کانون وکلای دادگستری

بیانیه کانون وکلای ایلام خطاب به شمس‌الدین حسینی: به جای پرداختن به موضوعات عامه پسند درصدد احیای اقتصاد باشید./1402

بیانیه کانون وکلای ایلام خطاب به شمس‌الدین حسینی: به جای پرداختن به موضوعات عامه پسند درصدد احیای اقتصاد باشید

بیانیه کانون وکلای ایلام خطاب به شمس‌الدین حسینی: به جای پرداختن به موضوعات عامه پسند درصدد احیای اقتصاد باشیددر پی انتشار بیانیه و پاسخ های تعدادی از مدیران کانون های وکلا نسبت به اظهارت شمس الدین حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی، کانون وکلای ایلام نیز در بیانیه ای مراتب اعتراض خود را به سخنان این نماینده اعلام کرد.

پایگاه خبری دادرسی پرس؛ اظهارات شمس الدین حسینی در جلسه علنی هفته گذشته مجلس در خصوص مخالفت با برگزاری آزمون های کارآموزی و استفاده از تعبیر قانوندانان قانون شکن، واکنش های زیادی را به همراه داشته است.

در بیانیه کانون وکلای ایلام خطاب به شمس الدین حسینی این چنین عنوان شده:

با توجه به تخصص شما که اقتصاددان می باشید، به صلاح ملت است که به فکر یافتن راهی برای “مهار تورم و رشد تولید” باشید.

متن کامل بیانیه کانون وکلای ایلام به شرح زیر می باشد:

تعبیر قانوندانان قانون شکن نسبت به کهن ترین نهاد مستقل مدنی ایران،تعبیری ناشایست و محکوم به رد است

بسمه تعالی

همانطور که کانون مفخم وکلای دادگستری استان مازندران ، طی بیانیه ای وزین مراتب اعتراض خویش را به سخنان اخیر شما اعلام نمودند

کانون وکلای دادگستری استان ایلام، نیز جهت تشیید بحث و تبادل نظر و بررسی سخنان شما در چگونگی تفسیر قوانین، که موجب به کار بردن تعبیر *قانوندانان قانون شکن* !! در خصوص کانون های وکلا شده، توجه عالی را به نکات ذیل معطوف می دارد

در ابتدا فرمودید،برگزاری آزمون توسط کانون های وکلا برای پذیرفته شدگان، خلاف قانون است،

در حالی که  بر اساس ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه قانون استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۶-۴-۱۴۰۰ کانون های وکلا مکلف به برگزاری آزمون گردیده اند و در فرض احتمال اصلاح این آیین نامه در آینده، فعلا مجوزی برای عدم اقدام بدان وجود ندارد.

برگزاری آزمون براساس آیین نامه ای که از آخرین اصلاحات آن در مورخ ۱۱-۴-۱۴۰۲ توسط ریاست محترم قوه قضائیه ،چند هفته گذشته نه تنها قانون شکنی نبوده، بلکه تمکین به قانون بوده و به نظر می رسد قصد سوق دادن کانون ها به قانون شکنی و عدم برگزاری آزمون قانونی را دارید.

نکته دیگر در خصوص بیان موضوع ورود به اساسنامه کانون‌ها می‌باشد ، به کاربردن چنین تعبیری از نماینده مجلس که وظیفه قانونگذاری را بر عهده دارد و بیش از هر شخص دیگری می بایست به اعتبار قوانین آگاهی داشته باشد، بسیار بعید است، زیرا کانون های وکلا، تنها نهاد مدنی مستقل کشور در دفاع از حقوق عامه با قدمت و پیشینه ای قریب به یک قرن می باشند که براساس قانون، موجودیت یافته و فاقد اساسنامه می‌باشند و وظیفه کانون‌ وکلا دفاع از حقوق و منافع ملت است.

سوابق کاری شما که برترین آن دو دوره وزارت اقتصاد در دولت‌های نهم و دهم( دوران ریاست جمهوری دکتر محمود احمدی نژاد) بوده، نشانگر تخصص و تجربه در امور اجرایی است که قضاوت راجع به عملکرد شما در زمان تصدی وزارت‌ را به اقتصاددانان می‌سپاریم، زیرا که معتقدیم ما حقوقدان بوده و صرفا در زمینه تخصصی خود حق اظهارنظر داشته تا خدای نکرده سخنی نسنجیده در امور غیرتخصصی خود بیان نکنیم که موجب وهن خویش و جایگاهمان شویم.

جناب آقای حسینی،به راستی مگر شما هم وکیل این مردم در مجلس نیستید؟

چرا کمر به نابودی کانون وکلا بسته اید؟؟ چرا به جای پردازش به موضوعات عامه پسند، در صدد احیای اقتصاد این کشور که خوشبختانه در آن حوزه نیز متخصص هستید، برنمی آئید!؟

سمت کنونی شما، ریاست کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید می باشد و کانون های وکلا بر خلاف تصور شما، یک نهاد تولیدی نیست، بلکه یک نهاد مستقل مدنی است و در حوزه فعالیت کمیسیون تحت ریاست شما نمی گنجد، با توجه به تخصص شما که اقتصاددان می باشید، به صلاح ملت است که به فکر یافتن راهی برای “مهار تورم و رشد تولید” بوده تا از این طریق نه تنها برای حقوقدانان، که برای تحصیل کردگان سایر رشته ها نیز امکان اشتغال واقعی و نه فقط آماری را فراهم نمایید.

لازم به یادآوری است که کانون های وکلای دادگستری در تمامی استان ها مستقر و به هیچ شخص و نهادی وابسته نبوده و از بدو تاسیس تا قبل از تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ، هر ساله براساس قانون، اقدام به برگزاری آزمون جهت پذیرش اعضای جدید از میان دانش آموختگان رشته حقوق می نمود که ظرفیت پذیرش نیز مستند به آیین‌نامه های اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا مصوب سالهای ۱۳۳۴ ، ۱۳۸۸ و ۱۴۰۰  توسط هیئتی متشکل از نمایندگان نهادهای مرتبط از جمله دستگاه قضایی براساس نیاز هر استان تعیین شده و تعارض منافع کانون ها با اخذ کارآموزان جدید سالبه به انتفاء موضوع است.

در هر روی برای شما آرزوی موفقیت در انجام وظایف محوله به عنوان نماینده مجلس و در چارچوب تخصص خود به عنوان اقتصاددان را داریم تا گرهی عظیم از مشکلات ملت صبور و دانای ایران بگشایید.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا