اخبار وکلای دادگستریکانون وکلای دادگستری

بیانیه چهل و چهارمین همایش اتحادیه اسکودا سال 1401

به گزارش دادرسی:

بیانیه چهل و چهارمین همایش اتحادیه اسکودا سال 1401با پایان چهل و چهارمین همایش و نشست اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) که به میزبانی کانون وکلای دادگستری همدان برگزار شد، بیانیه پایانی این نشست صبح امروز منتشر شد.

هیأت عمومی کانون های وکلای دادگستری در این بیانیه به مسائلی همچون تعامل با قوه قضائیه، تعرض به وکلای دادگستری، طرح نماینده حقوقی غیر وکیل  برای شرکت های دانش بنیان و… تاکید کرده اند.

کانون وکلای دادگستری مازندران به عنوان میزبان همایش بعدی اسکودا انتخاب شد.

متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

بیانیه چهل و چهارمین همایش اسکودا

 

چهل و چهارمین نشست هیأت عمومی عادی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) در تاریخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ به میزبانی کانون وکلای دادگستری همدان برگزار شد.

پس از بررسی دستورات همایش و اتخاذ تصمیمات مناسب و مقتضی، استفاده از نظرات کارشناسان متخصص در بهبود وضعیت معیشت، محیط زیست (به ویژه ریزگردها) و امنیت جامعه جهت فراهم کردن بستر حیات اجتماعی و اقتصادی مطلوب را توصیه و در خصوص مسائل مرتبط با وکالت کشور، مراتب ذیل اعلام می شود:

  • هیأت مدیره های کانون های وکلای دادگستری با استقبال و تقدیر از رویکرد تعاملی در خصوص فراهم شدن موجبات قانونی برگزاری آزمون پذیرش کارآموز وکالت دادگستری تاکید می کنند، استمرار وضعیت تعاملی و تفاهم دو طرفه موجود، موجبات رفع معضلات و مشکلات جامعه حقوقی کشور، به ویژه خروج از برون رفت وضعیت فعلی حاکم بر آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری را فراهم خواهد کرد.
  • با اینکه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در فرآیند تسری مقررات ناظر بر کسب وکار به حوزه حقوق دفاعی مردم، نظرات انتقادی خود را به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی منتقل نموده است، در حال حاضر با توجه به ختم مراحل قانونگذاری و تبدیل طرح موصوف به قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار، ضمن هشدار جدی به متصدیان محترم آموزش عالی کشور مبنی بر حفظ استانداردهای علمی و ارتقای سطح آموزشی دانش آموختگان حقوق، اهتمام خود در خصوص اجرای دقیق قانون موصوف را باتوجه به حق دسترسی مردم به وکیل متخصص به کار خواهد گرفت.
  • فراهم نمودن موجبات دادرسی عادلانه فرع بر آن است که قاضی و وکیل علاوه بر استقلال در اخذ تصمیم و دفاع، از تأمینات مناسب موصوف برخوردار باشند و حاکمیت وظیفه دارد این تأمینات را فراهم نماید. در این راستا ضمن محکوم نمودن اقدامات غیراخلاقی برخی از رسانه ها مبنی برهجمه علیه کانون های وکلای دادگستری _ با آنکه شرط التزام به قانون اساسی جزء شروط حدوثاً و بقائاً حرفه وکالت است و افراد با پذیرش این شروط عضو کانون های وکلای دادگستری می شوند. از نظام قضایی کشور تقاضای برخورد جدی با این رسانه ها را دارد.
  • اتحادیه سراسری اسکودا اقدامات مخاطره آمیز اخیر، دائر بر تعرض علیه وکلای محترم دادگستری و ایضا توهین به این سربازان عدالت را، که دوشادوش قضات محترم در خصوص احقاق حق میکوشند، خلاف موازین اخلاقی و قانونی دانسته و از جامعه حقوقی کشور و قوه محترم قضاییه تقاضای محکوم نمودن این نوع برخوردها و اقدام قانونی متناسب را دارد.
  • هیات مدیره های کانون های وکلای دادگستری، با اعتقاد به حاکمیت قانون و توجه به لزوم رعایت حقوق مردم در تصمیم گیری های تقنینی، اصلاح قانون استفاده بعضی دستگاه ها از نماینده حقوقی و تسری آن به شرکت های خصوصی را از موجبات تضعیف حقوق دفاعی شرکت های خصوصی و مردم و احتمال اشاعه فساد در دستگاه قضایی دانسته و انتظار دارد نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با تامل در نتایج نامطلوب حاصل از اجرای این قانون در خصوص دستگاه های دولتی در کلیات مصوب تجدیدنظر کنند.

در پایان، کانون وکلای دادگستری مازندران به عنوان میزبان بعدی تعیین گردید.

روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا