اخبار قوه قضاییه

آغاز الزامی شدن استفاده از وکیل و بیمه وکالت

وزارت دادگستری الزامی شدن استفاده از وکیل و بیمه وکالت را آغاز کرده است.

وزارت دادگستری الزامی شدن استفاده از وکیل و بیمه وکالت را آغاز کرده است.به گزارش دادرسی نت وزیر دادگستری در گفت وگو با پایگاه خبری شفقنا بر لزوم آگاهی مردم از حقوق اولیه خود و قوانین و تأکید کرد و از عزم این وزارتخانه برای آماده سازی لایحه ای درباره اصلاح قوانین وکالت خبر داد.

امین حسین رحیمی وزیر دادگستری درباره دلائل ضعف بسیاری از مردم در زمینه عدم آشنایی با حقوق خود در اداره ها و موضوعات مختلف قانونی، عنوان کرد:

اطلاعات حقوقی مردم ما ضعیف است و استفاده از مشاورین حقوقی و وکلا به موقع انجام نمی شود ما باید قبل از اینکه یک اقدام حقوقی انجام دهیم، با وکیل و مشاور حقوقی مطرح کنیم که آن اقدام حقوقی درست باشد.

همه دستگاه ها وظیفه دارند مردم را از حقوق اولیه خود آگاه کنند

رحیمی وزیر دادگستری درباره وضعیت مراجعه به وکیل گفت: معمولاً در ایران بعد از اینکه به اختلاف بر می خوریم و مشکلی پیش می آید به سراغ وکیل یا مشاور حقوقی می رویم و این مساله یک ضعف کلی است.

وی در ادامه افزود: همه دستگاه ها در این خصوص وظیفه دارند و باید در راستای آشنایی مردم با موضوعات حقوقی تلاش کنند، از آموزش و پرورش گرفته تا دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و آموزشی باید با برنامه ریزی صحیح مردم را با حقوق اولیه خود و قوانین آشنا کنند.

اغاز الزامی شدن استفاده از وکیل در همه پرونده های قضایی

رحیمی در انتقاد از وضعیت آشنایی مردم از حقوق خود و قوانین بیان کرد:

متأسفانه تاکنون دستگاه های مختلف وظایف خود را در آشنایی مردم با قوانین و حقوق به خوبی انجام نداده اند و از سوی دیگر مردم نیز به دنبال کسب این اطلاعات قانونی و حقوقی نیستند.

وی اظهار کرد: شاید یکی از راهکارها در رفع این ضعف الزامی شدن استفاده از وکیل در همه پرونده های قضایی باشد تا مردم ناچار باشند در پرونده های حقوقی حتماً از وکیل استفاه کنند. البته این امر برای مردم بار هزینه ای دارد، اما شاید بتوان از طریق بیمه وکالت این هزینه را جبران کرد.

وزیر دادگستری در پایان عنوان کرد: ما در وزارت دادگستری اقدامات مقدماتی و مطالعاتی را در راستای اصلاح قانون وکالت، الزامی شدن استفاده از وکیل و بیمه وکالت شروع کردیم تا با همکاری قوه قضاییه و جلب نظر کانون ها و مراکز وکلای قوه قضاییه بتوانیم طرح و لایحه جامعی در این خصوص تهیه کنیم.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا