اخبار وکلای دادگستریکانون وکلای دادگستری

بیانیه روسای کانون های وکلای دادگستری کشور و هیات رئیسه اتحادیه در خصوص مسایل اخیر نهاد وکالت و تحولات اجتماعی

به گزارش دادرسی نت:

بیانیه روسای کانون های وکلای دادگستری کشور و هیات رئیسه اتحادیه

بیانیه روسای کانون های وکلای دادگستری کشور و هیات رئیسه اتحادیهبه نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز . کانون های وکلای دادگستری کشور و هیات رئیسه اتحادیه در خصوص مسائل اخیر مطرح شده در نهاد وکالت و همچنین تحولات اجتماعی با اخذ تصمیم قانونی نسبت به صدور بیانیه ای در این زمینه اقدام نموده اند.

هیات رئیسه ی اتحادیه ی سراسری و روسای کانون های وکلای دادگستری کشور در گردهمایی یک روزه ی مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۰۷ تهران، در محل کانون وکلای دادگستری مرکز مسائل اخیر نهاد وکالت و تحولات اجتماعی را بررسی و با اخذ تصمیمات قانونی بیانیه ای به شرح ذیل صادر نمودند.

متن بیانیه روسای کانون های وکلای دادگستری کشور و هیات رئیسه اتحادیه به شرح زیر می باشد:

۱- کانون های وکلای دادگستری ایران ضمن ابراز مراتب تاسف شدید از درگذشت بانو مهسا امینی، با اعتقاد به ضرورت حاکمیت قانون در تمام سطوح، تبیین و تشریح رخداد اخیر، دادخواهی و آسیب‌شناسی مسائل و زیرساخت های منجر به جواز و رواج وقایع مشابه و برخورد قانونی را از مصادیق اصول حکمرانی عادلانه دانسته و انتظار دارند اهتمام حاکمیت در انجام این امور با رعایت اصول قانونی، منافع عمومی و شئون و کرامت انسانی دگراندیشان معترض انجام شود.

اعضای کانون های وکلای دادگستری ضمن اعلام آمادگی خود برای دفاع از حقوق شرعی و قانونی حاکمیت و دادخواهانی که از حوادث اخیر، آسیب معنوی و مادی دیده‌اند انتظار دارند قوه‌ی محترم قضاییه بستر استفاده از خدمات حقوقی تمام وکلا را برای نام‌بردگان فراهم نماید.

۲- با عنایت به اینکه آزادی و مصونیت وکلای دادگستری در بسترهای قانونی و بین‌المللی پذیرفته شده است، ضمن اعتراض شدید به دستگیری و بازداشت پنج تن از وکلای دادگستری در حین انجام وظیفه ی قانونی اعتقاد راسخ دارد که این امر با قانون اساسی و قوانین ناظر بر حرفه‌ی وکالت به‌ویژه لایحه‌ی قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری در تضاد کامل قرار دارد و لذا انتظار می‌رود که از ادامه‌ی بازداشت آن‌ها ممانعت و زمینه‌ی آزادی هرچه زودتر آن‌ها فراهم گردد.

۳- اقدام اخیر احد از شعب دادگاه عالی انتظامی قضات که همواره حامی مقتدر تصمیمات کانون ها در مقابل هجمه معترضان نهاد وکالت بوده است، دایر بر ورود به مسایل انتخابات اخیر کانون مرکز در پرونده‌ای که عنوان آن رسیدگی به گزارش تخلف احتمالی اعضای هیات‌مدیره دوره‌ی سی‌و‌یکم می‌باشد، با ایجاد نهاد تعلیق عضویت قبل از ختم تحقیقات دادستانی کل کشور و بدون اینکه مقامات ذی صلاح درخواست تعلیق کرده باشند بدعتی ناروا در رسیدگی شایسته و عادلانه بوده و فایق بر آن فراز انتهایی دادنامه که متضمن عزل و نصب منتخبان وکلا آن هم با وصف مفتوح بودن پرونده‌ی اعتراض به تصمیم هیات نظارت بر انتخابات دوره‌ی سی و دوم است، خروج از صلاحیت ذاتی و نقض تشریفات آمره ی رسیدگی تشخیص داده می‌شود.

انتظار می‌رود مقام عالی و مسئول دادگاه محترم ترتیبی اتخاذ فرمایند که رسیدگی دادگاه عالی به سیاق سابق و بر مدار قانون و عدالت اعاده گردد.

۴- کانون های وکلای دادگستری با تبریک به پذیرفته شدگان اخیر آزمون کارآموزی وکالت، مراتب التزام به رعایت قوانین مصوب و اهتمام در جهت تحقق مفاد سند تحول قضایی قوه‌ی محترم قضاییه را مورد تاکید قرار داده و انتظار دارند که مراجع ذی صلاح در تصمیمات و اقدامات راجع به راهبری و تمشیت امور وکلا و کارآموزان محترم، اصل قانونی و منطقی؛ استقلال کانون ها و وکلا به‌عنوان یک حق بنیادین مورد لزوم تحقق دادرسی عادلانه را مطمح نظر قرار دهند تا زمینه ی اجرای قوانین در بستر تعامل سازنده بیش از پیش فراهم گردد.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا