رای اصراری

شرکت بیمه ملزم به پرداخت خسارت وارده به راننده حادثه دیده شد با نظر هیات دیوان عالی کشور

به گزارش دادرسی نت:

دیوان عالی کشوربه نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور

جلسه هیأت عمومی در ارتباط با پرونده “الزام بیمه به پرداخت خسارت وارده به راننده حادثه دیده به قیمت یوم الاداء“، (اعمال بیمه شخص ثالث در مورد راننده، همچون سرنشین بیمه شخص ثالث) امروز سه شنبه مورخ 17 آبان ماه 1401 با حضور حجت‏ الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

در این پرونده اصراری حقوقی، یک خودروی پراید با یک نفر شتر تصادف کرده است، راننده خودرو و ساربان شتر هر یک به میزان 50 درصد مقصر شناخته می‌شوند، راننده مصدوم و مسبب حادثه اعلام نموده، شرکت بیمه برابر مفاد بیمه نامه به تعهد خود عمل نکرده و مبلغ 210 میلیون تومان از دیه را پرداخت و الباقی را پرداخت نکرده است به همین منظور وی دادخواستی به منظور صدور حکم به محکومیت شرکت بیمه به پرداخت الباقی غرامات و دیه به نرخ یوم الاداء، ارائه می‌کند.

دادگاه حقوقی زرند با لحاظ نمودن ماده 13 قانون بیمه اجباری مصوب ۹۵، مقرر نمود دیه و خسارت بدنی تعلق گرفته صرفاً به شخص ثالث به قیمت یوم‌الاداء پرداخت می‌شود و این موضوع مشمول راننده مسبب حادثه نمی‎شود و مسبب حادثه تابع قرارداد خصوصی بیمه و ماده ۱۰ قانون مدنی می‌باشد، رأی به بی‌حقی خواهان صادر کرده، پس از فرجام خواهی و نقض رأی و ارجاع به شعبه هم عرض، شعبه سوم دادگاه عمومی زرند نیز به استناد بند “ت” ماده یک قانون بیمه اجباری و ماده 3 همان قانون به رأی قبلی اصرار نموده است و اعلام داشته جبران خسارت وارده به راننده مسبب حادثه، عنوان دیه ندارد و از نوع پرداخت خسارت است، این در حالی است که شعبه چهل و سوم دیوان عالی کشور رأی بر الزام شرکت بیمه به دیه متعلقه به قیمت یوم‌الاداء صادر نموده است و به لحاظ اصراری شدن در هیأت عمومی شعب حقوقی دیوان عالی کشور مطرح شد.

این پرونده در هیأت عمومی این دیوان مورد بررسی قرار گرفت و قضات پیرامون این موضوع به بحث و تبادل نظر پرداختند که آیا جبران خسارت وارده به راننده حادثه دیده، عنوان دیه دارد یا خیر و آیا دیه تعلق گرفته به شخص ثالث به قیمت یوم الاداء مشمول راننده حادثه دیده می‌شود یا خیر؟

به موجب رأی اکثریت قاطع هیأت عمومی دیوان عالی کشور، با توجه به بند “ب” ماده 115 قانون برنامه توسعه پنج ساله پنجم توسعه مصوب 1389.10.30 دائر به تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به اعمال بیمه شخص ثالث در مورد راننده همچون سرنشین بیمه شخص ثالث و نیز رأی وحدت رویه 781- 98.6.26 هیأت عمومی دیوان عالی کشور و مواد 3 و 13 قانون بیمه شرکت بیمه مکلف است دیه خسارت وارده را به قیمت یوم الاداء تأدیه نماید.

از مجموع 64 نفر از قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی 57 نفر رأی شعبه چهل و سوم را صائب دانستند.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

1 دیدگاه

  1. سلام
    بنده سال ۱۴۰۰ تصادف کردم.هنوز دیه را نگرفته ام بیمه نامه ام واسه سال ۱۳۹۹ هستش. با این رای میتونم دیه ام را یوم دالدابگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا