مقاله ها

آرایشگرها اجازه ارائه خدمات پزشکی را نـدارند / اگر آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند مجرم است

به گزارش دادرسی نت:

آرایشگرها اجازه ارائه خدمات پزشکی را نـدارندمدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور: آرایشگرها اجازه ارائه خدمات پزشکی را نـدارند / اگر آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند مجرم بوده و علاوه بر ارتکاب جرم دخالت در امور پزشکی، باید دیـه یـا ارش بپـردازد

دکتر بابک سلحشور مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: متاسفانه طی سال های اخیر شاهد افزایش ارائه خدمات پزشکی به ویژه در حوزه زیبایی توسط افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت هستیم که همین امر میزان آسیب و در پی آن شکایات مطرح شده در کمیسیون ها را افزایش داده است.

خدمات زیبایی گاه توسط افرادی ارائه می شود که بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت مجاز به انجام آن کار نیستند؛ از جمله این افراد آرایشگرها هستند که با ورود به خدمات پزشکی در حوزه زیبایی خساراتی را به بار می آروند و به افراد صدمه می زنند.

گاهی آرایشگران در حیطه وظایف خود و هر آنچه مربوط به حرفه و حوزه کاری خودشان است، آسیبی را به فردی وارد می کنند که منجر به شکایت و ارجاع پرونده به واحد معاینات پزشکی قانونی می شود، اینگونه پرونده ها در همان واحد معاینات بررسی و دیه و ارش آن تعیین می شود و ارتباطی به موضوع قصور پزشکی ندارد.

اما گاهی شاهد آن هستیم که آرایشگران پا را فراتر گذاشته و به ارائه خدماتی روی می آورند که در حیطه وظایف خودشان نیست و اصطلاحا دخالت در امور پزشکی محسوب می شود. مانند تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و … که باید توسط پزشک ارائه شود و ارائه آن در آرایشگاه ها مجاز نیست.

در صورتی که آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند مجرم محسوب می شود و جرم او “دخالت در امور پزشکی” است ضمن آنکه باید خسارت آسیب وارده که شامل دیه و ارش می شود را نیز جبران کند.

دخالت در امور پزشکی تنها به آرایشگاه ها ختم نمی شود و در برخی باشگاه های ورزشی نیز شاهد ارائه برخی از خدمات تخصصی از جمله لیزر هستیم که توسط فرد فاقد صلاحیت ارائه شده و ممکن است خساراتی جبران ناپذیر را به بار بیاورد.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، به مردم هشدار داد برای دریافت خدمات زیبایی حتما به افراد متخصص و دارای صلاحیت مراجعه کنند و در مورد ارائه دهندگان آن بررسی و تحقیقات لازم را به عمل آوردند زیرا آنچه در صفحات مجازی به عنوان تبلیغ و نمونه کار نمایش داده می شود در مواردی با واقعیت تفاوت بسیار دارد.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

1 دیدگاه

  1. متاسفانه بسیار هم زیاد هستند آرایشگاه هایی که این کارها را می کنند.
    درک نمی کنم که مردم چگونه اعتماد می کنند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا