ زیست و ملی استاندارد ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت و رعایت ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو و با ثبت سفارش یا ثبت آماری بلامانع است. ”


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا