اخبار مجلس

میزان و شروط ضمانت پرداخت وام فرزندآوری سال 1403

جزئیات مصوبه مجلس در خصوص وام فرزندآوری سال 1403

میزان و شروط ضمانت پرداخت وام فرزندآوری سال 1403به گزارش دادرسی نت به نقل از ایسنا؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مورخه هفتم بهمن ماه 1402 در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1403 کل کشور در بخش هزینه ای، اجزای ۸ و ۹ بند ث تبصره ۱۳ لایحه را به تصویب رساندند.

میزان وام فرزندآوری در سال 1403:

تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری (موضوع ماده 10 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت) برای فرزندانی که از سال 1402 به بعد به دنیا آمده اند، به شرح زیر پرداخت می شود:

  • ‌ به ازای فرزند اول 400 میلیون ریال
  • ‌ به ازای فرزند دوم 800 میلیون ریال
  • ‌ به ازای فرزند سوم 1 میلیارد و 200 میلیون ریال
  • ‌ به ازای فرزند چهارم 1 میلیارد و 500 میلیون ریال
  • ‌ به ازای فرزند پنجم و بیشتر 2 میلیارد ریال

شروط ضمانت پرداخت وام ازدواج و وام فرزندآوری در سال 1403:

بر اساس این مصوبه:

۸. پس از اعتبارسنجی متقاضیان و در صورت عدم تکافوی اعتبار آن ها، به منظور تأمین رکن ضامن، بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن ها یا سایر دارایی های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

۹. تسهیلات موضوع این بند از حکم موضوع ماده (۱۰) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است.

بر اساس ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی؛ انجام امور زیر در مورد مشمولین وظیفه عمومی مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی می باشد و فتوکپی مدرک ارائه شده از جمله منضمات ضروری پرونده متشکله می باشد:

الف – شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه.

ب- دریافت هرگونه وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.

ج – کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شورا و انجمن‌های قانونی.

‌د – تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.

ه – صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی؛ ثبت هرگونه نقل و انتقال غیر قهری اموال به طور مستقیم و غیر مستقیم در دفاتر اسناد رسمی.

ز – دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.

ح – استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت‌های دولتی.

‌تبصره ۱ – در مواردی که ضرورت یا حرج ایجاب کند که معاملات مشمول ثبت گردد، مانند اموال مشترک که عدم ثبت اموال مشمول موجب زیان مالی بر شرکاء دیگر گردد، ثبت اموال مشمول بلامانع است.

تشخیص موضوع به عهده محاکم صالحه است. سایر اموری که در دیگر قوانین منوط به روشن شدن وضعیت خدمتی مشمول می‌باشد، به قوت خود باقی است


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا