اخبار

تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه در کشور از اولویت های ثبت احوال

تاکید رئیس سازمان ثبت احوال کشور بر:

تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه در کشور از اولویت های ثبت احوال

تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه در کشور از اولویت های ثبت احوالهاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال با تأکید بر این موضوع که فاقدین شناسنامه به عنوان یکی از دغدغه ها در سطح کشور مورد توجه ویژه مسئولین قرار دارد، اظهارکرد:

با توجه به اینکه موضوع افراد فاقد شناسنامه، از موضوعات بسیار مهمی بوده که در چند دهه گذشته همواره کشور درگیر آن بوده است؛ لذا در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم با توجه به سیاست های دولت مبتنی بر حل مشکلات مردم، در اولین سفر استانی رئیس جمهور محترم به استان سیستان و بلوچستان، اقدامات ویژه ای درخصوص رسیدگی به وضعیت افراد فاقد مدارک هویتی مدعی تابعیت ایرانی این استان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود : به منظور تسریع در انجام امور مربوطه، کارگروهی تشکیل شده است تا بتوان با ایجاد هماهنگی در بین دستگاه های ذی ربط اقدامات موثرتری به عمل آید.

رئیس سازمان ثبت احوال در ادامه با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم و وزیر کشور مبنی بر تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه، ادامه داد:

وزیر کشور نیز در این خصوص در اقدامی بی سابقه طی بخشنامه ای جامع و کامل به تمامی استانداران، فرمانداران و شورای تأمین استان ها و شهرستان ها، آن ها را مکلف به شناسایی و تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه نمود.

وی اظهار داشت: به منظور تسریع در اقدامات با عنایت به مصوبه شورای امنیت، سازمان ثبت احوال کشور نیز در همین راستا، بنا به تکالیف خود طی اقدامات ویژه ای تعیین تکلیف پرونده های موجود را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار داده و طی بخشنامه ای به مدیران کل ثبت احوال استان ها بر رسیدگی به پرونده های موجود به عنوان یکی از مهمترین اولویت های کاری تأکید کرد.

تخصیص شناسه به فاقدین شناسنامه

معاون وزیر کشور افزود: سازمان ثبت احوال کشور در اولین قدم با مهیا کردن زیرساخت های لازم، برای این افراد فاقد شناسنامه، تشکیل پرونده داده و به آنان شناسه ای تخصیص داد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه الکترونیکی http://faghedin.sabteahval.ir  و ثبت نام حدود 200 هزار نفر در این سامانه، افزود:

این سامانه به منظور شناسایی، صدور کارت موقت و در نهایت تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه با هدف استفاده از خدمات اجتماعی در راستای تکالیف دستورالعمل مقابله با فقر مطلق و کاهش هزینه های حاکمیتی صورت گرفته است که افراد بتوانند در این سامانه ثبت نام و جهت احراز هویت و تابعیت و در نهایت صدور شناسنامه اقدام نمایند.

تعیین تکلیف فاقدین شناسنامه در دستور کار ویژه ی این سازمان

معاون وزیر کشور با بیان اینکه تلاش بر آن است که تأیید یا رد تابعیت ایرانی این افراد و تعیین تکلیف پرونده های آنان در سریع ترین زمان ممکن به انجام رسد، گفت: هدف ما در ثبت احوال تعیین تکلیف پرونده این گونه افراد است تا این افراد را از مجهول بودن هویت در سطح کشور خارج نماییم و همه افراد مدعی شناسایی شوند؛ در واقع ساماندهی افراد فاقد شناسنامه در اولویت و دستور کار ویژه سازمان قرار دارد.

کارگر بیان کرد: شناسایی و تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، کاهش هزینه های حاکمیتی،  کمک به ایجاد سازوکارهای قانونی ارائه خدمت به افراد مشمول، ایجاد سرویس استعلام تصدیق اصالت کارت فاقدین شناسنامه از آثار و نتایج این طرح بوده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان ثبت احوال کشور، کارگر معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پایان افزود: تشکیل کارگروه­ های مشترک بین دستگاه های متولی، حضور میدانی مدیران سازمان ثبت احوال کشور در استان ها و پیگیری موضوعات مرتبط با افراد فاقد شناسنامه  در دو سال گذشته از دیگر اقداماتی است که در این خصوص صورت پذیرفته است.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا