اخبار قوه قضاییه

مسعود ستایشی : قوه قضاییه همواره با تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مخالفت داشته است

فهرست راهبردی

به گزارش دادرسی نت:

قوه قضاییه همواره با تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مخالفت داشته استمسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری روز گذشته با جمعی از خبرنگاران از آخرین اقدامات دستگاه قضایی در ارتباط با پرونده های اخیر دستگاه قضایی سخن گفت.

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص اصلاح تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری گفت:

مطالب من در این زمینه در راستای مطالب معاون اول قوه قضاییه است. تبصره ماده 48 قانون در متن اولیه لایحه ارسالی قوه قضاییه به مجلس در سال 92 نبود بلکه در اصلاحات سال ۹۴ در جهت رفع ایرادات این موضوع اضافه شد. قوه قضاییه همواره با این تبصره مخالفت داشته است و در دور قبلی رییس قبلی قوه قضاییه و اکنون مورد توجه است که اصلاحات لازم صورت گیرد. هماهنگی لازم در این زمینه شده است و تبصره ماده 48 طبق صراحت قانون صرفاً ناظر به مرحله تحقیقات مقدماتی است و در مرحله دادرسی و تجدیدنظر یا فرجام خواهی طرفین دعوا می توانند وکلای مورد تایید خود را تعیین کنند. همچنین اصل 35 قانون اساسی اورده که حق افراد بر دسترسی وکیل است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در مورد تبصره ماده 48، معاونت حقوقی قوه قضاییه تاکنون اقداماتی در جهت اصلاح قانون آیین دادرسی انجام می دهد و تبصره ماده 48 نیز جزو موارد اصلاحی خواهد بود و رویکرد قوه قضاییه تجلی اصل 35 قانون اساسی و دسترسی احاد جامعه به وکیل است.

ان شالله با تعامل مجلس تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری و مواد دیگر قانون مذکور اصلاح و به نتیجه می‌رسد.

پیش از این سخنگوی قوه قضائیه، در گفتگویی اختصاصی با شبکه العالم اعلام کرده بود که متهمین از حق قانونی بهرمندی از وکیل به شکل کامل برخوردار هستند و در قوانین جمهوری اسلامی امکان سلب حق دفاع وجود ندارد.

وی درباره ادعاهای مطرح شده درباره آزار و تجاوز جنسی به زندانیان زن گفت:

ادعاهای دروغ رسانه‌های معاند و برخی افراد صاحب تریبون در داخل علیه متهمان بازداشتی نسوان مطرح می شود و این ادعای دروغ اولا طرح کننده اولیه دروغ رسانه ای رسانه های خارجی بوده و متاسفانه برخی هم در داخل آن را مطرح کردند که تاکنون حاضر نشدند در خصوص ادعاهای خود سندی ارایه کنند.

ثانیا علی رغم اینکه قوه قضاییه بارها گفته که روند نگهداری متهمان توسط بانوان انجام می شود و مردان حضور ندارند اما در طی هفته های اخیر باز هم 3 هیات مستقل از سوی مجلس و معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری و ستاد حقوق بشر با سرکشی به زندانیان زن که ساعت‌ها به طول انجامید، به صراحت گفتند که زندانی این ادعا را تایید نکرده بلکه اغلب زندانیان با رد شدید این ادعا، خواهان پیگیری و تعقیب ادعای دروغ، دروغ پردازان شدند. با قاطعیت اعلام می کنم تاکنون هیچ کس که دلالت بر ادعاهای واهی باشد آن را منعکس نکرده است.

دست افراد مزبور نسبت به ادعای مطرح شده خالی است و منتظر دریافت اسناد هستیم و نمی پذیریم روان افراد مشوش شود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: بارها اعلام کردیم اگر هر فردی مشکلی در هر یک از بخش ها مشاهده می کند سریعا به قوه قضاییه اعلام کند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره رسیدگی به پرونده سردار سلیمانی اعلام کرد:

تاکنون ۴ عنوان اتهامی علیه عاملان ترور سردار سلیمانی مطابق قوانین احصا شده است و در ادعانامه مربوطه دقیقا مشخص است. متهمان پرونده به دوبخش عامر و عامل ترور تقسیم بندی شدند و تاکنون بیش از ۸۰۰ مکاتبه و دستور قضایی خطاب به مراکز حقوقی ارسال شده و ۱۵۴ متهم که ۹۶ نفر از آنها اتباع امریکایی هستند شناسایی و تحت پیگرد قرار گرفتند و به ۹ کشور ۱۱ نیابت قضایی ارسال شده و به برخی از کشورها دو نیابت قضایی ارسال شده است. برای ۹۶ تن از متهمان امریکایی ابلاغیه‌هایی به نشانی ها ارسال شده است. همچنین کشورهایی دیگر همچون المان و انگلیس هم در این قضیه متهم هستند.

وی در ادامه افزود:

از طریق پلیس بین الملل اعلان قرمز برای متهمان ارسال شده و برای ۷۳ نفر از عاملان در ترور سردار سلیمانی از جمله رییس جمهور امریکا اعلان قرمز صادر شده ولی تاکنون سازمان‌ های بین المللی از صدور اعلان قرمز خودداری کردند. همچنین سه دور نشست تفصیلی ایران و عراق هم برای بررسی پرونده برگزار شده است و نشست چهارم در دی ماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در خصوص بحث حقوقی ترور سردار سلیمانی هم اقدامات خوبی هم شده از جمله بررسی تفصیلی آن است. تاکنون ۲هزار صفحه تحقیقات قضایی و 700 صفحه قرار جلب دادرسی و 60 صفحه کیفرخواست یا ادعانامه برای متهمان تنظیم شده است. پیش نویس کیفرخواست تهیه شده و پس از جمع بندی به دادگاه ارسال می شود. امروز مسایل نهایی این موضوع مورد بحث واقع شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات قوه قضاییه در خصوص ” اقدامات شبکه فارسی زبان در اعتراضات” گفت:

ما بارها اعلام کردیم که قوه قضاییه با تمسک و بهره مندی از ضابطین نسبت به رسانه های دروغ پرداز خارجی چه فارسی زبان و چه سایر رسانه ها که با انواع شیوه ها در جهت اعتراض افرینی در جامعه هستند و تلاش دارند که با انحراف افکار عمومی، تشویق به خشونت و قتل و تعدی در حقوق ملت و افزایش ناامیدی و تجزیه طلبی اقدام کنند برخورد می کند و مستندات در دستگاه های ذی مدخل جمع اوری شده و جنبه های حفوقی و کارشناسانه مورد توجه ویژه قرار گرفته و در حال نهایی شدن است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده دو فرانسوی بازداشت شده گفت:

در خصوص این پرونده که دو نفر فرانسوی به اتهام جاسوسی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بازداشت شدند کیفرخواست صادر شده ولی منتج به صدور رای نشده است.

وی درباره بازداشت متهم بلژیکی نیز گفت:

در خصوص پرونده متهم بلژیکی در 18 آبان 1401 از دادسرای مربوطه کیفرخواست صادر شده و در شعبه دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است و به محض رسیدن نتیجه آن را اعلام می کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه ۴۰ نفر اتباع دیگر در اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند گفت:

نسبت به اتباع دیگر می دانید که بازداشت ها نسبت به برخی اتباع در موقعیت مکانی در کشور صورت گرفته و اتهامات مختلف اتباع اینگونه نیست که آن را مطرح کنیم اما این وعده را می دهیم نسبت به آخرین وضعیت همه اتباع که بازداشت شدند که تعدادشان محدود است اطلاع رسانی شود. برخی در شهرستان ها بازداشت شدند.

وی ادامه داد: به طور مصداقی حادثه تروریستی حرم شاه چراغ را می توان نام برد. ۱۶ نفر در این پرونده که مربوط به حادثه تروریستی بود مورد پیگرد قضایی واقع شدند که تعداد ۵ نفر از آنها اتهامات محاربه و افساد فی الارض و عضویت در گروه باغی و تروریستی داعش و اجتماع و تبانی را داشتند که کیفرخواستشان صادر و به دادگاه صالح ارسال شده است. یک نفر از آنها تبعه تاجیکستان و ۴ نفر تبعه افغانستان است و به پرونده یک نفر تاجیکستان رسیدگی شد و قرار موقوفی تعقیب صادر و برای ۱۰ نفر دیگر که ۴ نفر آنها تبعه افغانستان و مابقی ایرانی هستند قرار منع تعقیب صادر شده است.

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره پرونده‌های نگین خودرو و ایرتویا گفت:

این پرونده با بیش از چهار هزار شاکی مطرح رسیدگی است و تاکنون ۴۰۰ خودرو از گمرک ترخیص و تحویل مشتریان شده است و ۸۰۰ نفر هم پول خود را بازپس گرفته اند و با آن‌ها تسویه حساب شده‌ و رضایت داده‌اند.

وی درباره پرونده مفتاح رهنورد گفت: این پرونده ۱۶ متهم داشت و حکم حبس و جزای نقدی و رد مال در حق بیش از ۱۶۰۰ نفر از شاکیان صادر شده و برای اجرای حکم به دادسرای کارکنان دولت ارسال شده است.

ماموری که به سها اعتباری تیراندازی کرده به زندان بندرعباس منتقل شده

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص “مرگ دختر ۱۲ ساله سها اعتباری که اخیرا در بستک هرمزگان مورد اصابت گلوله قرار گرفت” گفت:

اولا ما مراتب تاسف و تاثر خود را نسبت به وقوع این حادثه اعلام می کنیم. در ساعت ۱۶:۳۰ تاریخ ۴ دی ماه سال جاری در استان هرمزگان عوامل انتظامی در موقعیت در دو خودرو مستقر و در حین گشت زنی بودند ، به خودرویی که پژو پارس و شیشه دودی داشته مشکوک می شوند و پس از آن فرمان به ایست می دهند. راکب خودرو به مسیر خود ادامه می دهد. ماموران بعد از ایست و ادامه دادن راکب مبادرت به تیراندازی به لاستیک خودرو می کنند و یکی از گلوله ها به صندوق می خورد و از صندوق به داخل خودرو می رود و این دختر به اسم سهی اعتباری مجروح می شود و به بیمارستان منتقل و در آنجا فوت می‌کند.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی ملجا و پناهگاه همه است و رییس دادگستری هرمزگان به پرونده وارد می شود و سلاح و خودروهای مامورین توقیف می شوند و فردی که مبادرت به تیراندازی کرده به زندان بندرعباس منتقل می شود و در بازداشت است. پرونده به اقتضای شرایطی که دارد باید به دادسرای نظامی می رفت و برهمین اساس به دادسرای نظامی استان هرمزگان ارسال می شود و در آنجا در شعبه دوم بازپرسی ثبت می شود و فرایند رسیدگی با دقت بررسی می شود. همچنین پدر متوفی شکایتی ثبت کرده و شکایت در حال پیگیری است.

قوه قضاییه همواره با تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مخالفت داشته استسخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده هواپیمای اوکراینی گفت:

پرونده در سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران مورد رسیدگی قرار گرفته و تاکنون چندین جلسه دادگاه برگزار شده است‌. الان جلسات رسیدگی منعقد شده و به تقاضای اولیای دم از باب همکاری جلسه بعدی در روزهای آتی برگزار می شود.

ستایشی در خصوص پرونده کینگ مانی گفت: برای این پرونده کیفرخواست صادر شده و به دادگاه رفته است و دو متهم اصلی پرونده با قرار قانونی ۳۶۰۰ میلیارد تومان در بازداشت هستند.

وی افزود: در مورد پرونده یونیک فاینانس که ۱۷ هزار شاکی دارد شعبه اختصاصی در نظر گرفته‌ایم و اقدامات لازم در خصوص احضار، جلب و ضبط اموال متهمان صورت پذیرفته است و متهمان متواری و خارج از کشور هستند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده سرقت از صندوق امانات بانک‌ ملی گفت:

تاکنون ۲۶ نفر در پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی دستگیر شده‌اند و اتهام متهمان تحصیل اموال مسروقه و بعضا پولشویی است. ۲۰ نفر از متهمان با قرارهای سنگین وثیقه آزاد شده‌اند و ۲ متهم هنوز در ترکیه هستند و موجبات استرداد آن‌ها فراهم نشده است.

وی افزود: تاکنون ۹۵ درصد طلاها و ۱۰۰ درصد ارزها و مسکوکات به بزه دیدگان مسترد شده است و آن ۵ درصد باقیمانده طلاجات هم به دلیل اختلاف بزه دیدگان بوده است و امیدواریم ظرف یک ماه آینده پرونده به نتیجه برسد. گفتنی است که رقم کارشناسی شده در این پرونده بالای ۱۵۰ میلیارد تومان است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره “برخورد با آشوب در بازار ارز وچه اقداماتی برای ترک فعل مدیران پولی انجام شده است” گفت: ما با اشکالاتی در حوزه ارزی مواجه ایم. ان‌شاءالله اقدامات ما بازدارنده باشد. ۱۱۸ نفر از دلالان و اخلالگران بازار ارز توسط فراجا دستگیر شدند و پس از اخذ اظهاراتشان قسمت عمده ای از آنها آزاد شدند و تعدادی هم به دادسرای اقتصادی معرفی شدند که ۱۹ نفر بودند و ۱۲ نفر به محض اینکه به پرونده شان رسیدگی شد آزاد شدند و ۲ نفر با قرار تامین کفالت آزاد شدند. ۵ نفر هم که عمده ترین و موثرترین بودند با قرار بازداشت موقت در بازداشتند و به زندان اعزام شدند. پرونده مفتوح است و در حال تحقیقات هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: به دنبال نوسانات ارز، سازمان بازرسی نامه ای به رییس بانک مرکزی می فرستد و خواستار اقداماتشان در زمینه ارزش پولی ملی در مقابل ارزهای خارجی می شوند. امروز هم در سازمان بازرسی نشستی با حضور مدیران عامل بانکها هست و بصورت علمی و کارشناسی دلایل نوسانات ارز را مورد بررسی قرار دادند و راهکارهایی که برای برون رفت از این وضعیت است را ارائه می کنند و این طور نیست که نرخ ارز را پایین بیاوریم بلکه ما کمک می کنیم که بتوانیم نوسانات ارزی را به حداقل ممکن برسانیم.

وی درباره اقدامات قوه قضاییه در راستای حمایت از تولید و سرمایه گذاری گفت: دستور قوه قضاییه جلوگیری از ورشکستگی است و هر روزه اقدامات جدیدی انجام می شود. نسبت به احیا و جلوگیری از تعطیلی کارخانجات تولیدی و تجاری، کارنامه قوه قضاییه براساس پیگیری‌ها روشن و مثبت است و توانستیم اقدامات موثری در راستای احیای کارخانجات و برون رفت واحدهای تولیدی برداریم و این کار رو به رشد است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: نگاه ما این است که هیچ واحد تولیدی و اشتغالزایی در کشور متوقف نشده است و اقدامات ما اقداماتی نیست که توقف زا باشد و کار موثری شده تا این واحد ها پاسخگوی شکایات باشند و تمام تلاش براین است که کمک کنیم و آنها هم اهتمام کنند. ۱۴۳ واحد تولیدی در سال گذشته زیر نظر اداره تصفیه امور ورشکستگی به فعالیت خود ادامه دادند و از بیکاری ۱۱ هزار و ۸۲ کارگر جلوگیری شده است. همچنین معاونت قضایی دادستان کل کشور کارهای بسیار درخور شایسته ای برای امنیت سرمایه گذاری و رفع موانع حقوقی و مبارزه با فساد اقتصادی انجام داده است از جمله ۷ هزار مکاتبه با مراجع ذی صلاح و احیای کارخانجات و مکاتبات با بانک های عامل و… بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده رمز ارزها گفت: این پرونده در شعبه ۱۲ جرایم اقتصادی مطرح رسیدگی است و ۵۰ هزار و ۴۸۲ نفر شاکی دارد و میزان مطالبات آنها ۴۲ میلیون دلار و ۲۲۵ میلیارد تومان است و ۲۴ هزار نفر از این تعداد تسویه شدند و در باره مابقی ۲۶ هزار نفر در شرف فروش اموال و پرداخت هستند. با اهتمامی که صورت گرفته حدود ۵۰ درصد شکات تعیین تکلیف شده‌اند.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

3 دیدگاه

  1. اون مامور شک ندارم الان آزاد که شده هیچ ازش تقدیر هم کردن ترفیع هم گرفته
    واقعا فکر کردین حرف شما رو باور میکنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا